Uživanju u mirisima i ukusima tek ubranog grožđa dodajte i uživanje u blagotvornim uticajima koje ono može imati na vašu lepotu.
Pored pšenice, ječma i masline, vinova loza (Vitis vinifera) jedna je od najstarijih gajenih biljaka. Pretpostavlja se da joj je domovina područje oko Kaspijskog jezera ili južna Evropa. Veruje se da je vinova loza bila poznata i pre nego što je Noje imao svoj vinograd na planini Ararat. Zna se pouzdano da je gajena pre šest hiljada godina u starom Egiptu, iako su tada Egipćani grožđe radije koristili za svoje rituale nego što su pili vino, dok su ga lepotice tog vremena redovno primenjivale za osvežavanje i učvr-šćivanje kože i očuvanje mladalačkog izgleda. Nega grožđem bila je popularna i na dvoru francuskog kralja Luja XIV – plemići i plemkinje masirali su lice sokom od grožđa da bi izbrisali tragove umora i učinili kožu mekom, sjajnom i zategnutom. Na naše prostore ovu korisnu biljku doneo je rimski car Marko Aurelije.
Protivupalni resveratrol
Vinova loza je penjačica u obliku grma, a ima mnogo sorti koje se razlikuju po nizu karakteristika obliku, veličini, boji bobica itd. Razlikuju se dugački izdanci koj se razvijaju iz osnovnih mladica kratki izdanci koji se razvijaju i: pazuha listova. Listovi su razlici tih oblika, zavisno od sorte. Krpa sti su (3-5 krpa) i stoje na dugin peteljkama. Boja je u različitih nijansama zelene, što takođe zavisi od sorte. Cveta od juna do jula, i to samo 4-5 dana. Grozd dozreva od jula do oktobra, zavisno od sorte i podneblja. Koristi se svež plod, sušen ili prerađen u sokove ili alkohol. Plodovi, odnosno bobice (zrna), čine grozd. Po hemijsko-farmakopejskom sastavu, tu su: furulična, gentizinska, askorbinska i cimetna kiselina (u svežem grožđu), kumarin, mircetin i kvercetin, resveratrol -supstanca koja deluje protiv upala i najviše je ima u grožđu. U zrelim bobicama ima 21-30 posto šećera, pektina, kiselina, tanina, nešto belančevina i oko 79 posto vode. Vinova loza pomaže u lečenju artritisa, reumatizma, gihta i nekih plućnih bolesti. Sok koji isteče iz sveže orezane vinove loze smiruje krvarenja, steže, a razređen vodom upotrebljava se za obloge za oči. Čaj od cvetova vinove loze koristi se za oslabljene funkcije mozga i kičmene moždine. Grožđe se uzima za čišćenje krvi, regulisanje varenja, uklanjanje masnih naslaga iz tela, lečenje upalnih procesa u digestivnom traktu, kao i za uklanjanje reumatskih tegoba i osipa. Vinsko sirce koje se dobija iz vina hladi i steže, smiruje proliv i krvarenje. Povremeno pranje celog tela mešavinom vinskog sirćeta i vode podstiče cirkulaciju, čisti kožu i otvara pore.
Čajevi, maske, obloge…
U narodnoj medicini listovi vinove loze se u vidu čaja koriste protiv i za zaustavljanje proliva i za jače izlučivanje mokraće. Grožđe leči razne bolesti: srčane, nervne, bolesti organa za varenje. Mošt i suvo grožđe su sredstva za otvaranje, ali sadrže mnogo šećera. Belo vino služi za izradu nekih lekova u kombinaciji s različitim travama. Sok od grožđa sadrži lako svarljive ugljene hidrate (glukoza i fruktoza), vinsku i jabučnu kiselinu, kalijum, kalcijum, gvožđe, magnezijum, mangan, vitamin C i grupe B, blagotvorno deluje na rad srčanog mišića, razmenu materija, na neke bolesti bubrega,jetre i pluća. Svo bobičasto voće
dobro deluje na jetru.
EVO NEKIH PREPARATA IZ NARODNE MEDICINE:
Za lečenje modrica – koriste se sastojci dobijeni iz semenki grožđa. Pomešaju se samlevene semenke sa grožđanim sokom i ta tečnost se nanosi na modrice u vidu maske ili obloge.
Kod upale želuca – 3 puta dnevno, tokom 20 dana, jedite natašte po 400 g crnog grožđa s parčjetom crnog hleba, starim najmanje dan-dva.
Za bolju cirkulaciju – 2 šake usitnjenih svežih listova vinove loze kuvajte 15 minuta u litru vode. Vodu s kuvanim listovima vinove loze dodajte pripremljenoj kupki (u kadi ili većoj posudi) i u njoj držite noge do kolena pola sata. Radite to mesec dana, svako veče pre spavanja.
