Ren kao biljka pripada porodici Brassicaceae, što ga svrstava u istu grupu sa vasabijem, kupusom, slačicom i brokolijem.
Ono što karakteriše ren jeste njegov karakterističan, jak miris – razlog tome je njegov debeo, beli koren koji kada se iseče, otpusti enzime koji potpomažu lučenje lekovitih svojstava, među kojima je i jak miris rena!
Ren je biljka poreklom iz Južne Evrope i Zapadne Azije, a njegova lekovita svojstva su poznata stotinama godina unazad. Kao značajan kuhinjski začin, uglavnom se koristi u zapadnoj kuhinji, kao prilog šniclama i bifteku.
Zašto je ren toliko dobar za zdravlje ?
Lekovita svojstva rena se ogledaju u velikom procentu hranljivih sastojaka i minerala, uključujući vlakna, vitamin C, kalijum, kalcijum, magnezijum, cink i mangan.
Ističe se po visokom sadržaju enzima i ulja, poput sinigrina, koji daje karakterističnu aromu hrani koja sadrži ren.
Zbog navedenih sastojaka, ren predstavlja odličan antioksidans, pomaže očuvanju imunog sistema, bori se protiv slobodnih radikala koji mogu da ugroze zdravlje, utiče na prohodnost disajnih puteva i na održivi balans neophodnih sastojaka za dugo zdravlje.
Takođe, stimuliše produkciju belih krvnih zrnaca čime doprinosi odličnoj krvnoj slici i zaštiti od mikroorganizama.
Ren i med kao lek
Ova kombinacija, iako zvuči čudno, zapravo pomaže u prirodnom lečenju mnogih bolesti. Mi Vam predstavljamo dijetu pomoću koje ćete prirodnim namirnicama izgubiti višak kilograma.
Da biste uspešno sproveli dijetu, potrebno je da napravite melem od navedenih namirnica.
Potrebno Vam je 125 grama rena, 3 limuna i 3 kašike meda.
Nakon što sitno iseckate 125 grama rena, ubacite ga u blender sa 3 cela limuna iz kojeg ste prethodno izvadili koštice i 3 kašike meda.
Nakon što dobro izblendirate ili izmešate, spakujte ovaj melem u zatvorene tegle i ostavite u frižider.
2 puta dnevno, konzumirajte ovaj melem pre svakog obroka – to će smanjiti glad, povećati sitost i olakšati varenje.
Melem od rena se koristi 3 nedelje uz strogo pridržavanje od 2 konzumacije dnevno.
Ren za sinuse
Upoznati smo svi sa sa tim da je ren odlična opcija za otpušavanje zapušenih sinusa.
Osim za poboljšanje disanja, ren je idealan lek za infekcije sinusa.
Ukoliko Vas muči infekcija sinusa, terapiju možete sprovesti tako što ćete četvrtinu kašike svežeg korena rena staviti na jezik i držati u ustima dok ne nestane opor miris rena. Ren će momentalno da “potera” mukus” iz sinsua na dole, čime će omogućiti da se mukus lakše iskašlje a da se sinusni putevi pročiste. Takođe, dokazano je i da ren ima određena antibiotska svojstva.
Med i ren za bronhitis
Bronhitis je bolest koju mnogi ljudi dobiju tokom zimskog perioda. Kombinacija meda i rena može ublažiti ali i otkloniti sve simptome ove naporne infekcije.
Lek ćete napraviti tako što ćete pomeraši 2 šoljice meda, pola šolje sitno iseckanog đumbira i pola šoljice sitno iseckanog rena.
Mešavinu ostavite na oko 2 nedelje da odstoji, a onda je spremna za konzumiranje ukoliko i dalje imate simptome bronhitisa.
Ovaj lek se konzumira ujutru, na prazan želudac, a ukoliko Vam je kombinacija đumbira i rena prejaka, možete ga ubaciti u čaj, čime ćete ga razblažiti.
Sirup od rena, đumbira, cimeta i meda za brzo mršavljenje
Za ovaj sirup Vam je potrebno 150 grama rena, pola pruta cimeta, seckani koren đumbira, 2 kašike meda i sok od 2 ceđena limuna.
Nakon što sve ove sastojke fino izblendujete ili izmiksujete, presipajte u staklenu flašu, odložite na hladno mesto i konzumirajte 1 do 2 kašike dnevno, pre obroka ili treninga.
Ren za mršavljenje
Ren ima 6 kalorija po porciji, što je zaista malo i ren svrstava u 10 namirnica sa najmanje kalorija, ima samo 1,4 grama ugljenih hidrata, 14 miligrama magnezijuma, 44 miligrama kalijuma, 9 miligrama kalcijuma i 5 miligrama fosfora. Ren ne sadrži masti, dok sa druge strane, bogat je izvor zdravih omega 3 i omega 6 masnih kiselina. Ren ima visok procenat vlakana i proteina, te ume da stvori osećaj sitosti, kao i da potpomogne varenju i poboljša rad probave. Ipak, zbog svog oporog mirisa, ren je najbolje koristiti u kombinaciji sa ostalih namirnicama koje mogu da ublaže, nekim ljudima, previše jak miris.
Ren se često koristi u kombinaciji sa limunom i medom. Limun, takođe, predstavlja odličan izvor vlakana i odličan je antioksidans, dok je med odličan prirodni zaslađivač.
Ren za regulaciju krvnog pritiska
Kalijum je važan elektrolit koji je nephodan za održavanje ćelijskih membrana i srčanog tkiva. Kalijum reguliše cirkulaciju telesnih tečnosti i pritisak u krvnim sudovima. Nedostatak kalijuma uzrokuje povećanje krvnog pritiska, što znači da kada je kalijum u manjku, može doći do razvoja stanja kao što su ateroskleroza, infarkt srčanog mišića ili anginozni napad.
Konzumiranjem rena, koji je bogat izvor kalijuma, možete prevenirati nastanak kardiovaskularnih bolesti i pospešiti neometan prelaz tečnosti i hranljivih sastojaka između ćelijskih membrana.
Renom protiv urinarnih infekcija
Ako želite prirodnim putev da se rešite infekcija mokraćnih puteva, ren je pravi lek za to!
3 do 4 kašičice sitno iseckanog svežeg korena rena pomešajte sa jabukovim sirćetom i medom.
Ovaj melem konzumirajte 2 puta dnevno.
Ren kao lek za akne
Pored mnogobrojnih uticaja na unutrašnje organe, ren ima lekovito svojstvo i za kožne infekcije, akne i čireve na koži!
Za melem od rena za akne, potrebni su Vam 200 grama rena, mleko i glicerin. Nakon što ren sitno iseckate, pomešajte ga sa mlekom i glicerinom i ostaviti u staklenom tegli da odstoji na tamnom mestu. Nakon što ovaj melem odstoji 24 sata, može se nanositi na lice pre spavanja. Ovaj tretman traje oko 2 nedelje.
Ukoliko Vam glicerin ne prija, možete umesto glicerina i mleka koristiti jabukovo sirće.
50 grama rena narendajte u 300 mililitara jabukovog sirćeta, a zatim možete nanositi na kožu koja je puna akni, pega od sunca ili ukoliko imate kožni osip.
Renom protiv čira na želucu
U tradicionalnoj kineskoj medicini, ren se koristi masovno za probleme sa želucem.
Ukoliko želite da isprobate stari kineski recept, potrebno Vam je 50 grama sitno iseckanog korena rena i 1 litar belog vina. Procedura je jednostavna: sitno iseckani koren ubacite u vino, ostaviti da se ohladi, a onda konzumirati pre jela – smanjiće apetit te i pritisak na želudac.