Poznato je da med blagotvorno deluje na zdravlje organizma, ali isto takvo dejstvo ima i na zdravlje i lepotu kože i kose.Od davnina je med korišćen za lečenje mnogih unutrašnjih organa, ali i za lečenje rana na koži.
Uspostavljanje ravnoteže vlažnosti kože jedan je od primarnih ciljeva kozmetičke nege, a preparatima na bazi meda i drugih pčelinjih proizvoda to se postiže bez štetnih uticaja na organizam. Med je u kozmetici našao široku primenu: kao sredstvo za mršavljenje, kao maska za negovanje lica, sastavni je deo kremova, losiona, tonika, ruževa za usne…
Kod umorne, dehidrirane i suve kože lica med deluje osvežavajuće, nadoknađuje vlagu, poboljšava cirkulaciju krvi i jača epiderm. Kožu sa aknama dezinfikuje, sprečava infekcije i deluje baktericidno i antibiotski.
Kod lečenja kožnih bolesti, kao i kod oštećenja kože, med u kombinaciji sa drugim lekovima povoljno deluje: štiti od infekcije, pomaže zarašćivanje rana i potpomaže epitelizaciju. Med deluje i protiv gljivica – ima antimikotičko dejstvo. Čak ni on sam ne može se uplesniviti.
Zbog svega navedenog, med se preporučuje osobama sa osetljivom i problematičnom kožom. Treba da ga koriste kako u ishrani, tako i jednom nedeljno kao masku za lice spravljenu od kašike meda, žumanceta nekoliko kapi limuna i kašičice bademovog ili maslinovog ulja. Ova maska za lice pouzdano dezinfikuje kožu, omekašava je, smiruje upale i osvežava epiderm.
Kozmetičari, kao masku za lice, preporučuju i med pomešan sa voćnim sokom, jer koži vraća prirodnu boju i daje baršunast izgled. Za suvu kožu lica savetuju masku od kašike meda i jednog žumanceta,;koja se na licu drži 20 minuta, a potom uklanja toplom kamilicom ili toplim nekuvanim mlekom.
Ukoliko je koža lica masna, tada se savetuje maska od meda sa jednim propasiranim kuvanim krompirom. Smesa se na licu drži 10-15 minuta i potom skida toplom vodom. Ako je koža gruba i smežurana, treba uzimati kisele voćne sokove od limuna, jabuke, ribizle… Mlade žene u Kini i Japanu upotrebljavaju maske od meda i sojinog brašna.
Ukoliko se na licu pojave lišajevi, dobro će doći med sa istruganom šargarepom. Šargarepa se istruže na trenici, sačeka da pusti sok, pa sok pomeša s medom, a onda nanese na lice. Isto tako, šargarepu može zameniti banana, jer i ona daje svežinu i hrani kožu.
Med se koristi i za lečenja raznih kožnih oboljenja: seboreje. mitesera, bubuljica… Zato je obično sastavni deo kremova protiv bubuljica, mltesera, pega i fleka. Iskustvo je pokazalo da dobra noćna krema mora da sadrži i malu količinu meda. Takva krema obpčno sadrži i bademovo ulje, beli vosak, Glicerin, boraks,… Takve vrste krema podmlađuju ten i hrane kožu.
Med pomešan samo sa bademovim uljem preporučuje se kod sunčanih opekotina i crvenila kože.
Med sadrži vitamine A,B, C i H, zatim mineralne materije gvoždje ,sumpor,kalijum,mangan, bakar, kalcijum, razne enzime… zbog čega se koristi k-da ne mogu da pomognu neka druga sredstva.
Med su, za vreme kralja Luja XVI, upotrebljavale dvorske dame za negovanje kose, obrva i trepavica, a danas briljantini, sredstva za negu i sjaj kose, upravo sadrže med i bademovo ulje.
Brojne su, dakle, prednosti meda za lice i kosu, pa ga treba bezrezervno i redovno koristiti. Sledeći recepti nekavam u tome posluže:
Maska za lice sa medom, žumancešom u mileramom
Priprema se od jednakih delova meda, svežeg žumanceta i kisele pavlake (milerama). Sve se dobro izmeša, kako bi se dobila ujednačena smeša koja se tamponom vate nanosi na lice. Posle 15-20 minuta spira se mlakom vodom, a lice osušni.
Sredsšvo sa medom za čišćenje (piling) lica
Spravlja se od kašike meda i kašičice kuhinjske soli. Dovoljno je naneti na oprano lice i ostaviti nekoliko minuta da deluje.Nakon ispiranja mlakom vodom na lice treba naneti tanak sloj čistog meda da bi ublažio eventualno crvenilo, nastalo pri čišćenju i da bi se koža nahranila.
Maska protiv pega
U jednakim delovima se pomešaju med, limunov sok i destilovana voda, a onda , se nanose na lice radi uklanjanja sunčanih pega. Učinak ove maske nije uočljiv odmah, na treba biti uporan.
Pena za kupanje
U vodu za kupanje stave se 3 kašike meda, komadići istruganog toaletnog sapuna, nekoliko grančica ruzmarina ili cvetova lipe. Kupanje u vodi sa ovim dodacima omekšava kožu i opušta organizam.
Učvršćivač za tamnu kosu
Jedna supena kašika listova sveže ili suve koprive stavi se u porculanski sud i prelije sa četvrt litre ključale vode. Poklopljeno stoji 15 minuta,a potom se proceđenoj tečnosti doda pola kašike meda i meša dok se med ne rastopi. Ako se učvršćivač ne koristi odmah, može se ostaviti u flašu od tamnog stakla, ali ga, ipak, treba brzo potrošiti.
Ovaj učvršćivač koristi se ako je kosa masna ili bez sjaja. Nakon redovnog pranja njime se ispira kosa. Med koji je dodat ne deluje lepljivo, nego podstiče delovanje lekovitih supstanci iz koprive. Korišćenjem koprivinog učvršćivača koža glave postaje zdravija, kosa dobija lep sjaj, a frizura se lako oblikuje.
Med protiv bora
U porcelanskoj ili staklenoj činijici izmešati kašičicu meda, struganu jabuku i pola zgnječene banane sa pola kašičice mlake vode. Dobro ujednačenu masu naneti na očišćeno lice i vrat, a nakon desetak minuta isprati vodom. Ova maska namenjena je koži na kojoj su počele da se javljaju bore.
POVEZANO >>> Prirodne maske od meda za lice