Mokraćna inkotinencija, odnosno nevoljno mokrenje, često je posledica povrede ili bolesti mokraćnih puteva. Gubitak kontrole nad bešikom može vas frustrirati i izazivati vam neprijatnosti, ali u mnogim slučajevima može se znatno ublažiti promenom navika, kao i vežbama karličnog dna, koje su smišljene da ojačaju mišiće dna karlice.
Vrste inkotinencije
Stresna inkotinencija. Najčešća posledica slabosti vrata bešike i mišića karličnog dna, stresna inkotinencija javlja se zbog povećanog pritiska u trbuhu, često izazvanog osmehom, kašljanjem, podizanjem tereta ili skakanjem. Češće se javlja kod žena, naročito tokom trudnoće, kad materica koja raste pritiska vrat bešike i karlično dno, a i posle porođaja kada su vrat bešike i karlično dno možda rastegnuti ili oštećeni.
Imperativna ili refleksna inkotinencija. Ova nagla, nesavladiva potreba za mokrenjem često je izazvana promenom položaja, npr sedećeg u stojeći. Takođe se može javljati i noću
Neurogena inkotinencija. Javlja se kao rezultat hroničnog zadržavanja mokraće. Bešika ne može potpuno da se isprazni i uvek je makar delimično puna, pa mokraća stalno curi.
Prevencija
Vežbe za karlično dno jačaju dno karlice, daju mu tonus i time sprečavaju stresnu inkotinenciju. Vežbe su korisne i za muškarce i za starije žene.
Lečenje
Ako patite od stresne inkotinencije
– svakodnevno izvodite vežbe za karlično dno
– žene mogu da isprobaju i «vaginalno dizanje tegova»
– skinite višak kilograma jer naslage masnoće šritiskaju bešiku i karlično dno.
Ako je inkotinencija posledica nadraženosti bešike
– neka genitalno područje bude uvek suvo i čisto
– uveče izbegavajte napitke koji sadrže kofein i alkohol
– izbacite veštački obojenu hranu
– ostavite pušenje.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!