gersonova terapija

Gersonova metoda – voćem i povrćem protiv raka!

Gersonova metoda zasniva se na posebnoj vrsti ishrane koju je osmislio i razvio nemački doktor Maks Gerson. U osnovi, Gersonova metoda ili terapija je pristup sveobuhvatnog lečenja tela koristeći specijalan plan ishrane i detoksikacije.

Cilj ovog metoda je da poboljša sposobnost organizma da se sam izbori sa ćelijama raka, odnosno da poboljša sposobnost organizma da se samoizleči. Danas je jedna od najpoznatijih prirodnh terapija karcinoma u svetu.

Osim raka, Gersonov metod može poboljšati opšte zdravstveno stanje ili pomoći kod bolesti bubrega, epilepsije, dijabetesa, artritisa i srčanih bolesti, ali je korisna i u lečenju bolesti zavisnosti od droga ili lekova.

gersonova terapija

Gersonova terapija za lečenje raka

Suština Gersonove terapije je zameniti svoje loše navike u ishrani onim dobrim. To znači da se iz ishrane moraju izbaciti namirnice sa aditivima i konzervansima i zameniti ih svežom, organskom i sirovom hranom.

Sa jelovnika treba ukloniti namirnice koje sadrže so (natrijum), a povećati unos kalijuma u organizam. Time ćete organizam dovesti u alkalno stanje, što je osnovni preduslov za uništavanje ćelija raka u organizmu.

Prilikom terapije treba uneti oko 10 kg svežeg, sirovog voća i povrća u toku dana. Najbolje bi bilo kada bi se na svakih sat vremena konzumirala jedna čaša sveže ceđenog soka od povrća ili voća. Sokovi su osnov Gersonove dijete, jer su odlični za detoksikaciju organizma.

Ukoliko se neka od namirnica kuva, treba koristiti destilovanu vodu, flaširanu ili izvorsku.

Ko je bio dr Gerson?

Gersonov prvobitni cilj nije bio da izleči rak, već da pronađe lek za migrene, jer je i sam bolovao od njih. Osmislio je dijetu koja mu je ublažila glavobolje i preporučio ju je svojim pacijentima za lečenje migrena. Slučajno, pacijent koji je bolovao i od tuberkuloze, primetio je poboljšanje, pa su počeli da mu dolaze i oboleli od raka. Ubrzo se i kod ovih pacijenata videlo poboljšanje.

Kada je shvatio da njegova dijeta pomaže obolelima od raka, godinama je prepravljao i modifikovao dijetu koncentrišući se samo na to kako da pomogne osobama sa karcinomom.

Došao je do dobitne kombinacije – 10 kilograma svežeg organskog voća i povrća u salatama i sokovima, izbegavanje soli ili potpuno uklanjanje iz ishrane i klistir kafom. Ovakav program traje 2 godine, a svrha je oksidacija ćelija i ostvarivanja određenog pH u telu.

Licenca Maksa Gersona je bila suspendovana na dve godine 1958. godine,   a naredne je umro. Njegova ćerka je nastavila sa ovim programom na klinikama u Meksiku i Mađarskoj.

Gersonova terapija – uputstva

Osnov ovog načina ishrane je sirovo voće i povrće koje se može jesti u salatama uz obavezne sveže ceđene sokove na svakih sat vremena (13 u toku dana).

Dozvoljeno povrće je:

  1. Šargarepa
  2. Karfiol
  3. Brokoli
  4. Paradajz
  5. Kupus
  6. Rotkvice
  7. Paprike (samo ne ljute)
  8. Cvekla
  9. Endivija (vrsta zelene salate)
  10. Cikorija (zeljasta biljka)
  11. Vlašac

Ovo povrće idealno je za pravljenje svežih salata koje možete začiniti lanenim uljem, jabukovim sirćetom ili limunovim sokom.

Za doručak se preporučuje ovsena kaša sa smeđim šećerom ili javorovim sirupom. Krompir treba jesti za ručak i večeru, a povremeno se može zameniti braon pirinčem. Slatki krompir je dozvoljen samo jednom nedeljno.

