Šta je hipopituitarizam?
Hipopituitarizam je redak poremećaj u kome hipofiza ili ne uspeva da proizvede jedan ili više njenih hormona ili ne proizvodi dovoljno njih.
Hipofiza je mala žlezda u obliku pasulja, koja se nalazi u podnožju mozga, iza nosa i između ušiju. Uprkos svojoj veličini, ova žlezda luči hormone koji utiču na skoro svaki deo vašeg tela.
Kod hipopituitarizma, uskraćeni ste za snabdevanje jednim ili više ovih hormona hipofize. Ovaj nedostatak može da utiče na bilo koji broj rutinskih funkcija vašeg tela, kao što su rast, krvni pritisak i reprodukcija.
Verovatno ćete trebati lekove za ostatak svog života za lečenje hipopituitarizma, ali simptomi se mogu kontrolisati.
Simptomi
Hipopituitarizam je često progresivan poremećaj. Iako mogu da se pojave iznenada znaci i simptomi, češće se razvijaju postepeno. Oni su ponekad veoma suptilni i mogu se zanemariti mesecima ili čak godinama.
Znaci i simptomi hipopituitarizma variraju, u zavisnosti od toga koji hormoni hipofize su deficitarni i koliko je težak taj nedostatak. Oni mogu uključivati:
- umor
- gubitak težine
- smanjen seksualni nagon
- osetljivost na hladnoću ili poteškoće da ostanete topli
- smanjen apetit
- nadutost lica
- anemija
- neplodnost
- valunzi, nepravilni ili bez perioda, gubitak stidnih dlaka i nemogućnost da žene proizvode mleko za dojenje
- smanjena maljavost lica ili tela kod muškaraca
- nizak rast kod dece.
Uzroci
Hipopituitarizam može biti posledica nasleđenih poremećaja, ali češće je to stečeno. Hipopituitarizam je često izazvan tumorima hipofize. Kako tumor hipofize povećava svoju veličinu, može sabiti i oštetiti tkivo hipofize, što ometa proizvodnju hormona. Tumor može sabiti optičke nerve, što izaziva vizuelne smetnje.
Uzrok hipopituitarizma mogu biti i druga oboljenja i događaji koji oštećuju hipofizu, kao što su:
- povrede glave
- tumori mozga ili tumori hipofize
- operacija na mozgu
- treapija zračenja
- autoimuna upala (hipofizitis)
- moždani udar
- infekcije mozga, kao što je meningitis
- tuberkuloza
- infiltrativne bolesti, kao što je sarkoidoza, što je inflamatorna bolest koja se javlja u različitim organima; histiocitoza x, u kojoj abnormalne ćelije izazivaju ožiljke u brojnim delovima tela, kao što su pluća i kosti; i hemohromatoza, koja izaziva taloženje viška gvožđa u jetri i drugim tkivima
- težak gubitak krvi tokom porođaja, što može dovesti do oštećenja na prednjem delu hipofize (Šien sindrom ili porođajna nekroza hipofize)
- genetske mutacije koje dovode do smanjene proizvodnje hormona hipofize
- bolesti hipotalamusa, dela mozga koji se nalazi neposredno iznad hipofize, takođe može izazvati hipopituitarizam. Hipotalamus proizvodi sopstvene hormone koji direktno utiču na aktivnost hipofize.
U nekim slučajevima, uzrok hipopituitarizma je nepoznat.
Lečenje
Uspešno lečenje osnovnog stanja koje uzrokuje hipopituitarizam može dovesti do potpunog ili delimičnog oporavka normalne proizvodnje hormona hipofize. Tretman sa odgovarajućim hormonima je često prva linija terapije. Ovi lekovi se smatraju kao “zamena”, a ne tretman, jer su doze podešene tako da odgovaraju iznosu koje bi vaše telo normalno proizvelo da nije imalo problema sa hipofizom. Lečenje može biti doživotno.
Tretman za tumore hipofize može uključivati operaciju da se ukloni izraslina. U nekim slučajevima, lekari preporučuju terapiju zračenjem.
Zamenski hormonski lekovi mogu uključivati:
Kortikosteroidi. Ovi lekovi, kao što hidrokortizon ili prednizon, mogu zameniti adrenalne hormone koji se ne proizvode zbog nedostatka adrenokortikotropnog hormona. Uzimaju se oralno.
Levotiroksin (Levokil, Sinthroid, drugi). Ovaj lek zamenjuje nedostajući nivo hormona štitne žlezde uzrokovan niskom ili nedovoljnom proizvodnjom TSH.
Polni hormoni. Ovo uključuje testosteron kod muškaraca i estrogen ili kombinaciju estrogena i progesterona kod žena. Testosteron se daje kroz kožu ili preko flastera ili gela ili injekcijom. Ženski zamena-hormon se može ordinirati sa pilulama, gelovima ili flasterima.
Hormon rasta. Takođe se zove somatropin, hormon rasta se uzima kroz injekcije ispod vaše kože. Promoviše rast, čime se proizvodi više normalna visina kod dece. Odrasli sa nedostatkom hormona rasta takođe mogu imati koristi od zamene hormona rasta, ali oni neće rasti viši.
Ako ste postali neplodni, LH i FSH (gonadotropini) mogu biti davani injekcijom koja će stimulisati ovulaciju kod žena i proizvodnju spermatozoida kod muškaraca.
Praćenje i usklađivanje
Lekar koji je specijalizovan za endokrine poremećaje (endokrinolog) može pratiti nivo ovih hormona u krvi kako bi se osiguralo da dobijate adekvatne – ali ne prevelike količine hormona.
Vaš lekar će savetovati da prilagodite dozu kortikosteroida ako se razbolite ili iskusite veliki fizički stres. Tokom ovog vremena, vaše telo će obično proizvesti dodatni kortizol hormon. Ista vrsta finog podešavanja doze može biti potrebna kada imate grip, proliv ili povraćanje, ili operaciju ili stomatološke intervencije. Prilagođavanje u dozi takođe može biti neophodno tokom trudnoće ili sa označenim promenama u težini. Možda će biti potrebni periodični CT skener ili magnetna rezonanca, kao i da pratite tumor hipofize ili druge bolesti koje izazivaju hipopituitarizam.
U slučaju nužde
Nosite narukvicu medicinskog upozorenja ili privezak, i nosite posebnu karticu, obaveštavajući druge – u vanrednim situacijama, na primer – da uzimate kortikosteroide i druge lekove.