mirodjija

mirodjijaLekoviti začin mirođija u narodnoj medicini se koristi u slučaju slabog apetita, bubrežnih bolesti, upala disajnih organa i bešike, nesanice i hipertenzije.

Postojbina mirođije je Bliski i Srednji istok i gotovo ceo milenijum se koristi i u kulinarstvu i u tradicionalnoj medicini. Pominje se u Bibliji i u starim egipatskim spisima, u staroj Grčkoj i Rimu smatrali su je znakom bogatstva, ali i poštovali zbog lekovitih osobina. Ovu biljku je koristio i otac medicine, Hipokrat, kao sredstvo za čišćenje usne duplje. Drevni vojnici su pečeno seme mirodije stavljali na rane da im brže zacele.
Naziv mirodije (na engleskom dill) potiče od skandinavske reči dilla, što znači uspavati, uljuljkati. I to ukazuje na tradicionalnu upotrebu mirodije kao sredstva protiv nadimanja i nesanice.

SASTAV I LEKOVITO DEJSTVO

Mirođija je, gre svega, dobar, neškodljiv, jeftin i zbog toga svakom pristupačan začin. To je istovremeno i lek koji se vekovima koristi protiv gasova, nadimanja, teškoća u organima za varenje.

Seme mirođije se tradicionalno koristi da smiri želudac posle jela.

– Deluje protiv upala, smanjuje arterijski pritisak, reguliše menstrualni ciklus i pospešuje laktacija

– U narodnoj medicini koristi se u slučaju slabog apetita, kod bubrežnih bolesti, upala bešike, nesanice, hipertenzije, upale disaj-nih puteva i stenokardije.

– Lekovite osobine mirodija može da zahvali monoterpenima (kar-von, limonen, anetofuran) i flavonoidima (kempferol i vicenin).

– Monoterpeni iz mirodije deluju kao antioksidanti, štite od slobodnih radikala i neutrališu delovanje kancerogenih supstanci poput benozopirena iz duvanskog i dima iz roštilja kao i iz peći za spaljivanje otpadaka.

– Isparljiva ulja iz mirodije sprečavaju rast bakterija. Po antibakterijskoj aktivnosti mirodija stoji rame uz rame sa belim lukom.

– Mirođija je odličan izvor kalcijuma tako da sprečava gubitak koštane mase posle menopauze, kao i kod nekih bolesti kao što je na primer reumatoidni artritis.

– Ova biljka je dobar izvor hranljivih vlakana, mangana, gvozda i magnezijuma.

Uvek kad je moguće koristite sveže listove mirođije, čuvajte ih u frižideru umotane u papirni ubrus ili u posudi sa vodom. S obzirom na to da je nežna biljka čak i kad je ovako čuvate ostaće sveza samo dva dana. Mirodiju možete da zamrznete (celu ili iseckanu) ali ako to uradite čuvajte je u hermetički zatvorenoj posudi. Možete da je zamrznete u vodi ili supu i kasnije koristite u šupama,paprikašu i čorbama.

– Seme mirođije možete da čuvate do šest meseci u dobro zatvorenoj tegli na tamnom, hladnom i suvom mestu.

– Dodajte mirođiju u salatu od krastavca i jogurta.Mirođija se dobro slaže sa ribom, posebno sa lososom i pastrmkom.

– Dodajte mirođiju u salatu sa jajima.

– Pomešajte iseckani paradajz, boraniju, jogurt sa listom i semenom mirođije.

HRANLJIVA VREDNOST
(2 kašičice ili 2 g)

5 kalorija
35,6 mg kalcijuma
0,9 mg gvožđa
0,08 mg mangana

Čajevi s mirođijom

Čaj protiv nadimanja

Pomešajte po 20 g ploda mirođije, anisa, morača, angelike i kima pa 1 kašiku mešavine poparite sa 2 dl ključale vode, odmah poklopite, ostavite 1/2 sata na šporetu, ali da ne vri, odlijte i pijte posle jela.

Tera gasove i zadah

– Na kocku šećera sipajte 10 kapi ulja mirodije, pojedite i zalijte čašom vode.

Čaj protiv nesanice

– Pomešajte po 25 g mirodije, matičnjaka, hmelja i odoljena pa kašiku mešavine poparite sa 2 dl ključale vode, odmah poklopite, držite 1/2 sata na šporetu, ali da ne vri, odlijte i pijte pre spavanja.

Leči hemoroide

– Sa 2 dl ključale vode poparite 10 g mirodije, sačekajte 2 sata i iz dva puta popijte pre spavanja. Istovremeno sa 2,5 dl vrele vode poparite 25 g mirodije i ispirajte hemoroide. I jedno i drugo koristite 6 dana uzastopno.

RECEPTI SA MIROĐIJOM

Hladna čorba

– 1 kg kiselog mleka
– 2 krastavca
– 3-4 mlade cvekle (sa lišćem)
– 3 kuvana jaja
– vezica mirodije
– 1 kašičica smeđeg šećera, biber

Kiselo mleko dobro umutite, dodajte prvo oljuštene i isečene krastavce, kuvanu cveklu isečenu na rezance i propasirano kuvano lišće i sve dobro promešajte. Dodajte sitno isečenu mirođiju, sitno seckana kuvana jaja i šećer. Promešajte i dobro ohladite. Pre serviranja dodajte par kockica leda, pospite listićima mirodije i krupno mlevenim biberom.

Salata s mirođijom

– 1 kg boranije
– 4 čena belog luka
– 1 kašičica senfa
– 1 limun
– 2 kašike ulja
– vezica mirođije
– biber, so

Skuvajte boraniju u slanoj vodi, dobro je ocedite i toplu prelijte uljem. Umutite senf sa limunovim sokom, dodajte sitno sečeni beli luk, posolite i pobiberite i prelijte boraniju. Dodajte iseckanu mirodiju, pažljivo promešajte i ohladite.

Piletina s mirođijom

– 1 pile
– 250 g gljiva
– 1 glavica crnog luka
– 1 kašika heljdinog brašna
– 2 veze mirođije
– časa belog vina
– ulje, so

Pile isecite na veće komade i prepržite kratko na ulju. Na istom ulju prodinstajte sitno sečeni luk, dodajte iseckane gljive i posolite. Dodajte heljdino brašno i razredite vinom pomešanim sa malo vode. Kad sos proključa stavite piletinu i dinstajte na tihoj vatri dok meso ne omekša. Po potrebi dolivajte malo vode. Na kraju umešajte sitno seckanu mirođiju.