Infekcija kandidom veoma je česta pojava. Ako je niste imali, verovatno poznajete bar jednu osobu koja je muku mučila sa njom.
Iako se smatra normalnim stanovnikom našeg organizma, kada se preterano namnoži može da dovede do mnogih zdravstvenih problema.
Kako se rešiti kandide? Na prvi pogled veoma komplikovano pitanje, ali uz nekoliko promena u životnim navikama i uz adekvatne preparate, ova uporna gljivica postaće prošlost.
Šta je kandida?
Kandida (Candida albicans) je gljivica koja pripada kvascima. Normalni je stanovnik naših usta i creva.
Međutim, u pojedinim situacijama kao što su pad imuniteta, dijabetes, neutofilija, Adisonova bolest, stres, nezdrav način života, neadekvatna upotreba antibiotika ili kontraceptivnih lekova dolazi do njenog prekomernog namnožavanja.
To često dovodi do slabljenja zida tankog creva i prolaska kandide u krvotok. Ona dalje može da se raširi po celom telu i oslobodi toksine koji su odgovorni za stanje koje nazivamo kandidijaza ili infekcija kandidom.
Kandida je uzročnik niza problema u organizmu, a samo neki od njih su problemi sa probavom, depresija ili alergija.
Kandida – simptomi infekcije
Kandidijaza najčešće zahvata genitalni trakt, usta ili creva. Simptomi se razlikuju u zavisnosti od toga koji deo tela je zahvaćen, a opšti simptomi infekcije kandidom su:
- Glavobolja
- Suv kašalj
- Bol u mišićima
- Neprijatni zadah
- Pojava belih naslaga na jeziku i unutrašnjoj strani obraza
- Suvoća usta i usne koje su ispucale u uglovima
- Iscrpljenost, umor i malaksalost
Kandida u ustima
U slučaju da se infekcija dogodi u usnoj duplji, prvi znak su golim okom vidljive bele naslage na jeziku, nepcu ili unutrašnjoj strani obraza.
Pored toga, javljaju se osetljivost grla i crvenilo, uz poteškoće prilikom gutanja i jela, a često se javlja i gubitak čula ukusa.
Ako se infekcija kandidom ne leči na vreme, postoji mogućnost da izazove dodatne komplikacije i da se proširi i na jednjak.
Vaginalna kandida
Simptomi vaginalne infekcije kod žena manifestuju se u vidu intenzivnog svraba, peckanja i pojačanog sekreta bele boje i neprijatnog mirisa.
Pored toga, vagina može biti izrazito crvena i prekrivena belim, sirastim kolonijama gljivice.
Za razliku od žena, kod muškaraca se kandida pretežno javlja asimptomatski. Jedino se u retkim situacijama mogu primetiti bele naslage na polnom organu.
Kandida u crevima
Iako je kao stalni stanovnik naših creva bezopasna, u slučaju kada padne imunitet ili usled stresa i neadekvatne ishrane dolazi do poremećaja crevne flore i idealnih uslova za nastanak kandidijaze.
Infekcija se najadekvatnije može potvrditi laboratorijskom analizom stolice, a neki od glavnih simptoma su:
- Gorušica
- Zatvor ili dijareja
- Nadimanje i gasovi
- Grčevi u stomaku
Pravilna ishrana kod kandide
Nakon potvrde infekcije glavni cilj je sprečavanje i zaustavljanje daljeg nekontrolisanog umnožavanja gljivice i obnova mikroflore prijateljskih bakterija, kao bi se organizam vratio u stanje u kom je bio pre infekcije.
Jedan od prvih koraka nakon potvrde kandidijaze jeste promena u ishrani.
Ishrana kod kandide podrazumeva:
- Dijetu sa niskim sadržajem ugljenih hidrata (izbegavanje namirnica kao što su pasulj, žitarice, hleb, krompir, testenina i voće)
- Restrikciju u unosu šećera ili njegovo totalno izbegavanje
- Eliminaciju belog brašna, kisele hrane i alkohola
- Izbegavanje napitaka koji sadrže kofein
- Češće obroke u koje je uključena riba
- Piletinu, govedinu i jagnjetinu u ograničenim količinama
- Beskvasni dvopek
- Pirinač
- Semenke suncokreta i orašaste plodove, kao što su lešnik i badem
- Vodu, limunadu, sveže sokove od povrća i čajeve
- Jogurt koji sadrži određene bakterijske kulture
Sve ove jednostavne promene u ishrani pomoći će u sprečavanju rasta ili čak u eliminaciji kandide iz organizma.
Kandida – lečenje
Pored promena u ishrani, kao glavna sredstva u lečenju infekcije kandidom koriste se adekvatni antimikotici i prirodni ili sintetički preparati.
Obnavljanje normalne crevne flore najbolje se postiže uz unos određenih bakterijskih kultura koje se nalaze u probitoskim preparatima, a najbolji probiotik za kandidu je onaj koji u svom sastavu ima probiotsku kulturu Saccharomyces boulardii.
Kao najbolji lek protiv kandide izdvajaju se antimikotici – antigljivični preparati čija je osnovna uloga smirivanje upale, kao i sprečavanje nastavka umnožavanja kandide, a potom i smanjenja njene brojnosti i eliminacije.
Iako se mogu kupiti u svakoj bolje snabdevenoj apoteci, ovi lekovi smeju se uzimti samo uz preporuku lekara i uz doziranje koje je savetovano prepisanom terapijom.
U lečenju kandidijaze kao pomoć se mogu koristiti multivitaminski preparati koji u sebi sadrže vitamin C, B kompleks, cink i magnezijum.
Konačno, uz promenu određenih životnih navika, izbalansiranu ishranu i adekvatnu terapiju, vrlo brzo će doći do poboljšanja zdravstvenog stanja, nestanka neprijatnih simptoma, kao i eliminacije kandide iz organizma.