Kosa vam se masti i opada? Najverovatniji mogući uzroci za pojačano opadanje kose su gljivična infekcija temena, psorijaza, upala folikula vlasi, ili pak alergiju na farbu?
Proučite ovaj mali vodič i pronađite lek za sve boljke
Zdravo vlasište osnovni je preduslov za lepu i negovanu kosu. Zato ne zanemarujete simptome poput peruti, svraba, crvenih plikova i ostalih promena na koži glave. Otkrijte zašto nastaju i kako se leče, te počnite da ih se rešavate već danas!
PERUT
Kako da je pepoznate: Perut – ljuspice u kosi – prava je noćna mora mnogih. Javlja se zbog isušenosti kože, prekomernog lučenja sebuma ili prebrzog obnovljanja ćelija vlasišta. Adekvatna terapija u potpunosti rešava taj problem.
Ako imate suvu, belu perut koja pada po garderobi, negujte kosu preparatima na bazi ulja noćurka i svakodnevno prskajte teme tonikom s termalnom vodom. To će vam povećati vlažnost kože glave i umnogome smanjiti njeno ljuspanje. Ako imate masnu perut, prilepljenu za vlasi, koristite se šamponom protiv seboreičnog dermatitisa i jednom nedeljno pilingujte vlasište da biste se oslobodili površinskih zadebljanja. A ako se perut javlja samo na određenim mestima, upotrebljavajte proizvodes ekstraktom žitarica. Oni sprečavaju prekomerno stvaranje ćelija kože te hidriraju i glačaju epiderm.
SEBOREJA
Kako da je pepoznate: Seboreja – pojačan rad lojnih žlezda – jeste bezazlen, ali neprijatan problem. Izaziva prebrzo mašćenje kose i pojavu žućkastih skvama. Tačan uzrok njenog nastanka još nije poznat, ali veruje se da leži u lošoj ishrani, hormonskom disbalansu ili stresu.
Perite kosu šamponom s ketokonazolom, koji reguliše lučenje sebuma i čisti folikule vlasi, i izbegavajte upotrebu pene, gela, laka i ostalih proizvoda za stilizovanje frizure. Pored toga, vodite računa o faktorima rizika. Jedite manje slatkiša, mesnih prerađevina, crvenog mesa i veštačkih sokova, a pijte čajeve koji normalizuju hormonski status i ublažavaju stres.
MIKOZA
Kako da je pepoznate: Mikoza – gljivična infekcija vlasišta – posledica je pada imuniteta. Prenosi se zaraženim češljevima, četkama i šnalama (najčešče u frizerskom salonu), a manifestuje se svrabom, pojavom crvenih plikova po temenu i čelu, krzanjem i tanjenjem kose, a ponekad i bolnim pucanjem kože.
Koristite se šamponom na bazi piritionskog cinka ili salicilne kiseline. Pritom budite temeljni – šamponirajte celo vlasište, prostor iza ušnih školjki i gornju polovinu čela, ostavite preparat da deluje pet minuta pa ga dobro isperite. Potom u vlasište utrljajte tanak sloj antimikotske kreme i puder protiv svraba. Ukoliko vam to ne pomogne, javite se dermatologu.
PSORIJAZA
Kako da je pepoznate: Ova autoimuna bolest rezultat je stresova i nezdravog načina života (neredovne i nepravilne ishrane, pušenja i premalo spavanja). Ispoljava se pečenjem, svrabom i pucanjem kože, formiranjem krasta i lomljenjem kose. Nije izlečiva, ali ako promenite životne navike i sprovodite kombinovanu terapiju – možete je držati pod kontrolom.
Idite specijalisti i zamolite ga da vam preporuči šampon, kremu i imunostimulator, kao i tretman (piling, kupku, solarijumsko sunčanje ili boravak u slanoj sobi) koji najbolje deluje na vaš oblik psorijaze. Uz to, bazirajte ishranu na voću, povrću, žitaricama i ribi, unosite dovoljno tečnosti u organizam, trudite se da odlazite na počinak oko 22 sata i da spavate najmanje sedam sati dnevno.
ALOPECIJA
Kako da je pepoznate: Alopecija – kružno ispadanje kose – jeste lokalna ćelavost. Može nastati iz brojnih razloga, ali se najčešće javlja zbog postojanja žarišta u organizmu (karijesa, upale sinusa, krajnika, jajnika
bubrega), nedostatka vitamina i minerala, sprovođenja rigoroznih dijeta i stresa.
Uradite analizu krvi,urina i ultrazvuk abdomena – i prokontrolišite zube. Ukoliko otkrijete neki dodatan zdravstveni problem, odmah ga rešite. To je prvi i najbitniji korak u lečenju alopecije! Dalje – hranite se raznovrsno, uzimajte tablete vitamina B, C i E, magnezijuma i cinka, svakodnevno vežbajte vizualizaciju, duboko disanje, mišićnu relaksaciju ili neku drugu tehniku opuštanja i negujte kosu neagresivnim biljnim preparatima koji joj stimulišu rast. Terapiju sprovodite disciplovano, ne opterećujući se pitanjima: “Hoće li mi kosa ponovo nići?” i “Kad će izrasti?”, pa željeni rezultati neće izostati.
FOUKULITIS
Kako da ga pepoznate: Folikulitis (upala folikula dlaka) jeste neprijatna infekcija, prouzrokovana bakterijama stafilokokama, koju karakterišu nesnosan svrab, izbijanje gnojnih bubuljica i mitisera po glavi, opadanje i smrad kose. Razvija se posle mehaničke ili hemijske iritacije kože (posekotine, ogrebotine, opekotine, mini-val, farbanje…), a ume trajati mesecima.
KONTAKTNI DERMATITIS
Kako da ga pepoznate: Kontaktni, alergijski ili, kako se još naziva, iritantni dermatitis jeste negativna reakcija vlasišta na određeni preparat (šampon, regenerator, kremu, farbu…), koja se ispoljava neposredno nakon dodira s iritirajućom supstancom, u vidu osipa, crvenila, svraba i peckanja kože, ali i isušivanja, krzanja ili opadanja vlasi.
Prekinite hemijski da tretirate kosu. Ukoliko baš morate osvežiti boju ili prikriti sede, poslužite se kanom, koja jača koren dlake i ne isušuje kožu i kosu. Za svakodnevnu negu koristite se blagim dečjim, medicinskim ili biljnim šamponima i regeneratorima, kao i četkama od prirodnih materijala. Jer, kako možete pretpostaviti, jedino sigurno rešenje za ovaj problem jeste izbegavanje alergena.
SEBOREJIČNE BRADAVICE
Kako da ih pepoznate: Seborejične bradavice su tamnobraon ili crne, hrapave izrasline na poglavini, koje se mogu javiti nakon trideset pete godine života. Same po sebi nisu opasne, ali ako se zaseku, zagrebu ili na neki drugi način povrede, mogu izazvati infekciju ili alterirati u melanom.
Čim se pojave, uradite tretman radiotalasima. Taj metod uklanjanja bradavica daleko je efikasniji od tretmana tečnim azotom, kiretaže ili aplikovanja keratolitika na kožu. U 97 odsto slučajeva uništava koncentrat virusa i onemogućava ponovno formiranje izraslina i drugog, a ne izaziva bolove, krvarenje i ožiljke.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!