Probadanje, grčevi u stomaku i bol ubrajaju se među najčešće tegobe koje muče savremenog čoveka, a glavni uzroci poremećaja u funkciji organa za varenje jesu stres i nepravilna i neredovna ishrana…
Neredovan unos hrane, nekontrolisana upotreba lekova, konzumiranje alkohola, kafe i cigareta, kao i napetost i nervoza, stimulišu stvaranje veće količine kiseline, što dovodi do oštećenja sluzokože probavnog sistema i grceva u stomaku. Treba imati na umu da stomačne tegobe mogu pojačati čak i bezazlene navike kao što je konzumiranje žvakaćih guma, podgrejane hrane i vode za vreme obroka.
Kako se bolest ispoljava? Bol promenljivog intenziteta, koji “šeta” po stomaku, i problemi sa pražnjenjem creva, glavne su tegobe koje prate ovaj poremećaj. Dijareja, koja se najčešće javlja posle obroka, praćena je osećajem nedovoljnog pražnjenja creva a stolica je često puna sluzi. Smenjuje se sa opstipacijom koja ponekad traje i po nedelju i više dana, a simptomi osim grčeva uključuju nadimanje, podrigivanje, pojačani gasovi, rani osećaj sitosti nakon jela, gorušicu, mučninu.
Lečenje grčeva
Uprkos tome što se zna da na pojavu grčeva utiču nezdrave navike i stres, tačan uzrok bolesti još uvek nije utvrđen, a lečenje se sastoji od niza metoda koje uključuju dijetu, medikamente i psihološku podršku. Pre svega, veoma je važno pronaći načina da se ublaže posledice stresa u čemu od velike pomoći može da bude fizička aktivnost – najbolje vožnja biciklom, šetnja ili plivanje. Izbor lekova za grčeve u stomaku zavisi od tegoba: obično su to sredstva protiv dijareje ili zatvora, medikamenti koji ublažavaju grčeve ili pak antidepresivi.
ISHRANA KOD GRČEVA U STOMAKU
Veoma je važno da se obroci uzimaju redovno, u isto vreme, a hranu treba dobro sažvakati. Preporučuje se izbegavanje namirnica koje sadrže mnogo masnoća, kao i previše začinjena jela. Nutricionisti savetuju lagan jelovnik – pirinač, posno živinsko meso, čorbe od povrća, jogurt, banane, kompote od voća.
Lekovito bilje protiv grčeva u stomaku
Komorač su još stari Egipćani koristili za umirivanje grčeva i stomačnih tegoba. Ova biljka stimuliše varenje i otklanja osećaj težine u želucu, eliminiše gasove i ublažava bol izazvan grčevima. Čaj od komorača pije se pred spavanje: pomešati kašičicu semena komorača i po pola kašičice cveta lipe i lista ruzmarina, preliti sa pola litra ključale vode, ostaviti da odstoji 15 minuta, pa procediti. Piti po potrebi.
Bosiljak, a pogotovo esencijalno ulje iz svežih listova ove biljke pospešuje varenje, smiruje grčeve u želucu i deluje kao sedativ na tanko crevo.Ova trava odličan je lek protiv grčeva u stomaku ali i muke i gorušice. Čaj se priprema tako što se 10 g svežih listova bosiljka prelije litrom ključale vode i ostavi da odstoji pet minuta. Piti dva do tri puta dnevno, šolju posle svakog obroka.
Povezano>>> MUČE VAS ZATVOR I GRČEVI: Ovaj trik će vam pomaći da za 1 minut odete u WC!
Hajdučku travu protiv bolova i grčeva u stomaku koristili su još američki Indijanci. Cvet ove biljke obiluje lekovitim sastojcima, otklanja grčeve i olakšava varenje.
Melem za probavne organe: u teglu staviti po 100 g hajdučke trave i kantariona, te 50 g bokvice, pa preliti litrom ulja. Potom posudu staviti u lonac sa hladnom vodom i zagrevati dok ulje ne počne da ključa. Nakon toga smanjiti temperaturu i kuvati još jedan sat a potom teglu uviti u tkaninu i ostaviti preko noći da se smesa ohladi. Sutradan procediti kroz gazu. Uzimati svakog jutra po kašiku na prazan stomak.
Povezani postovi>>> Grčevi u stomaku lečenje prirodnim sredstvima Grčevi u crevima
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!