Pre nego sto je došlo do procvata farmaceutske industrije, kada su se na tržištu pojavili industrijski sirupi i drugi lekovi za ublažavanje prehlade i kašlja, ljudi su koristili prirodne, kućne tekove. Donosimo pregršt tradicionalnih recepata za prirodne lekovite preparate koje, uz malo truda, možete sami napraviti i olakšati ove tegobe u predstojećim hladnim danima.
Kašalj najčešće nastaje kod prehlade i jedan je od načina da telo izbaci materije koje ometaju prolazak vazduha kroz disajne organe. Obično do kašlja dolazi kad se sekret nakupi u dušniku i područjima oko njega. Čest i stalan hronični kašalj javlja se kod određenih oboljenja (astme, bronhitisa i slično). Ukoliko dete kašlje, važno je otkriti uzroke, odnosno oboljenje zbog koga se kašalj javlja. Svakako se obratite lekaru i pripazite da dete ne bude izloženo dimu od cigareta i prašini. Neka redovno pere ruke, posebno ako se radi o bolesti gornjih disaj-nih puteva. Iako je kašalj ograničenog trajanja – od nekoliko dana do dve ili tri nedelje – vrlo je neprijatan. Zbog tegoba, prehlađena osoba ne može ni da spava: začepljen nos, disanje na usta i kašalj priuštili su mnoge besane noći svima nama. Kašalj možemo ublažiti lekovima koji smanjuju nadražljivost dušnika, odnosno upalu koja izaziva pojačanu osetljivost sluzokože. Njima pokušavamo da smanjimo i gustinu sluzi koja pri tom nastaje, da bi mogla lakše da se izbaci. Donosimo nekoliko recepata za preparate koje možete sami da napravite kod kuće i njima ublažite kašalj.
CRNI LUK PROTIV KAŠLJA
– Uzmite glavicu crnog luka i probušite je. Rupu napunite medom ili žutim šećerom. Ostavite u šolji sat vremena, a sirup koji će se iscediti je prijatnog ukusa.
– Skuvajte isečen crni luk u jabukovom sirćetu i dodajte med. Svakog sata uzmite po jednu kašičicu.
– Sirup od crnog luka protiv kašlja: sok pečenog luka pomešajte sa čajem od gaveza i medom, pijte svakodnevno.
– Probajte i ovo: 5 ml soka od crnog luka pomešajte sa čistim medom. Mešavinu uzimajte dva puta dnevno da biste smirili nadražaj na kašalj i vlažili grlo. Ovo je jedan od najboljih prirodnih lekova protiv kašlja.
– Glavicu crnog luka skuvajte u vodi i popijte tečnost, koju možete zasladiti šećerom za bolji ukus. U tečnost možete dodati sok od limuna i med.
– Presečenu glavicu crnog luka premažite medom i stavite u tiganj na laganu vatru. Posle nekoliko minuta skinite med s luka i držite ga u ustima neko vreme. Pustite da progutani med odradi svoje, nemojte piti vodu bar pola sata nakon uzimanja ovog prirodnog leka.
SUVE SMOKVE PROTIV KAŠLJA
Suve smokve zajedno sa šećerom stavite u lonac i dodajte vode, ali samo toliko da prekrije sve sastojke. Mešavinu kuvajte dok se šećer u potpunosti ne istopi, a smesa ne postane gusta kao sirup. Izvadite smokve i sirup prespite u solju. Pijuckajte ga u malim gutljajima tokom celog dana i vaš problem s kašljem će postepeno nestati. I smokve se mogu iskoristiti, i to protiv bolova u grudima, pa ih možete pojesti dok su još mlake. Za sve koji ne smeju da jedu šećer postoji i jednostavniji recept: zakuvajte litar vode i dodajte šest većih suvih smokava. Kuvajte ih oko četiri minuta, pa izvadite iz vode. Dobijeni čaj takođe je vrlo koristan i zdrav, jer su suve smokve bogate gvožđem, kalijumom i kalcijumom, kao i antibiotskonv materijom koja nastaje tokom sušenja, a oslobađa se pri kuvanju. Čaj ostavite da se ohladi i pijte ga, takođe u malim gutljajima, tokom celog dana.
ŠPINOVANI ŠEĆER PROTIV KAŠLJA
Uzmite 3 kašike šećera i 1/2 l mleka. U posudu stavite šećer, pa ga polako zagrevajte sve dok se ne otopi i dobije svetlosmeđu boju. Na rastopljeni šećer sipajte mleko i lagano prokuvajte dok se karamelizovani šećer potpuno ne otopi. Špinovani šećer pije se topao.
ĐUMBIR PROTIV KAŠLJA
Ukoliko je kašalj praćen prehladom, pijte čaj od đumbira 3-4 puta dnevno, a ako možete jedite i sirovi đumbir, koji smiruje kašalj.
BOSILJAK PROTIV KAŠLJA
Uzmite 5 g svežeg bosiljka i pomešajte sa 10 ml meda. Preparat uzimajte bar dva puta dnevno.
ČAJ OD SLEZA PROTIV KAŠLJA
Predvodnik bilja u borbi protiv kašlja je slez jednu kašiku listova sleza prelijte vrućom vodom, ostavite 20-tak minuta da odstoji, pa procedite. Po potrebi dodajte meda (odličan antiseptik koji smiruje nadražaj grla i natečenost) i popijte. Ovaj čaj valja piti sveže pripremljen.
BELI LUK
– za manje osetljive
Za one manje osetljivog želuca, protiv kašlja se preporučuju i 2-3 čena belog luka koje treba izgnječiti zajedno s karanfilićem. Sve zajedno prelije se čašom mleka ili vode i kuva dok se količina ne prepolovi. Nakon toga mešavina se procedi i u tečnost doda malo šećera, za bolji ukus. Ovaj lek konzumira se dva puta dnevno tokom najmanje nedelju dana.U ključalu vodu stavite tri čena belog luka, jednu kašičicu origana i ostavite da vri 4-5 minuta. Napitak pijte kao takav ili ga dodajte u mleko i sve zajedno pijte tokom dana.
U malo vode (1/4 šolje) dodajte 1 kašičice meda, sok od pola limuna, malo cimeta i list eukaliptusa. Kada malo odstoji, napitak popijte i ublažite kašalj.
– Listove eukaliptusa takođe možete prokuvati u vodi i potom inhalirati paru 10-tak minuta.
BIBER
– U jednu kašičicu prirodnog meda dodajte prstohvat belog bibera. Uzimajte 2-3 puta dnevno tokom 4-5 dana.
– Kada u med dodate crni biber, on će omekšati sekret i naterati telo da ga iskašljavanjem izbacuje, pa takođe pomaže u lečenju.
LJUSKE OD KROMPIRA
Ukoliko je kašalj suv, skuvajte ljuske od krompira i tečnost za sladite. Uzimajte po jednu kašiki nekoliko puta dnevno.