nega lica tipu kozeNije neobično što svaka žena želi da izgleda lepo i što će učiniti sve kako bi koža njenog lica delovala savršeno. Stalno kupujete kremice, maske, pilinge i ostala sredstva za negu kože?
Morate pri tom biti vrlo pažljivi, jer se često događa da se zbog neznanja koža uništi.
Nije svakoj koži potrebna ista vrsta nege, niti je svaki proizvod namenjen istoj koži.
Treba razlikovati osnovne tipove kože i primeniti negu lica prema tipu kože. A oni se opet razlikuju zavisno od vaših godina.

MLADA KOŽA
U ovom dobu najveći problem stvaraju bubuljice, kao posledica pojačanog rada lojnih žlezda. Neretko se to događa i neproblematičnoj koži. Dok se na licu ne javljaju nikakvi problemi, možete biti mirni – samo koristite svoju uobičajenu hidratantnu kremu.

Masna koža
Ovaj problem je nešto što najviše brine mladu populaciju jer je lice često prekriveno aknama i miteserima, a uglavnom ima i mastan sjaj. To se događa jer rožnati sloj kože ometa izlučivanje lojnih žlezda. Tada će vam najbolje pomoći dnevna krema koja sužava pore. Takođe su od pomoći i preparati na bazi grožđa i jabuke, jer će šećer koji sadrže vezati vlagu, a njihova voćna kiselina delovaće kao piling. Na taj način će loj moći normalno da se luči, a pore neće biti začepljene.

Suva koža
Otkrićete je ako vam je lice posle pranja zategnuto. Ipak, nije vreme za masne hranljive kreme! Pomoći ćete sebi tako što ćete koristiti lagane dnevne kreme na bazi ulja susama koje će vam vratiti potrebnu vlagu. Koži koja vapi za vlagom pomoći će i vitamin E pri vezivanju vlage. Pokušajte da ulje divlje ruže kombinujete s palmitinskom kiselinom i na taj način dobijete zaštitni sloj na licu.

Osetljiva koža
Radi se o najtežem tipu kože jer ga nije jednostavno održavati. Osetljiva mlada koža neretko peče, svrbi ili se peruta. Nedovoljna prirodna zaštita je slaba, pa se na nju mogu odraziti i najmanji spoljni negativni uticaji. Najbolje bi bilo negovati je kremama bez mirisa i boja, na bazi morskih algi ili pantenola. Koža će dobiti potrebnu vlagu i stvoriti sloj koji će je štititi od negativnih uticaja.

ZRELA KOŽA
Kako godine prolaze, koži treba poklanjati sve više pažnje. Život pod stresom i neprospavane radne noći ostavljaju sve više traga na vašoj koži. Pojavljuju se bore i koža izgleda umorno. Vlakna elastina i kolagena nisu više rastegljiva kao pre, a i ćelije se sporije obnavljaju. Izaberite kreme koje sadrže vitamin C, koenzim Q10 i retinol, pa ćete podstaći aktivnost ćelija.

Masna koža
U mlađim godinama ste se pozdravili s bubuljicama, pa vam one više ne prete. Masna koža je uglavnom otpornija od drugih, pa bore na njoj kasnije postaju vidljive. To stanje može da se produži korišćenjem glicerinskih krema koje će vašoj koži pružiti vlažnost i elastičnost. Važno je napomenuti da kamilica sadrži ulja koja sprečavaju upale, a cink i kaolin vezuju preteranu masnoću i odgovorni su za čist ten.

Suva koža
Kod ovog tipa kože već je odavno smanjena aktivnost lojnih žlezda pa je time ugrožena vlažnost kože. Upravo zbog toga na ovoj koži su bore najvidljivije. Koristite preparate koji su bogati hidratantnim materijama, pa sprečavaju isušivanje i usporavaju pojavu bora. Probajte ulje od semena boraca jer je bogato linolnom kiselinom kao sastavnim delom kože i deluje protiv isparavanja vlage. Vitamin E će vas zaštititi od ubrzanog starenja kože jer će usporiti delovanje slobodnih radikala.

Osetljiva koža
Ne smete da zanemarite činjenicu da većina preparata protiv starenja nije pogodna za negu osetljive kože. Najčešće u sebi sadrže retinol i čist vitamin A, koji usporavaju starenje, ali u isto vreme nadražuju osetljivu kožu. Pojedine kreme u sebi imaju određeno hemijsko jedinjenje koje se vremenom pretvara u vitamin A. Na taj način koža dobija vitamin, a on joj istovremeno ne šteti. Često se retinol nalazi u noćnim kremama, jer u sebi sadrži sastojke koji kožu čine osetljivom na dnevno svetio. Međutim, spas se nalazi u koenzimu Q10. On, naime, nema negativne posledice za kožu, već je obogaćuje i podstiče razmenu materija u njoj. Koža je odmorna i sveza, dobija na kiselosti i na većem unosu hranljivih materija.

Maske za određene tipove kože
SUVA KOŽA – pomešajte jedno žumance, kašičicu meda, kašičicu majoneza i kašiku jogurta. Nanesite na lice i ostavite dvadeset minuta. Isperite toplom vodom.
MASNA KOŽA – pomešajte kaolin i vodu sdve kapi prirodnog jabukovog sirćeta. Nanesite na lice i ostavite dvadeset minuta. Maska uklanja višak masnoće i “otčepljuje” kožu.
OSETLJIVA KOŽA- pomešajte kašiku zrelog avokada i nekoliko kapi bademovog ulja. Pažljivo umasirajte na lice i držite dvadeset minuta. Obrišite vlažnom vatom i isperite mlakom vodom.

Piling – jednom nedeljno
S pilingom morate biti oprezni. Treba ga koristiti redovno, jer u protivnom krema koju nanosite na lice neće ulaziti dovoljno duboko u kožu. Međutim, to ne znači da s pilingom treba preterivati. Koristite ga jednom nedeljno i nećete pogrešiti.

AMPULE – POMOĆ NA BRZINU
Ampule za jednokratnu upotrebu koristite onda kada želite da vam koža deluje besprekorno nekoliko sati. One su najbolja rešenja u slučaju da vas neka posebna prilika dočeka nespremne. Sadrže aktivne sastojke koji deluju na kožu i ostavljaju je glatkom, sjajnom i napetom, dok istovremeno uklanjaju tragove umora i stresa. Ampula se nanosi na očišćenu kožu. Kad je otvorite, istisnite je malopomalo na jagodice prstiju i razmazite po licu i vratu. Utrljajte je nežnim kružnim pokretima dok se ne upije. Potom pričekajte dva-tri minuta dok koža u potpunosti ne upije sadržaj ampule. Posle toga možete započeti sa šminkanjem. Nakon ovakve pripreme kože, šminka će trajati mnogo duže i biće sasvim ujednačena i sjajna, a koža će izgledati predivno.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *