Boranija (Phaseolus vulgaris), sa graškom, sočivom i leblebijom, pripada porodici mahunarki. Postoje različite vrste koje se razlikuju po boji, veličini i obliku (pljosnate, okrugle, zelene, žute, šarene…),a sve vode poreklo iz Srednje i Južne Amerike. Za ishranu se koriste mladi plodovi (u kojima se zrno pasulja nije razvilo), a najukusnije su sorte sa sočnom i mesnatom mahunom i sitnim i nerazvijenim zrnom.
Kad je o nutritivnoj vrednosti reč, 100 g boranije sadrži 90 g vode, 5,3 g ugljenih hidrata, 2,4 g belančevina, 0,2 g masti, kao i vlakna, zbog čega se svrstava u niskokalorične namirnice (30 kalorija). Boranija sadrži i vitamine C, B6 i K, folnu kiselinu i beta karotin, a od minerala kalijum, gvožđe, magnezijum, kalcijum, fosfor, cink…Boranija može da se pripremi kao salata ili kao glavno jelo, preporučuje se i onima koji drže dijetu, a idealna je kao meduobrok ili lagana večera.
Salata sa boranijom
– 800 g boranije
– glavica crnog luka
– 3 čena belog luka
– maslinovo ulje
– sirce
– so, biber
Očistite boraniju, isecite na 2 ili 3 dela (zavisi od veličine) i kuvajte u slanoj vodi. Procedite, pomešajte sa sitno seckanim crnim i belim lukom, dodajte maslinovo ulje, posolite, po-biberite i promešajte.
Čorba sa boranijom
– 300 g boranije
– lOOgpirinča
– 4 manja paradajza
– 11 pileće supe
– so, biber
Pirinač (mera 1 šolja na 3 šolje vode) sipajte u slanu vodu i kuvajte 10 minuta. U posebnu posudu sipajte supu, dodajte očišćenu boraniju i kuvajte 10 minuta. Dodaje do pola skuvan pirinač, paradajz (oljušten i očišćen od semenki), posolite, pobiberite i kuvajte još 10 minuta. Procedite, ispasirajte povrće, vratite u supu i kuvajte još nekoliko minuta. Kad servirate možete da dodate prepečen hleb.
Pikantno jelo sa boranijom
– 700 g zelene boranije
– 20 g masti
– 80 g dimljene slanine
– glavica crnog luka
– 1 dl kisele pavlake
– 3 čena belog luka
– manji paradajz
– so, biber
Boraniju očistite, isecite i kuvajte u posoljenoj vodi (oko 20 minuta). U međuvremenu u riganju zagrejte mast, dodajte seckan luk, dimljenu slaninu isečenu na trakice i pržite dok luk ne omekša. U posebnu posudu sipajte pavlaku, dodajte zgnječen beli luk, posolite i dobro promešajte. U tiganj sa slaninom dodajte sitno seckan paradajz, oceđenu boraniju, posolite, pobiberite, dobro promešajte i sipajte u posudu za posluživanje. Prelijte smesom od pavlake i luka.
Boranija sa testeninom
– 200 g boranije
– 350 g testenine
– 100 g parmezana
– sveza paprika
– 1/2 narendane kore limuna
– kašika sitno seckanog peršuna
– maslinovo ulje
– so, biber
Boraniju očistite, isecite po dužini i prepolovite, a svezu papriku očistite i isecite na kockice. U posebnoj posudi skuvajte testeninu u slanoj vodi. U tiganju zagrejte maslinovo ulje, dodajte boraniju i papriku i pržite na srednjoj temperaturi dok povrće malo ne omekša. Dodajte koru limuna, peršun, dolijte malo vode (da pokrije dno) i dinstajte na tihoj vatri još 2-3 minuta. Procedite testeninu, dodajte u tiganj, promešajte, servirajte i pospite parmezanom.
Boranija sa šampinjonima
– 400 g boranije
– 350 g šampinjona
– 2,5 dl pileće supe
– 25 g putera
– 2 dl slatke pavlake
– 50 g brašna
– 3 manje glavice crnog luka 2 čena belog luka kašika prezle – muškatni oraščić ulje
– so,biber
Crni luk isecite na tanke kolutove, pospite pomešanim brašnom i prezlama (višak otresite) i propžite u tiganju bez masnoće ali često mešajte da ne zagori. U posebnom tiganju istopite puter, dodajte očišćene i na šestine isečene šampinjone i dinstajte dok ne ispari tečnost. Dodajte zgnječeni beli luk, malo muškatnog oraščića, brašno i pržite uz lagano mešanje dok brašno ne dobije boju. Tada sipajte supu, pavlaku, posolite i pobiberite i kuvajte dok ne počne da se zgušnjava. U nauljenu vatrostalnu posudu stavite trećinu prženog luka i ocedenu boraniju, i pospite preostalim prženim lukom. Pecite 15 minuta u rerni zagrejanoj na na 200°C.
Zapečena boranija sa jajima
– 400 g boranije
– 2 jaja
– 2 dl mleka
– 50 g putera
– 1 dl belog vina
– 60 g parmezana
– glavica crnog luka
– 2 čena belog luka
– kašika seckanog peršuna
– 2 kašike prezle
– so, biber
U tiganju rastopite puter, dodajte sitno seckani crni luk i peršun, zgnječen beli luk, posolite i propržite na tihoj vatri dok povrće ne omekša. Dodajte prezle i kratko propržite, prelijte vinom, dodajte obarenu boraniju, pobiberite i posolite (ako treba dodajte malo vode) i kuvajte na tihoj vatri nekoliko minuta. Dno vatrostalne posude premažite puterom i izručite boraniju. U posebnoj posudi umutite jaja, dodajte mleko, parmezan i prelijte preko boranije. Pecite 1/2 sata u rerni zagrejanoj na 200°C.
NAPOMENA
U frižideru boraniju možete da čuvate do 3 dana a u slučaju da želite daje zamrznete prvo je blamirajte (oko 2 minuta) u vreloj vodi, sačekajte da se ohladi, osušite krpom i stavite u kesice. Zaleđena može da se koristi 2 godine.
SAVET PLUS:
Kada kupujete boraniju imajte na umu da mlada ima glatku i sjajnu površinu (ne bi trebalo da ima smeđe mrlje) i da lako puca. Starija ima žilaviji “konac” ili uzdužna vlakna, mora duže da se kuva a moguće je da će i posle termičke obrade da ostane tvrda.