Sadržaj:
– Proso i zdravlje
– Kao lek za bubrege
– Proso za bebe
– Proso za mršavljenje
– Proso za doručak
– Recepti
Proso i zdravlje
Proso je toliko vаžno zbog svog jedinstveno visokog sаdržаja hrаnljivih mаterijа, uključujući i impresivan nivo skroba, vrlo visok sаdržаj vitаminа B, kаo i kаlcijuma, gvožđa, kаlijuma, cinka, mаgnezijuma, a dа ne pominjemo da može biti zdrаv izvor esencijаlnih mаsnoćа za organizam. Osim togа, postoje znаčаjni nivoi proteinа i dijetetskih vlаkаnа u prosu, koji doprinose još više zdrаvstvenim prednostima ovog vаžnog zrnа!
Proso sadrži veoma malo kalorija i masti, zato je pogodna namirnica kod dijeta, a pogodno je za upotrebu i kod sportista i profsionalnih vežbača. Proso će vam dati energiju za čitav dan i zagrejati vaš organizam, a sve to zato što ima veoma dragocen sastav i kalorijsku vrednost.
Proso i zdravlje: neke od nаjboljih zdrаvstvenih prednosti prosa uključuju njegovu sposobnost dа zаštiti vаše zdrаvlje, štiti vas od dijаbetesа, poboljšаva probаvni sistem, smаnjuje rizik od rаkа, vrši detoksikаciju telа, poboljšava respirаtorno zdrаvlje, jača vаš imuni sistem, povećаva energetski nivo i unаpređuje vaše mišiće i nervno zdrаvlje.
Proso možda nije nаjčešći tip usevа koji ste očekivаli nа vаšem stolu, аli zapravo, ova žitarica se uzgaja širom sveta – kako za ishranu ljudi, tako i za ishranu stoke.
Proso kao lek
Proso je vrlo lekovita žitarica, koju možete koristiti za najrazličitije tegobe. Proso sadrži 15% protein, pa je odlična namirnica i za vegeterijance. Uz proteine, sadrži i dijetetska vlakna, vitamine B grupe (niacin, tiamin, riboflavin), gvožđe, magnezijum, mangan, fosfor, kalijum i dr. Zahvaljujući nutritivnoj vrednosti i lekovitosti, proso danas čini veoma važnu namirnicu u zdravoj ishrani kod ljudi.
Proso kao lek možete koristiti za brojne tegobe i za poboljšanje opšteg zdravlja.
Proso reguliše varenje hrane i ubrzava metabolizam, održava ravnotežu crevne flore i povoljno deluje na rad želuca.
Proso je bitno i za kardiovaskularno zdravlje, jer jača srce i snižava krvni pritisak.
Proso je prirodni lek protiv anemije, ublažava upale i otoke, deluje diuretično – podstiče izbacivanje viška tečnosti iz organizma. Može da vas zaštiti od kijavice, prehlade, bronhitisa. Deluje blagotvorno kod dijabetičara. Deluje pozitivno i na kožu, čisti kožu i kosu, jača nokte.
Proso kao lek poboljšava i intelektualne sposobnosti, deluje protiv depresije i napetosti. Proso možete koristiti za čišćenje krvi, obnavlja ćelije i čisti organizam, snižava nivo holesterola u organizmu.
Proso deluje blagotvorno kod povećanog fizičkog i psihičkog napora, daje vam snagu i energiju – zato je proso za doručak najbolja opcija – jer će vam dati energiju za predstojeći dan.
Proso kao lek za bubrege
Proso kao lek za bubrege je poznat od davnina. Naročito se koristi za topljenje kamena u bubregu. Zbog svog lekovitog dejstva i sastava, proso je jedna od najboljih namirnica za čišćenje bubrega i protiv kamena u bubregu. Proso deluje kao lek kod urinarnih infekcija, jer podstiče izbacivanje urina i čisti bubrege.
Proso kao lek za bubrege možete koristiti i u obliku napitka ili kaše od prosa.
Proso za topljenje kamena u bubregu – postoji stari narodni recept koji kaže da napitak od prosa može za 10 dana da očisti bubreg i pomogne da se izbaci sav kamenac koji se nataložio u bubrezima.
Uzmite 200 g prosa, koje ste isprali u toploj vodi, i stavite u staklenu teglu zapremine 3 l, zatim nalijte proso prokuvanom vodom dok ne popuni 2/3 tegle. Teglu treba poklopiti, umotati i pustiti da odstoji preko noći. Ujutru ćete videti da se izdvojila bleda tečnost koja predstavlja vaš prirodni lek za topljenje kamena u bubregu. Pijte preko dana ovaj napitak kad god ste žedni. Ubrzo će sav kamenac, sluz i pesak biti eliminisani iz bubrega, a rad bubrega biće normalizovan.
