Sve se više priča o problemima koji nastupaju zbog konzumiranja dodatih šećera. Šećer je odgovoran za nekoliko ozbiljnih zdravstvenih problema – doprinosi upali u organizmu, kardiovaskularnim oboljenjima i gojaznosti.
Izbacivanje šećera iz ishrane može značajno unaprediti kako vašu liniju, tako i zdravlje. Pošto puno namirnica svakako sadrži prirodne šećere u sebi, njega je teško potpuno eliminisati, ali zato možete izbegavati one proizvode koji imaju dodate šećere ili su sami po sebi jako slatki kao što su voćni sokovi i sušeno voće. A ako vam je cilj život bez šećera obrađenu hranu zaobilazite u širokom luku.
U ovom članku saznajte koja hrana ne sadrži šećer, šta smete da jedete ako je vaš cilj samo odvikavanje od šećera i smanjenje količine, koji proizvodi ne sadrže previše dodatog šećera?
Bez obzira na to da li ste dijabetičar ili samo želite da se hranite zdravije, treba da znate da postoji brojne ukusne i hranljivie namirnice koje ne sadrže šećer. Pošto je šećer vrsta ugljenog hidrata, dijeta bez šećera će podrazumevati i izbacivanje ugljenih hidrata iz ishrane. Ali, gotovo svo voće, povrće, mahunarke, mlečni proizvodi, obrađena i unapred gotova hrana sadrži nešto šećera pa ispada da je zdrava ishrana bez šećera skoro nemoguća misija.
Kada je u pitanju hrana bez šećera meso je broj 1 !
Iskoristite meso što više možete
Krtina i neobrađeno meso ne sadrže šećer.Hrana bez šećera su sve vrste mesa govedina, piletina, jagnjetina, svinjetina, teletina, zečetina, ćuretina, losos i tunjevina su mesa bez šećera, i sa njima možete pripremiti sjajne obroke, bez dodavanja šećera. Zaobiđite meso koje je obrađeno ili iz konzerve, poput slanine, kobasice i prerađevina, pošto se u njih šećer stavlja kao konzervans.
Jaja
Lako dostupna hrana bez šećera su i jaja ona su čist protein sa malo masti, bez šećera i ugljenih hidrata. Ako ste na dijeti ili imate povišen holesterol, preskočite žumance. Osim što su jedna od namirnica koje ne sadrže šećer, jaja su bogata vitaminima i mineralima i doprinose opštem zdravlju. U jajima se nalaze vitamini iz B kompleksa, koji potpomažu metabolisanje masti, ugljenih hidrata i proteina, kao i kalcijum, koji je važan za zdravlje kostiju i zuba.
Koštunjavo voće
Odlična hrana bez šećera su i orašasti plodovi i ulja i mogu se koristiti u raznim jelima. Koštunjavo voće poput badema, lešnika, oraha, brazilskih i makadamskih oraha sadrže polinezasićene masti, pa su odlična opcija za užinu. Uvek jedite sirove orašaste plodove, koji nisu osoljeni ili začinjeni, kako biste izbegli unos šećera. Ne zaboravite, ulja dodaju ukus i teksturu jelima, bez dodatog šećera. Kokosovo ulje, maslinovo ulje i ulja od koštunjavog voća su ukusna i zdrava hrana bez šećera. Možete ih koristiti za pripemu mesa, kao preliv za salatu ili umesto umaka.
Grilovani losos
Sve vrste riba su odlična hrana bez šećera.Jedan od dobrih primera kad je u pitanju zdrava dijeta bez šećera je losos.U salatu stavite grilovanog lososa koji donosi proteine i masti koje su dobre za srce, tj. omega-3 masne kiseline. Losos, kao i druge vrste ribe je bogat belančevinama, i ne sadrži dodate šećere. Ali pazite i nemojte jesti ribu koja je pržena u ulju, pohovana, prelivena terijaki ili soja sosom jer svi ovi prilozi donose dodatne kalorije, šećere i so. Prelijte lososa maslinovim uljem i začinima, kako biste izbegli dodatne šećere i soli.