Protiv crvenih akni i bubuljica– jednu kašičicu usitnjenog suvog lista neprskane vinove loze kuvajte 10 minuta u 2,5 dl vode. Ostavite da se ohladi, procedite i pijte 3 puta dnevno između glavnih obroka. Terapija traje mesec dana i ponavlja se po potrebi
Protiv naprslina na bradavicama – 3 kašičice semena belog grožđa i semena neprskane dunje usitnite u mikseru ili avariu, prelijte s 2 dl proključale vode. Kada se sve ohladi, pripremljenom mešavinom mazite naprsle bradavice nekoliko puta dnevno. Posle 20 minuta bradavice obrišite vatom umočenom u mlak čaj od kamilice.
Za lečenje artritisa – preporučuje se suvo grožđe umočeno u džin. Ono jaklanja bol izazvan migrenom, kostobolju i artritične bolove u zglobovima. Verovatno suvo grožđe najviše doprinosi tome, jer grožđe (osušeno ili sveže) sadrži mnogo supstanci koje smanjuju bol, upalne procese i artritične tegobe. Pitanje je da li desetak zrna suvog grožđa sadrži dovoljnu količinu tih sastojaka ili se radi o placebu, ali mnogi koji su probali tvrde da recept deluje.
Zvezda kozmetičke industrije
Starim narodima bilo je poznato da sastojci grožđa pozitivno utiču na lepotu. Tako se još u antičko doba na prostorima Egipta, Vavilona, Grčke i Rima muškarcima poklanjalo vino, a ženama grožđe za očuvanje mladosti. Primena lekovitih svojstava grožđa u kozmetičke svrhe od 1993. godine ponovo je aktuelna, nakon što je u francuskoj vinorodnoj pokrajini Bordo otkriveno da koštice grožđa sadrže polifenole koji su mnogo puta efikasniji u borbi protiv slobodnih radikala od do tada najpoznatijih antioksidanasa – vitamina E i C. Kako je poznato da su slobodni radikali najodgovorniji za starenje kože, taj podatak je bio dovoljan da kozmetička industrija sa oduševljenjem prihvati grožđe kao staru-novu zvezdu, pa su ubrzo koncipirani i prvi preparati na bazi polifenola dobijenih hladnim ceđenjem iz koštica grožđa. Nešto kasnije (1999) otvoren je i prvi velnes centar koji je u ponudi imao vinoterapiju, odnosno različite kozmetičke kure bazirane na lekovitom delovanju grožđa i vina. Vrlo brzo su kupke u vinu, obloge od grožđa i masaže skupocenim
uljem dobijenim od njegovih koštica postale nezaobilazna ponuda u svim boljim salonima i velnes centrima u svetu.
Vikend kura mršavljenja
Koštice grožđa deluju kao svojevrsni štit na koži braneći je od štetnih uticaja okoline, a u kombinaciji s drugim sastojcima podstiču prokrvljenost, čuvaju prirodnu elastičnost i vlažnost kože, pa je čine nežnom, svežom i baršunastom. Uz sve to, sastojci iz grožđa dezinfikuju kožu, uspešno je čiste i zatvaraju pore. Osim što izvrsno deluje na kožu preko kozmetičkih preparata, grožđe aktivira razmenu materija, jača imunitet, čisti ceo organizam i dobro je za postizanje vitke linije. Ukoliko planirate da se resite viška kilograma, predlažemo vam “grožđanu” kuru mršavljenja.
Dovoljno je da svakog dana rasporedite u obroke 500 grama grožđa u kombinaciji s još nekliko zdravih, niskokaloričnih namirnica. U istu svrhu, možete priuštiti sebi i kraću vikend kuru na bazi 1.000 do 1.500 grama grožđa i oko 2 litra biljnog čaja bez šećera, raspoređenih tokom dana.
Najpopularniji tretmani na bazi grožđa i vina.
Vinska rapsodija
U ovom tretmanu vino je izvor mladosti koji koži daruje mladolik izgled i vraća vitalnost, pa se posebno preporučuje zreloj koži i osobama koje su često pod stresom. Tretman počinje luksuznom kupkom za opuštanje celog tela, a nakon toga sledi umotavanje maskom od crnog vina, koja ima sjajno antioksidativno i antistresno dejstvo, a kožu čini mekom i nežnom. Da bi ova terapija za duh i telo što bolje delovala, na kraju tretmana valja popiti i čašu vina!
Tretman liea i dekoltea
Ritualni vinoterapijski tretman lica počinje šoljom toplog, stimulišućeg i pročišćavajućeg čaja pripremljenog od pola kašike lišća vinove loze. Posle toga, mlekom za čišćenje očisti se lice i dekolte i nanese tonik. Zatim se stavlja piling od mošta i lavandinog meda, koji se nakon masaže uklanja. Sledi stavljanje koncentrovanog seruma sa sokom od crnog grožđa, kajsija i sicilijanskog grejpfruta na najosetljivije delove kratkim umasiravanjem. Koncentrovani serum izuzetno je bogat i sadrži visok udeo vitamina C, mineralnih soli i stimulišućih sastojaka koji daju energiju. Potom se nanosi gel maska s grožđem, sokom od šumskih jagoda, đumbirom i medom na tretirane delove. Taj gel, prekriven prozirnom folijom, uklanja se posle 15 do 75 minuta toplom vodom. Tretman se završava malom količinom noćne kreme s grožđem i sojinim izoflavonima.
