Za prevenciju i lečenje ekcema, čireva, koprivnjače i žuljeva, preporučuju se preparati od lekovitog bilja, kao i ishrana koja se sastoji od svežeg povrća i voća, semenki lana, susama i bundeve…
Stara izreka “koža je ogledalo zdravlja” – potpuno je tačna. Najveći ljudski organ “slika je i prilika” procesa koji se odvijaju u organizmu: recimo, bledo lice i usne obično ukazuju na anemiju, crveni, zajapureni obrazi često su posledica visokog krvnog pritiska, dok su akne simptom intoksikacije tela…
Gotovo svaka promena na koži posledica je nepravilnog funkcionisanja organizma u celini ili pak nekog njegovog dela. Zato se svako kožno oboljenje leći kako spolja, tako i iznutra.
Koža se neguje – zdravljem
Skoro sva kožna oboljenja uzrokovana su neadekvatnom ishranom i nezdravim načinom života. Preterivanje u hrani, pušenju, konzumiranje alkohola, stres, nedostatak fizičke aktivnosti – sve to ima loš uticaj na organizam pa samim tim i na kožu. Da bi se prevenirala kožna oboljenja, neophodno je ojačati imunitet, unositi u organizam dovoljno svežeg povrća i voća, naročito onog koje je bogato vitaminima A, C i E, kao i semenki lana, susama i bundeve, izbegavati masnu hranu, rafinisane industrijske proizvode, kofein, alkohol, čokoladu i cigarete. Takođe, veoma važnu ulogu za “unutrašnje” lečenje kožnih oboljenja imaju različite vrste lekovitog bilja.
Lek za kurje oči
Kurje oči su zadebljanja kože koja se obično javljaju na nožnim prstima. To je, zapravo, jedna vrsta žulja koja vrlo efikasno može da se leči prirodnim putem.
Prirodna terapija
Na kurje oko svako veče stavljati iseckane listove bršljana i povezati ih zavojem. Postupak ponavljati svakodnevno, a u roku od 10 dana žulj će nestati. Obloge od mešavine rendane rotkve i rena stavljati na bolno mesto ujutru i uveče i držati najmanje pola sata. Prethodno bi trebalo namazati kurje oko jestivim uljem od suncokreta. Oblog od crnog luka i vinskog sirćeta držati 2 sata na kurjem oku, 2 puta dnevno.Terapija traje 3 dana.
Za ekcem
Ekcem je upalni proces na koži koji može da zahvati sve njene delove, ali se najčešće javlja na rukama. Simptomi koji karakterišu ovo oboljenje su suvoća, svrab i crvenilo kože zahvaćenog područja. Ekcem se najčešće leči kremama i mastima na bazi bilja.
Prirodna terapija
Zahvaćeno područje treba mazati kremom od čelebi grane, a od velike pomoći može biti i mešavina sokova od sveže veronike, razvodnika, rastavića i dana i noći. Cvetove ovih biljaka iscediti u sokovniku, tečnost sipati u staklenu flašicu i čuvati je u frižideru. Svakodnevno mazati kožu zahvaćenu ekcemom. Preporučljivo je piti čaj od čelebi grane dok se u slučaju hroničnog ekcema savetuje ispiranje zahvaćenog područja uvarkom od listova oraha, koprive i hrastove kore. Treba izbegavati meso i soli.
Za žuljeve
Žuljevi su bolni plikovi na nogama i rukama, a javljaju se kao posledica trenja (zbog tesne obuće ili pri upotrebi alata). Sklonije su im osobe koje pate od nedostatka kalijuma u organizmu koji se može nadoknaditi konzumiranjem banana, lešnika, jabukovog sirćeta…
Prirodna terapija
Svežu ili suvu šljivu raseći napola, sipati u polutke malo soka od bršljana, priviti uz žulj, vezati zavojem i ostaviti da prenoći. Ovo ponavljati 3 večeri. Savetuje se i mazanje žulja izgnječenim čenom belog luka ujutru i uveče dok se za omekšavanje žuljeva preporučuju oblozi od lista kupusa.
Za koprivnjaču
Koprivnjača je alergijsko oboljenje koje mogu uzrokovati razni faktori: hrana, aditivi, lekovi, prašina, polen, virusi, gljivice, bakterije, crevni paraziti… Manifestuje se u vidu pločastih ružičastih ili belih uzdignuća, nalik na plikove koji nastaju u dodiru sa koprivom.
Prirodna terapija
Zahvaćeno mesto ispirati čajem od kamilice, mišjakinje ili zovinog cveta i mazati kremom od muške bokvice ili nevena. Svakodnevno piti po 2 šolje čaja od koprive, čička, ehinacee i belog sleza. Takođe, veoma je efikasna mast od peršuna i koprive: pomešati 6 kašika sitno iseckanog peršunovog lista i 4 kašike iseckanog lista koprive, staviti u flašu i preliti litrom destilovane vode. Flašu čuvati u frižideru 20 dana i povremeno je promućkati. Nakon toga, sadržaj procediti i mazati obolela mesta narednih 6 dana.
Za zanoktice
Zanoktice su, pre svega, estetski problem ali ponekad se dešava da se zagnoje i postanu bolne. Nastaju zbog pucanja osetljive i suve kože oko noktiju, a jedan od glavnih uzroka ove pojave zanoktica je neadekvatna ishrana. Preporučuje se unos namirnica bogatih vitaminima A, E i C, gvožđem i cinkom: integralnih žitarica, voća i povrća i biljki uljarica.
Prirodna terapija
U lečenju zanoktica, naročito gnojnih, treba koristiti mast koja se pravi od 2 supene kašike sitno iseckanog lista kupine, lista petrovca i 4 velike kašike meda. Sve sastojke pqmešati i mazati oštećena i bolna mesta. Prsti moraju biti zavijeni ceo dan, a po skidanju obloga, očistiti ih mlakim čajem od kamilice. Lečenje traje oko 4 dana. Preporučuje se i topla kupka od maslinovog ulja a nokte i zanoktice treba mazati nerafinisanim bademovim uljem.
Za čireve
Ove gnojne upale kože nastaju tako što patogene bakterije prodiru u lojne žlezde a njihovim razmnožavanjem stvara se gnojna infekcija. Čir je najčešće posledica loše higijene ili pak infekcije neke povrede na koži. Nastaju na delovima tela prekrivenim maljama, najčešće u pazuhu, na potiljačnom delu vrata ili u predelu ramena, na preponama, podlakticama i prednjoj strani ruku, a često i na licu i usnama. Nečistoća i prljavština mogu uzrokovati širenje čireva po koži celog tela.
Prirodna terapija
Preporučuje se stavljanje obloga od crnog luka, toplih obloga od kupusa (list kupusa potopi se u vrelu vodu, a nakon toga malo prohladi, previje na čir i prekrije gazom), a odlično deluje i zagrejana kriška paradajza koja se na čir pričvrsti zavojem
Oblog protiv čira: 2 kapi geranijumovog eteričnog ulja staviti u šolju tople vode, a zatim natopiti gazu i mazati čir.
Melem: 2 kašike mešavine belog sleza, crvenog bresta i čička potopiti u vrelu vodu, dobro promešati da bi se dobila glatka masa pa dodati nekoliko kapi lavandinog ili eukaliptusovog ulja. Komad gaze umočiti u mešavinu, staviti na čir, učvrstiti zavojem i ostaviti da odstoji 1 sat. Poželjno je da se oblog zagreva termoforom.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!