O medicinskom aktivnom uglju
Profesor Tueri, član francuske medicinske Akademije je 1831.god. pred svojim iznenadjenim kolegama popio smrtonosnu dozu strihnina i… preživio.
Tajna je bila u tome što je ovaj otrov prethodno pomešao sa aktivnim ugljem.
Ljekovita svojstva ovog prirodnog preparata prvi put su dokumentovana još na egipatskim papirusima.
Danas je u modernoj industriji neophodan u proizvodnji vazdušnih i vodenih filtera.
U savremenoj medicini aktivni ugalj se prvenstveno koristi kod akutnih trovanja izazvanih inhalacijom, vodom ili hranom.
Aktivni ugalj predstavlja veliku pomoć kod trovanja ljekovima koja su česta pojava, posebno kod djece. To je razlog što pedijatri preporučuju roditeljima da ga obavezno uvrste u kućnu
apoteku.
Šta je medicinski aktivni ugalj?
Crni prah bez ukusa i mirisa dobijen od drveta ili drugih materijala koji su bili izloženi visokim temperaturama u bezvazdušnom prostoru.
Dalje se tretira tj. aktivira da poveća sposobnost upijanja supstanci zagrijavanjem. To je čist ugljen koji se postupkom doveo do povećane moći apsorboranja čestica i gasova u digestivnom sistemu.
Podaci o aktivnom uglju nadjeni su i na egipatskim papirusima i pre 1550 pre naše ere. Indijanci su ga mešali sa vodom za stomačne bolesti.
U obliku granula ili tableta, pomoć je za probleme sa stomakom, bilo da je u pitanju trovanje vodom, hranom, ljekovima, dijareja, nadutost.
Dejstvo aktivnog uglja
Aktivni ugalj vezuje za sebe veliki broj organskih i anorganskih otrova, mikroorganizme i lekove. Sa druge strane, sam se ne resorbuje i ne metaboliše, već se zajedno sa supstancama koje je vezao izlučuje iz organizma. Neškodljiv je i mogu ga koristiti i djeca.
Studije potvrdjuju djelovanje kod gasova, zatvora, grčeva, ali česta upotreba može uticati na apsorbciju hranljivih materija, pogotovo kod djece. Zbog toga, ne treba ga uzimati brzo poslije unosa hrane ili lijekova (može smanjiti njihovo dejstvo).
Posle obilnog ručka se može koristiti sa smanjenje nadutosti.