Povrće koje sadrži manje ugljenih hidrata (spanać, boranija, tikvice, paprika, paradajz, krastavac, razne vrste zelenih salata, plavi patlidžan…) može se jesti u neograničenim količinama i treba da bude zastupljeno najvećim delom u receptima za dijabetičare…
Prema uzroku nastanka, razlikujemo dva tipa šećerne bolesti. Tip 1 uglavnom se javlja kod osoba mlađih od 40 godina, a karakterišu ga osećaj žeđi i gladi, intenzivno mokrenje i gubitak telesne mase. Ovaj tip šećerne bolesti uzrokovan je imunogenom reakcijom organizma na ćelije pankreasa, koje luče insulin, a odmah nakon dijagnostikovanja treba započeti terapiju insulinom. Daleko je češći dijabetes tipa 2, koji se ranije dijagnostikovao uglavnom kod osoba srednje i starije životne dobi. Međutim, u današnje vreme s učestalom pojavom gojaznosti – ovaj tip šećerne bolesti sve se više dijagnostikuje.
Simptomi su uglavnom nespecifični, pa se bolest često otkriva tek kad se jave neke hronične komplikacije koje uključuju bolesti srca i krvnih sudova. U nastanku dijabetesa učestvuju poremećaji receptora na perifernim tkivima, koji neadekvatno reaguju na stimulaciju insulinom. Osobe s dijabetesom tipa 2 imaju insulina u dovoljnoj meri, uglavnom ga i prekomerno luče, što dovodi do iscrpljivanja gušterače. U početku lečenje ovog tipa dijabetesa podrazumeva uzimanje dveju vrsta medikamenata, a ukoliko se jave komplikacije, u terapiju se uključuje i insulin.
Dijabetes je čest i u trudnoći, a na udaru su gojazne trudnice, kao i one koje imaju nasledne predispozicije ili im je ranije dijagnostikovan sindrom policističnih jajnika. Stoga je neophodno da se sve tri grupe u 24. nedelji trudnoće testiraju ha šećernu bolest. LADA dijabetes sličan je po načinu nastanka tipu 1, ali se javlja nakon 40. godine. Najpre se leci medikamentima, a kasnije u potpunosti zahteva insulin u terapiji.
Recepti za obolele od dijabetesa
Recept 1. Piletina s pirinčem i povrćem
Na vodi izdinstajte glavicu crnog luka ili struk praziluka i čen belog luka. Dodajte belo meso iseckano na kockice i izrendanu šargarepu pa nastavite dinstanje. Dodajte pola šolje opranog i očišćenog integralnog pirinča i mešavinu povrća za đuveč ili čorbu. Nalijte sve vodom, posolite, pobiberite i kuvajte oko sat vremena.
Recept 2. Piletina u kari sosu
Pileći fileti treba da se dinstaju u sopstvenom soku. U činiji pomešajte solju jogurta, so, biber, kašičicu karija, iseckana dva čena belog luka i dve kašičice brašna, a zatim to prelijte preko piletine i kuvajte minut-dva. Jedite uz integralni pirinač i svezu salatu.
Recept 3. Pastrmka iz rerne
Ribu očistite, operite i osušite ubrusom, a zatim je dobro natrljajte i spolja i 1 iznutra mešavinom limunovog soka (jedan limun na četiri pastrmke) i soli. Vatrostalnu posudu prekrijte folijom, stavite u nju ribu, dolijte malo vode, pospite seckanim vlascem i peršunovim lišćem, prekrijte folijom i pecite na 200 stepeni oko 20 minuta. Skinite foliju i dopecite ribu još pet do sedam minuta. Na kraju je zalijte maslinovim uljem i belim lukom. Jedite uz integralni pirinač s brokolijem ili spanaćem.
Recept 4. Namaz od celera
Jedan veći koren celera isecite na kocke i kuvajte deset minuta. Celer ubacite u blender, dodajte kašiku maslinovog ulja, dve kašike mladog sitnog sira, ili pak majonez od soje. Posolite, pobiberite i izblendirajte. Na kraju u to umešajte peršunovo lišće i mazite na domaći integralni hleb.
Recept 4. Jednostavna supa od luka
Veću glavicu crnog luka izdinstajte na malo prečišćenog putera sve dok ne dobije zlatnožutu boju. Dodajte kašiku brašna, promešajte i nalijte s dva decilitra vode. Izmiksajte štapnim mikserom, dodajte još litar vode, suvi začin bez aditiva, so, biber, kratko prokuvajte i skinite s vatre. Dodajte seckani peršun, sipajte u tanjir i ubacite u supu nekoliko kockica prepečenog integralnog hleba.
Recept 5. Keks s cimetom i fruktozom
Pomešajte 400 g belog i 250 g integralnog brašna od spelte, dodajte 100 g fruktoze, srž štapića vanile, malo izrendanog muskatnog oraščića, kašičicu cimeta i narendanu koru od jedne pomorandže, naravno, prethodno dobro opranu. Sve izmešajte varjačom, zatim dodajte 250 g putera iseckanog na komadiće i gnječite rukom dok se masa ne poveže. Na kraju iscedite sok iz jedne narandže u smesu i mesite dok ne dobijete homogenu masu. Testo razvucite oklagijom na debljinu od oko 1 cm, vadite kolačiće modlicama i redajte na papir za pečenje. Pecite oko 15 minuta na 180 stepeni.
Recept 6.Boranija s junetinom
Na vodi izdinstajte glavicu crnog luka, dva čena belog luka i jednu veću šargarepu, a zatim dodajte 200 g junetine iseckane na kockice i nastavite dinstanje. Posle desetak minuta dodajte oko 400 g boranije, pola decilitra soka od paradajza bez šećera, so, lovorov list, 2 zrna bibera i vodu. Kuvajte dok meso ne smekša. Na kraju dodajte čen iseckanog belog luka i mirođiju.
Recept 7. Ječmena kaša – doručak pun vlakana
Ječam uveče potopite u vodu i ostavite da prenoći. Ujutru ga skuvajte u triput više vode. Po potrebi, dodajte još vode prilikom kuvanja. Dok se kuva, zasladiti ga stevijom u prahu. Kuvajte 45 minuta. Kad se prohladi, dodajte rendanu jabuku, cimet u prahu i kašičicu mlevenih lanenih semenki.
Recept 8. Salata od tunjevine i pirinča
Skuvajte 150 g integralnog pirinča u dva i po puta više vode. Pomešajte kuvani pirinač s konzervom komada tunjevine, posolite, dodajte kašiku maslinovog ulja, pola struka iseckanog praziluka, manji čen iseckanog belog luka, iseckanu svezu ili kiselu crvenu papriku, malo limunovog soka i seckano peršunovo lišće. Sve izmešajte i služite hladno uz integralni hleb.