Vinoterapija za telo
Ovaj tretman podstiče mikrocirkulaciju i izlučivanje otrova iz vezivnog tkiva, vlazi kožu, koja postaje čvrsta i napeta. Pilin-gom od mošta uklanjanju se sve mrtve ćelije, a zatim se na čistu kožu stavlja poseban serum od soka crnog grožđa koji stimuliše kožu. Pred kraj tretmana, na tretirane delove tela nanosi se pena s termalnim blatom i grožđem. Ti delovi se prekrivaju prozirnom plastičnom folijom, a osoba se stavlja u termo-ćebe ili parnu kupku. Posle pola sata proizvodi se uklanjaju toplom vodom, a osoba se istušira ili okupa u đakuziju. Tretman tela završava se masažom s malom količinom toplog ulja od koštica grožđa i maceratom ružmarina.
Tretman “Tono di vino”
Ovaj božanski tretman nege lica vinoterapijom idealan je za atoničnu i opuštenu kožu tela jer je snabdeva energijom, stimuliše, drenira i daje joj tonus, a nastao je kao spoj naučnih otkrića i više-vekovne tradicije upotrebe vina i proizvoda od vinove loze za negu, lepotu i regeneraciju kože. Posebno se preporučuje osobama koje imaju problema s celulitom i zadržavanjem vode u telu. Nakon pripreme s mlekom i tonikom, izvodi se specijalni piling tela s moštom i lavandinim medom, koji omogućava bolje prodiranje aktivnih materija u dubinu kože i ubrzava cirkulaciju, a time i izbacivanje štetnih materija iz organizma. Vinski nektar u tankom sloju nanosi se na najugroženije delove tela da bi koža dobila što više energije, a zatim se stavlja maska s termalnim dejstvom, obogaćena ekstraktima grožđa sorte muskat. Tretman se završava drenažnom masažom s malom količinom ulja od koštica grožđa i macerata ružmarina ugrejanog u kupki. Na sličan način neguje se i telo.
REVITALIZUJUCA MASKA
Za osvežavanje i relaksiranje lica posle napornog radnog dana napravite masku od po jedne kašike soka od grožđa, meda, brašna i maslinovog ulja. Nanesite na oprano lice i ostavite da deluje 20 minuta, pa isperite.
FEJS LIFT MASKA
Pomešajte jedno jaje s tri kašike slatke pavlake, sokom od pola limuna i jednom kašikom zdrobljenog grožđanog šećera koji ste kupili u apoteci. Umućenu masku držite na licu 30 minuta, a zatim isperite toplom vodom.
TONIK ZA UČVRŠĆIVANJE KOZE
Za učvršćivanje i osvežavanje kože, bez obzira na godine, pripremite tonik za lice od dve šake zrna grožđa kojima ste prethodno odstranili kožicu u multipraktiku. Tonikom obilno natopite kožu. Lice posle 10 minuta isperite mlakom vodom.
PILING ZA GLATKO LICE
Da bi vaše lice ponovo zasijalo, pripremite piling kojim ćete uspešno odstraniti mrtve ćelije, bez obzira na tip kože. Pomešajte 5-7 zgnječenih zrna grožđa s jednom supenom kašikom pšeničnih mekinja i malo soka od grožđa. Piling kružnim pokretima nanesite na lice i potom isperite mlakom vodom.
MASKA ZA NEČISTU KOŽU
Ako imate nečistu kožu, zgnječite šaku zrna grožđa i pomešajte je s jednom kašikom ovsenih pahuljica. Masku nanesite na lice, držite 15 minuta, pa isperite mlakom vodom.
SOK ZA SUŽAVANJE PORA
Ako vas muče proširene pore i umorna koža, u sveže isceđen sok od grožđa umočite blaznice vate, rasporedite ih po licu, držite 20 minuta, a zatim lice operite hladnom vodom. Za isti efekat, dakle sužavanje pora i osvežavanje, lice istrljajte zgnječenim zrnima grožđa.
OSVEŽAVAJUĆI LOSION
Čistu vatu natopite belim vinom pa premažite lice i vrat. Posle 20 minuta tretirana mesta isperite mlakim čajem od kamilice. Belo vino je odličan osvežavajući losion koji će vašoj koži dati svež izgled. Navedeni tretman primenjuje se povremeno. Međutim, od retkih tretmana ne očekujte čuda, jer se samo upornost nagrađuje.
BLAGOTVORNI POLIFENOLI
Semenke grožđa sadrže belančevine, masti, ugljene hidrate i 5-8% polifenola. Naučno je dokazano da je antioksidativna aktivnost polifenola 20 puta jača od dejstva vitamina C! Zato je ekstrakt semenki grožđa poznat kao snažan antioksidans koji štiti telo od prevremenog starenja, bolesti i propadanja. Brojna naučna istraživanja o ekstraktu semenki grožđa govore o povoljnim učincima polifenola, posebno o zaštiti tela od oštećenja izazvanih sunčevim zračenjem, povoljnom učinku na vid, elastičnost zglobova, arterija i drugih telesnih tkiva, kao i na cirkulaciju krvi, zbog jačanja kapilara, vena i arterija.