Proso za bebe
Proso za bebe? Zašto da ne! Proso je toliko lekovita namirnica, da je slobodno možete koristiti i za ishranu svoje bebe. Zbog nutritivnog sastava i pozitivnog dejstva na telo, proso za bebe predstavlja idealnu i zdravu hranu. Možete napraviti ukusne kašice od prosa za vašu bebu, koje će imati visoku hranljivu vrednost, a možete napraviti i kašu u kombinaciji sa nekim voćem (banana, jabuka itd.). Razgovarajte sa lekarom o tome kada je najbolje vreme da postepeno počnete da uvodite žitarice u ishranu svoje bebe.
Proso za mršavljenje
Proso za mršavljenje predstavlja idealnu namirnicu! Osim što ne sadrži gluten, ima malo kalorija i masti – proso se i lako vari, ubrzava metabolizam i poboljšava varenje hrane. Proso takođe smanjuje apetit, pruža vam osećaj sitosti. Zbog navedenih svojstava, proso za mršavljenje ima sve popularniju upotrebu. Proso je deo mnogih dijeta, a možete jesti ovo zrno u svim oblicima kako bi postigli željeni efekat mršavljenja. Proso je pogodna hrana i za vegeterijance, jer sadrži dosta proteina. Dijetetska vlakna iz prosa će vas brzo zasititi, a uz to će se kilogrami prosto topiti!
Proso za doručak
Proso će vam dati energiju za čitav dan i zagrejati vaš organizam, a sve to zato što ima veoma dragocen sastav i kalorijsku vrednost, i zato – proso za doručak! Proso možete jesti kao kašu ili kačamak od prosa, možete skuvati proso i jesti kašu uz omiljeno voće i koštunjave plodove…kako vam volja. Proso za doručak predstavlja idalnu namirnicu jer ima blagotvoran nutritivni sastav i positivan uticaj na čitav organizam.
Pogledajte ispod recept za kašu od prosa.
Proso je bogato brojnim hranljivim sastojcima, posebno bakrom, fosforom, manganom i magnezijumom, ima lep, slatkasto-gorkast ukus i smatra se jednom od najlakše svarljivih žitarica. Spada u jednu od nekoliko žitarica koje alkalizuju organizam. Proso potiče iz Severne Afrike, odnosno Etiopije, gde se konzumira od praistorijskih vremena. Od drevnih vremena, proso se konzmira i u Aziji i Indji. U Starom zavetu, proso se pominje kao žitarica od koje se pravi hleb. Kineski arheolozi otkrili su činiju staru 4000 godina u kojoj su bili rezanci od
prosa. Najraniji pisani tragovi o prosu takođe potiču iz Kine, iz 2800. godine pre naše ere; u tom tekstu daju se detaljne instrukcije o gajenju i čuvanju ove žitarice.Nekada je u Zapadnoj Evropi i Americi smatrano hranom za ptice, ali danas je proso sve popularnija žitarica, u kojoj uživaju i ljudi, shvatajući njegove brojne kvalitete. Između ostalog, proso je bezglutenska alternativa pšenici.
Saveti kako da koristite proso
- Umesto pirinča ili krompira, servirajte kuvano proso.
- Iseckajte povrće, dodajte mu proso i sve kratko propržite.
- Dodajte proso u omiljenu salatu.
- Skuvajte proso i dodajte mu omiljeno koštunjavno voće i suvo ili sveže voće i dobićete ukusan i hranljiv doručak.
- Mleveno proso dodajte u brašno za hleb ili mafine.
- Proso možete dodavati i u čorbe.
- Proso možete koristiti umesto pirinča za punjenje paprika.
Zašto je važno ovu žitaricu uvrstiti u ishranu
Proso je dobar izvor vitamina B kompleksa, koji pomažu organizmu na mnogo načina: daju mu energiju, podstiču metabolizam, proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, aktivnost enzima, a takođe i regulišu rad nervnog sistema. Niacin (vitamin B3) pomaže u snižavanju holesterola.
Proso sadrži i minerale: magnezijum, kalijum, cink, bakar i mangan. Magnezijum, na primer, učestvuje u više od 300 enzimskih reakcija u organiizmu i važan je za pravilno funkcionisanje mišića i nerava.
Zbog sadržaja magnezijuma, proso štiti srce. Istraživanja pokazuju da magnezijum smanjuje ozbiljnost napada astme i smanjuje učestalost napada migrene, snižava krvni pritisak i smanjuje rizik od srčanog udara, posebno kod ljudi koji pate od ateroskleroze ili srčanih bolesti izazvanih dijabetesom.
Sastojci iz prosa snižavaju nivo triglicerida i C-reaktivnog proteina. S tim u vezi, naučnici iz Južne Koreje su u istraživanju objavljenom 2010. godine u Časopisu za poljoprivredu i herniju hrane, zaključili da proso može da bude korisno u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Fosfor, koji proso takođe sadrži u značajnim količinama, ima važnu ulogu u funkcionisanju ćelija u organizmu, a posebno je važan za zdravlje kostiju. Fosfor je i važan sastojak RNK i DNK koje čine naš genetski kod. Fosfor učestvuje u metabolizmu masti.
