Mokraćni organi
Na sprečavanje pojave i lečenje bolesti i upala mokraćnih organa može se uticati izborom hrane, pića i čajevima lekovitog bilja. Na primer, bo-rovnica, crno grožđe kao i sokovi od njih sprečavaju pojavu cistitisa i stvaranje kamena u bubregu.
Riba bogata u ”Omega-3” masnim kiselinama (haringa, pastrmka, sardina, skuša, losos) može poslužiti kao preventivna hrana protiv bolesti bubrega uopšte, a naročito protiv stvaranja kamena, sveže voće i voćni sokovi, naročito borovnica, grejpfrut, banane, kupine, lešnici i orasi veoma povoljno deluju.
Za normalne funkcije bubrega potrebni su vitamini A, B-grupe i E, te svakodnevni jelovnik treba obogatiti namirnicama koje ih sadrže. Potrebno je primenjivati režim zdrave ishrane. Od hrane najviše se preporučuju: kuvani ili pečeni krompir u ljusci, sveži beli sir sa malo masti i soli i hrana sa malo ili bez soli. Umesto soli mogu se varivima dodavati beli luk, biber, kim, paprika u prahu, ruzmarin. Masnu i tešku hranu, naročito onu sa sosovima, treba izbegavati.
Ren i sok od rena pospešuju izlučivanje mokraće i pomažu kod upala mokraćne bešike i bubrega, ali u malim količinama. Ako se dnevno uzima 3—4 kašike sveže nabranog rena, kojem je dodato vinsko ili jabukovo sirće, postiže se prečišćavanje mokraće. Sveže isceđeni sok rena ima slična svojstva, s tim što pomaže i kod uništenja Koli-bakterija u organima za varenje.
Protiv upale bešike i kamena u bubregu narodna medicina preporučuje za lečenje i beli luk sa vinom: u pola litra belog vina stave se izgnječeni i isceđeni češnjevi od 3 glavice srednje veličine i kuva oko 15 minuta, procedi i topla tečnost pije po šolja uveče pre spavanja.
Kamen u bubregu se najčešće stvara od kalcijuma, oksalata ili urinske kiseline. Stvaranju kamena pogoduje i mala konzumacija tečnosti, naročito u toku vrućina, kao i hrana sa puno belančevina. Stvaranje kamena stimuliše i unošenje većih količina soli hranom, šećera, vitamina D, kalcijuma, alkohola, jakih začina i korišćenje rafinisane hrane sa malo biljnih vlakana.
Protiv zastoja mokraće i za izbacivanje kamenca dosta pomažu lubenice, te ih treba u sezoni jesti što više, jer sok lubenice čisti organizam i olakšava mokrenje i izbacivanje eventualno stvorenog kamenca. Korisna je takođe i narendana mešavina šargarepe, cvekle i peršuna prelivena limunovim sokom, naročito ako se koristi pre jela.
Kruška i sok od kruške, kao i kompot koriste za bistrenje urina, rastvaranje i izbacivanje kamena iz bubrega. Sok se preporučuje pre, a kompot i sveže kruške posle jela. Funkcije bubrega i mokraćne bešike pospešuju i salata od cvekle sa naseckanim peršunom i sok od cvekle.
Za održavanje mokraćnih puteva u dobrom stanju i olakšavanje lečenja pomaže lekovito bilje koje pospešuje mokrenje, a naročito: beli luk, rotkvica, trešnja, borovnica, ribizla, jabuka, šljiva, kukuruz, anis, beli glog, šipurak i poreč.
Receptura za upale mokraćnih organa kamenac i pesak
-Mešavinu jednakih delova crnog luka, celera i peršuna kuvati u litru vode uz dodatak 8 kašika meda, procediti i piti tri puta dnevno po šolju ove tople tečnosti.
-U pola litra vode kuvati 30 g pasuljevine 15 minuta, posle tri sata procediti i piti pre sva tri obroka.
-Kašiku od mešavine jednakih delova isitnjenih peteljki trešnje, lista leske, lista i cveta bosiljka, lista peršuna i breze i kukuruzne svile preliti sa 2 dl ključale vode, ohladiti i Mešavinu od po 3 kašike isitnjenog orahovog lišća i rizoma pirevine preliti litrom ključale vode, posle 2 sata procediti, zasladiti medom i piti po 1 dl pre sva tri oboka u trajanju od 10 dana.
-Od mešavine jednakih delova semena anisa, kima, peršuna i celera uzeti 3 kašike, samleti i preliti sa pola litra ključale vode, posle 3 sata procediti i piti tri puta dnevno posle jela.
-U pola litre ključale vode usuti 3 kašičice semena ili izrendanog korena peršuna, posle 2 sata procediti i piti tri puta dnevno.
-Od soka isceđenog iz korena peršuna staviti 10-15 kapi na kocku šećera i pojesti, tri puta na dan.
-U litar belog vina staviti 50 g mešavine korena i lišća celera, kuvati 2-3 minuta; sa ovom tečnošću natopiti gazu ili čistu krpu i topao oblog staviti na stomak, a suvom krpom pokriti. Terapija se ponavlja nekoliko uzastopnih večeri.
-Protiv pijelitisa (upale bubrega) svakog dana popiti po 3 kašičice jabukovog sirćeta, razblaženog u čaši vode.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!