Kokice iskokane na vazduhu
Želite popodnevnu užinu? Umesto čokoladice, pojedite kokice napravljene na vazduhu. Ovako napravljene kokice imaju malo šećera i kalorija, a zasitiće vas. Uz to, tri šolje kokica čini jednu porciju iz grupe žitarica.
Ne zaboravite na mlečne proizvode
Hrana bez šećera je i mleko.Prirodni mlečni proizvodi, bez ukusa, ne sadrže dodatni šećer. Iako mleko i mlečni proizvodi sadrže laktozu – ugljeni hidrat koji se u telu pretvara u šećer – to je u suštini, mala količina.Mlečni proizvodi sadrže više proteina, što znači da male porcije mogu da vas zasite na duže vreme. Konzumirajte mleko, sir i jogurt koji ne sadrže voće ili druge sastojke. Ako pazite na unos šećera (i prirodnog i dodatog) iz zdravstvenih razloga, smanjite unos obrađenih mlečnih proizvoda.
Mlečni šećeri
Mlečni šećer naziva se laktoza. Laktoza daje mleku sladak ukus i čini oko 40% kalorija iz kravljeg mleka.
Laktoza definitivno podiže nivo šećera u krvi. Enzim laktaz se razlaže na glukozu i galaktozu. Pošto je za razlaganje ovog enzima potrebno malo vremena, nutricionisti kažu da se nivo šećera u krvi sporije podiže (tj. mleko ima niži glikemijski indeks).
Ali ima i stručnjaka koji kažu da bez obzira na nizak glikemijski indeks, stimuliše lučenje insulina isto kao i namirnice sa visokim glikemijskim indeksom. Zbog toga bi osobe koje imaju šećernu bolest trebale da izbegavaju mlečne proizvode.
U suštini, teško je izvagati dobre i loše efekte mlečnih proizvoda. Da li bi trebalo da ih konzumiramo ili ne?
Avokado
Veoma je teško naći voće bez šećera.Avokado sadrži mononezasićene masti, koje su dobre za srce. Iako avokado ima više kalorija (zbog većeg procenta masti), samo voće nije izvor dodatnog šećera.
Zamene za šećer
Zamena za šećer može biti prirodna ili sintetička, u kom slučaju nosi naziv veštački zaslađivač. Većina zamena za šećer je mnogo slađa od običnog šećera, pa je potrebno sipati manju količinu u piće ili hranu koje želite da zasladite. Sukraloza je, primera radi, zamena za šećer koju obično reklamiraju kao splendu i 600 puta je slađa od sukroze, tj. običnog šećera. Zamene za šećer su korisne u kuvanju, pečenju, ili za zaslađivanje kafe ili čaja.
Jedite povrće
Povrće za dijabetičare i ljude koje zanima hrana bez šećera je ono bez skroba (sadrži malu količinu prirodne fruktoze ) – manje od grama šećera u porciji od 50 grama. Skrobno povrće, kao što je slatki krompir i bundeva, ima više šećera. U najbolje povrće bez šećera spadaju čičoke, cvekla, prokelj, karfiol, celer, krastavac, patlidžan, kelj, zelena salata, repa, paškanat, pečurke, rotkvice, paradajz i tikva. Ako ne možete da nabavite sveže, možete koristiti i zamrznuto povrće. Svo sveže povrće sadrži ugljene hidrate kao njihov primarni izvor kalorija, ali o količini šećera ne morate da brinete. Šargarepa možda sadrži malo više šećera i samim tim kalorija od na primer celera, ali povrće osim tog prirodnog šećera, sadrži i vlakna, puno vode i malo kalorija. Sveže povrće u svom prirodnom obliku ne sadži dodate šećere