Prema istraživanju objavljenom u Indijskom časopisu za biohemiju i biofiziku, u februaru 2009, proso sadrži značajnu količinu biljnih fenola. Ovi sastojci deluju kao antioksidanti i pomažu u prevenciji oksidativnog stresa i oštećenja u organizmu od strane slobodnih radikala. Ishrana bogata antioksidantima može da pomogne u prevenciji srčanih bolesti, raka, osteoporoze i dijabetesa, objavljeno je 2005. u Američkom časopisu za kliničku ishranu.
Proso sadrži lignane, fitonutrijente koji štite od raka dojke i drugih hormonski zavisnih vrsta raka.
Deluje kao prebiotik (hrana za korisne bakterije u crevima – probiotike).
Serotonin iz prosa blagotvorno deluje na raspoloženje.
Proso je bogato složenim ugljenim hidratima i vlaknima, ima relativno nizak glikemijski indeks i snižava nivo šećera u krvi bolje od integralnog pirinča ili pšenice.
Sprečava konstipaciju.
Proso ne sadrži gluten, pa prija i osobama koje pate od celijakije ili su netolerantne na gluten.
Proso je dobar izvor proteina za vegetarijance. Ako se pridržavate vegetarijanske ishrane ili želite da smanjite unos mesa, proso je dobar, visokoproteinski, niskomasni dodatak ishrani. Ipak, proso ne sadrži sve esencijalne aminokiseline potrebne organizmu. Zato ga uparite sa leblebijama u ukusnoj salati i tako ćete dobiti sve potrebne aminokiseline.
Recepti
Kaša od prosa za doručak
Potrebno je (za 2 porcije):
– 1/2 šolje prosa prthodno natopljenog u vodi 7-24 sata
– 1 1/2 šolja vode
– 1/4 kašičice morske soli
– 1 kašika putera
– sveže ili zamrznuto voće sitno iseckano (banane,bobičasto voće,jabuke kruške)
– malo malteksa ili meda.
Priprema: Stavite proso, vodu i puter da se kuvaju. Kad voda provri, smanjite vatru, pokrijte posudu i krčkajte 20-25 minuta. U toplu kašu od prosa dodajte voće i med ili malteks, po želji. Ako je voće zamrznuto, dodajte ga u proso nekoliko minuta pred kraj kuvanja.
Kroketi od prosa
Potrebno je:
– 1/2 šolje prosa,prethodno natopljenog u vodi 7-24 sata
– 1 1/2 šolja vode
– 1/2 manjeg crnog luka sitno iseckanog
– 1 manja šargarepa,narendana
– 2-3 kašike peršuna, iseckanog
– 3 kašike narendanog parmezana
– 1 kašika soja sosa ili 1/2 kašičice morske soli
– puter ili ulje za prženje
Priprema: Stavite proso u vodu sa prstohvatom soli da se kuva. Kad provri, smanjite vatru, pokrijte i krčkajte 20-25 minuta, dok proso ne omekša i ne apsorbuje svu vodu. Dodajte prosu ostale sastojke i sve dobro izmešajte. Zagrejte puter ili ulje na srednjoj vatri, pravite loptice od ove mase i pržite ih 3-4 minuta sa svake strane.
Salata od paradajza, bosiljka i prosa
Potrebno je(za 6 porcija):
– 1 šolja ne kuvanog prosa,opranog i oceđenog
– šolje bujona od povrća ili vode
– 450 g. skuvanog graška
– 1 šolja iseckanog mladog crnog luka
– 1/3 šolje sitno iseckanog bosiljka
– 1/4 šolje maslinovog ulja
– 2 kašike balsamskog sirćeta
– 1/2 kašičice soli
– mleveni crni biber po želji
– 1/2 kg čeri paradajza prepolovljenog
– 6 velikih listova zelene salate
Priprema: Na srednjoj vatri prepecite proso, neprestano mešajući, 3-4 minuta. Sklonite sa vatre, brzo dodajte bujon od povrća ili vodu i kuvajte dok ne provri, pa smanjite vatru, pokrijte posudu i krčkajte 20-25 minuta, dok proso ne omekša i ne upije svu vodu. Sklonite sa vatre i ostavite u pokrivenoj posudi da odstoji 5 minuta. Prebacite proso u veliku činiju, dodajte grašak, mladi luk i bosiljak i sve blago izmešajte. U manjoj činiji umutite ulje, sirće, so i biber, pa prelijte preko salate i izmešajte. Dodajte paradajz. Na svaki tanjir stavite po jedan list zelene salate, a preko rasporedite salatu sa prosom i paradajzom.