Oštar bol i probadanje u grudima je postao jedan od najčešćih zdravstvenih problema sa kojima se ljudi suočavaju ovih dana, a uzroci ne moraju uvek biti u vezi sa kardiovaskularnim sistemom.
Hronični bol u grudima i probadanje je jedan od najstrašnijih simptoma koje osoba može imati pošto se obično smatra signalom za srčani udar. Srećom, akutni bol u grudima nekada ne mora da se odnosi na neku vrstu problema sa srcem. Ponekad čak i doktori nisu u stanju da identifikuju stvarne uzroke oštrih bolova i probadanja u grudima, kao i da li su opasni po život ili ne. Uzroci hroničnog ili akutnog bola u grudima mogu poticati iz bilo kog dela tela, kao što su pluća, jednjak, želudac, mišići, kosti ili čak koža zbog složene distribucije nerava u telu.
Probadanje u grudima – kardiovaskularni uzroci
• Srčani udar prouzrokuje pritisak ili veliki bol u grudima koji može trajati nekoliko minuta. Bol se može prostirati i na vrat, leđa, vilicu, ramena i ruke (i to naročito levu ruku). Uz pomenuti bol u grudima, simptomi srčanog udara su i kratak dah, znojenje, vrtoglavica i mučnina.
• Angina izaziva pritisak ili stezanje u grudima koji mogu trajati duže od nekoliko minuta. Javlja se usled fizičkog ili emocionalnog stresa koji vodi do ograničenog protoka krvi do srca.
• Upala srčane kese (perikarda), poznata kao perikarditis, dovodi do naglog, probadajućeg bola u grudima. Osoba se može i osećati bolesno, kao i patiti od groznice ili visoke temperature.
• Disekcija aorte je još jedan od razloga za oštri bol u grudima, gde se unutrašnji zid glavne arterije (aorte) cepa i propušta krv u pukotinu. Ovaj proces uzrokuje naglu, “cepajuću” bol u grudima i leđima.
• Spazam koronarnih arterija izaziva ekstremnu nelagodnost u grudima jer se arterije koje snabdevaju srce krvlju grče privremeno stopirajući dotok krvi do srca.
Probadanje u grudima nekardijalni uzroci
• Gorušica je nekardijalni uzrok oštrog bola u grudima. To je bolno peckanje koja se javlja iza grudne kosti i koje je u pratnji kiselog ukusa i osecćaja regurgitacije (vraćanja hrane u usta iz jednjaka ili želuca). Obično se dešava nakon obroka i može trajati i nekoliko sati.
• Panični napad može biti još jedan razlog za bol u grudima i može biti propraćen palpitacijom, hiperventilacijom, obilnim znojenjem i nedostatkom daha.
• Pleuritis je zapaljenje membrane (pleure) koja deli pluća od zida prsa. To izaziva jake bolove u grudima koji se naročito pogoršavaju kada osoba udiše ili kašlje.
• Kostohondritis je stanje u kom hrskavica u grudnom košu na spoju rebara i sternuma (prsne kosti) postaje zapaljena. Odlikuje ga nagli i jak bol u grudima, pa osoba lako može pomisliti da ima srčani napad .
• Ahalazija je poremećaj gutanja u kojem se donji sfinkter jednjaka ne otvara ispravno, ne dozvoljavajući hrani da prodre u želudac. Kao rezultat toga, hrana se vraća u jednjak, izazivajući bol u grudima.
• Kada se tromb fragmentiše i odvoji, krvni ugrušak može da dospe u plućnu arteriju i time blokira protok krvi kroz pluća. Ovo stanje je poznato kao plućna embolija ili “plućni infarkt”, što takođe dovodi do naglog bola u grudima, otežanog daha ili gušenja.
• Probadanje u grudima može biti uzrokovan i stanjem poznatim kao kolaps pluća.Probadanje u grudima se karakteriše kao munjevito, sa postepenim rastom i dužim trajanjem. Do ovog stanja dolazi kada vazduh zauzima sav postojeći prostor između rebara i pluća, čime dolazi do delimičnog ili potpunog kolapsa pluća. Poznato i kao pneumotoraks, ovo hitno stanje nastaje usled povrede grudnog koša.
• Plućna hipertenzija takođe može proizvesti probadanje u grudima. Ovo je stanje povišenog krvnog pritiska u krvnim žilama plućnog krvotoka (plućne arterije, vene i kapilari).
• Herpes zoster je poremećaj izazvan virusom varičele koga odlikuju simptomi oštrog bola u grudima ili bolni plikovi na koži grudnog koša.
• Žučna kesa ili problem sa pankreasom mogu biti još jedan razlog simptoma kao što su akutna bol u trbuhu koja se širi na grudi .
Upale mišića, grčevi jednjaka, povređena rebra ili priklješteni nervi su neki od drugih uzroka hroničnih ili akutnih bolova u grudima. Ako ikada osetite bilo kakvu vrstu akutnog bola kao što su probadanje, stezanje ili pritisak u grudima koji traje duže od nekoliko minuta i polako se prostitre na vaš vrat, ramena ili ruke – nemojte ga ignorisati – i tražite neophodnu medicinsku pomoć.