Varenje otežano (indigestija)
Poremećaj varenja hrane odnosno tegobe koje nastaju zbog toga, kao što su mučnina, povraćanje i nadutost mogu se regulisati, umesto sodom bikarbonom, odgovarajućom hranom, pićem i čajevima lekovitog bilja.
Kod teškoća u varenju i bolova u stomaku treba 1-3 dana izbegavati tešku hranu i uzimati pire od jabuka ili seckane jabuke sa jogurtom ili guste čorbe od povrća, pre prelaska na laganu ishranu. Ne treba jesti voće u istom obroku sa skrobnom hranom ili belančevinama i uopšte treba ograničiti korišćenje ugljeno-hidratne hrane.
Prvenstveno treba jesti hranu bogatu biljnim vlaknima kao što su proizvodi od celog zrna žitarica i voće i povrće, a naročito kupus, šargarepu, ovas i jabuke, jer takva hrana daje obilnu i urednu stolicu. U svakom slučaju treba konsultovati lekara u vezi sa ishranom, jer može postojati neki razlog za ograničenje unošenja grube — celulozne hrane.
Protiv lenjih creva pomaže i supa spravljena sa pšeničnim mekinjama, narezanim crnim lukom i zgnječenim belim lukom, koja se jede ujutro za doručak, sa hlebom od integralnog brašna ili polubelim hlebom. Ovoj supi, kada je već kuvana, radi poboljšanja ukusa, dodaje se sitno iseckani list peršuna i kašika maslinovog ulja.
Osobe sa sporim varenjem treba da izbegavaju masno meso i suvomesnate proizvode, sosove, masna jela, masne sireve, pržena jela — čak i prženi krompir. Kafu i alkoholna pića takođe treba oprezno koristiti, jer često razdražuju sluzokožu želuca. Umesto masne i jako začinjene hrane treba jesti što prirodniju i laku hranu sa malo masti, pečeno posno meso, nemasnu ribu, kuvana jaja, voće, povrće i jogurt. Kuvani pirinač i sokovi, kao i prepečen hleb pomažu varenje.
Za bolje varenje korisno je sve ono što se preporučuje protiv zatvora, a naročito sirova šargarepa, peršun, mekinje, ovsene pahuljice, pečene ili kuvane jabuke ili kompot od jabuka, sok od limuna i pomorandže i voće uopšte.
Receptura-lek za otežano varenje hrane
Tokom 5 dana, pre sva 3 obroka, piti po 1 dl soka borovnice ili razblaženi sok limuna zaslađen medom, ili dnevno piti po 3 dl soka šargarepe i 1 dl soka cvekle.
Toplo mleko sa medom i cimetom olakšava varenje, kao i čaj od nane. Binjni čajevi su korisni kod otežanog varenja, a naročito čajevi od nane, kamilice, peršuna, maline i kupine: 80 g svežeg lišća u pola litra ključale vode, nakon stajanja oko 10 minuta, piti po želji.
Tokom mesec dana, uveče izrezati u sitne komade suve šljive i smokve, naliti sa čašom vode i ostaviti u toku noći da nabubre. Ujutro tečnost popiti, a voće pojesti.
Kašiku ovsenih pahuljica i kašiku mekinja preliti sa pola litra vode ili mleka i piti po čašu pre svakog obroka.
Kašiku jabukovog sirćeta ili sveže isceđenog limunovog soka, u čaši tople vode, popiti pre jela, ili ujutro pre doručka popiti kašiku maslinovog ulja.
Kašičicu meda staviti u pola litra tople vode, dodati sveže isceđeni sok jednog limuna i popiti posle ručka i večere.
-Čaj od bobica kleke za otežano varenje piti po šolju pre jela: 25 g usitnjenih bobica preliti sa pola litra ključale vode, posle 15-20 minuta stajanja procediti i piti.
-Tri kašičice isitnjenog korena ili lišća paštrnka kuvati u 4 dl vode nekoliko minuta, ostaviti da se prohladi, procediti i piti tri puta dnevno po kašiku tečnosti.
-Uzeti 20 g isitnjenog korena celera i 5 g semena kima i kuvati u 3 dl vode dok ne provri, ostaviti 2 sata poklopljeno, procediti i piti, pre jela kao čaj.
-Za bolje varenje i protiv gasova dobar je čaj od smeše po 20 g morača, nane, majčine dušice, pelena i rastavića: 2 kašike smese preliti sa 4 dl ključale vode, ostaviti 1 sat, procediti i piti posle jela. Isti efekat se postiže čajem od mešavine po 20 g semena anisa, kima, morača i celera.
-Kod pojave otežanog varenja hrane masirati trbuh posle jela sa čašicom sojinog ulja u koje su usute 3 kapljice ulja ili soka od belog luka.indigestija
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!