Dozvoljen je ražani hleb bez soli i masti i jede se nakon obroka.

Uz svaki obrok se pije i Hipokratova supa koja pomaže detoksikaciju organizma.

Začine je najbolje ne koristiti prvih nekoliko nedelja dijete, a kasnije mogu da se unose u maloj količini. Dozoljeni su: mirođija, komorač, majčina dušia, lovor, ruzmarin, korijander, majoran, anis, žalfija, kiseljak i šafran.  Ne smeju se koristiti: bosiljak, crni biber, aleva paprika, origano i drugi začini sa visokim sadržajem aromatičnih kiselina.

Izbegavajte zamrznutu hranu, aluminijumsko posuđe za pripremu jela, a najbolje bi bilo da obroke jedete srebrnim escajgom.

Zabranjene su mahunarke, pečurke (jer se teško vare i sadrže proteine), soja, margarin, so, alkohol, kafa i svi čajevi, a od voća ananas, avokado, bobičasto voće, kokos, oršasti plodovi. Banane su dozvoljene povremeno, i to pola, a od mlečnih proizvoda sme se jesti nemasni mladi sir i to tek nakon 12 nedelja terapije.

Gersonova terapija sokovima

Sokovi se piju svakog dana i uvek sveže pripremljeni. Tokom dana je neophodno popiti 13 čaša soka. Gerson je preporučivao da to budu sokovi od šargarepe, sok od jabuke i šargarepe, od pomorandže i zeleni sok (od kupusa i drugih dozvoljenih zelenih biljaka).

Kod pripreme sokova, vodite računa da koristite što manje vode i da sokove popijete najkasnije 20 minuta nakon pripreme kako ne bi oksidirali.

Preporučen plan konzumacije sokova:

8:00 – Pre doručka, na prazan stomak, popijte čašu zdravog soka (mešavina povrća i voća prema sopstvenoj želji).

9:00 – Konzumacija jedne čaše soka od zelenog lišća (tzv. zeleni sok).

10:00 –Popijte prirodni ceđeni sok od jabuke i šargarepe.

11:00 – Čaša soka od šargarepe.

12:00 – Popijte ponovo zeleni sok.

13:00 – Pre ručka popijte  jednu čaša soka od jabuke i šargarepe.

14:00 – Čaša zelenog soka.

15:00 – Čaša domaćeg napitka od šargarepe, kojeg je potrebno popiti i sat vremena kasnije.

17:00 – Ponovo sok od jabuke i šargarepe.

18:00 – Popijte čašu zelenog soka.

19:00 – Pre večere popijte još jednu čašu jabukovog soka sa šargarepom.

Recepti

Uz svaki obrok u toku dana neophodno je piti Hipokratovu supu:

Koren peršuna, koren celera, 2 crna luka, 1 praziluk, malo belog luka, kašika seckanih lisova peršuna, 600 g paradajza i 400 g krompira se lepo opere, izrenda i isecka, pa ubaci u šerpu sa vodom. Kada počne da ključa, temperatura se smanji i kuva sve dok povrće ne omekša. Nakon toga skloniti, ohladiti i izpasirati, pa koristiti uz svaki obrok.  Voda koju koristite poželjno je da bude izvorska, flaširana ili destilovana voda. Supu je neophodno pripremati pred svaki obrok i jesti svežu.

Voćna salata od dinje i manga:

Potrebno je:

  • Nekoliko kriški ovog voća (po želji)
  • Pola kašike meda
  • Kašika lanenog ulja
  • Limunov sok
  • Menta

Iseckajte voće, a u drugoj osudi umutiti med i laneno ulje. Preliti voće, pa odozgo dodati mentu koja će salati dati svež i prijatan ukus.

Dr Gerson je preporučivao da se uz dijetu uzimaju dodaci ishrani. Propisivao je kalijum i jod, a od vitamina C, B3 i B12 i probavne enzime. Danas lekari savetuju i upotrebu vitamina B17 i koenzim Q10. Smatrao je kalcijum štetnim. Jovana Branković