Zaštita krvnih sudova i srca treba da svakome bude na pameti već u ranoj mladosti a ako je već došlo do obolevanja treba pristupiti lečenju i čišćenju i to bez odlaganja…
Zlatna pravila zaštite srca i krvnih sudova
1. Jesti manje masti, naročito zasićene (svinjska mast, loj, maslac, kajmak, masni sirevi). Prednost davati biljnim uljima. Takođe, manje jesti hranu bogatu u holesterolu (jaja, mozak, džigerice, brizle, bubrezi).
2. Jesti više kompleksnih ugljenih hidrata odnosno hrane od žitarica (hleb, testenine, pirinač). Prednost davati onim namirnicama kod kojih u toku prerade nisu odstranjena biljna vlakna, vitamini i minerali (hleb od integralnog brašna ili polubeli hleb, soja, pasulj, grašak, sočivo i druga gruba zrnasta hrana).
3. Jesti više svežeg voća i povrća. Kalijum koga ima u voću i povrću štiti od povišenog krvnog pritiska, a biljna vlakna štite krvne sudove od taloženja holesterola. Preporučuje se svakodnevno konzumiranje najmanje dva ploda voća, velika porcija zelenog lisnatog povrća, uz obilno korišćenje krompira i raznih variva. Svaki dan pojesti po činiju pasulja, graška ili sočiva.
4. Jesti manje šećera i slatkiša.
5. Jesti manje soli, jer ona utiče na povišenje krvnog pritiska, a ovaj na oboljenje srca i krvnih sudova. Preporučuje se svega 5-6 g dnevno, računajući i so koju sadrže namirnice.
6. Ograničiti korišćenje mesa na oko 100 g dnevno.
Jesti posno meso, piletinu i ribu. Kod pripremanja, masne delove mesa odstraniti. Hranu kuvati ili peći, a ne pržiti, jer prženjem upija dosta masnoće. Prednost davati svežem mesu nad prerađevinama. Riba treba da bude bar dva puta nedeljno u jelovniku.
7. Dokazano je da i vitamin C iz hrane štiti srce i krvne sudove tako što smanjuje ukupni nivo holesterola u krvi i povećava zaštitni dobar HDL holesterol. Vitamina C ima najviše u limunu, grejpfrutu, pomorandži, kupusu, paprici, karfiolu, breskvama, kajsijama, jagodama i drugom voću i povrću. Vitamin C iz tableta ima manje zaštitno dejstvo od vitamina iz svežeg voća i povrća.
8. Piti umereno: čašudve vina ili pola litra piva ili čašicu žestokog pića dnevno.
9. Ostaviti pušenje, ako ste pušač.
10. Kontrolisati telesnu težinu i nastojati da se ona usgalasi i, po potrebi, korigovati je manjim porcijama i većim fizičkim aktivnostima.
11. Redovno i što duže šetati u prirodi i izvoditi svakodnevne vežbe.
12. Štititi se, što je više moguće, stresnih situacija u toku dana i podsticati, što češće, smeh i vedro raspoloženje, kao relaksaciju.
Zaštita srca i krvnih sudova hranom i lekovitim biljem
Od lekovite hrane i bilja, za zaštitu od ateroskleroze i oboljenja srca najkorisniji su: beli i crni luk, šljiva, jabuka, pomorandža, limun, ren, anis, špargla, crveni glog, komorač, lavanda, matičnjak, nana, gorušica, kadulja i timijan.
Korisno je, naročito, da se uz svaki obrok jede salata od crnog i belog luka, uz dodatak lista peršuna i malo suvbg lišća majčine dušice, prelivena sokom limuna. Preporučuje se, takođe, koren peršuna, koji treba naribati, a lišće sitno izrezati i to sve staviti u šolju jogurta ili kiselog mleka i piti uveče pre spavanja.
S obzirom na to da selen igra važnu ulogu u prevenciji srca i krvnih sudova treba obezbediti u ishrani dovoljno: crnog luka, paradajza, kelja, iznutrica, tunjevine i pšeničnih klica, jer su te namirnice najbogatije u selenu.
Receptura za čišćenje i zaštitu krvnih sudova i srca
-Najmanje jednom dnevno jesti pomorandže, mandarine ili grejpfrut ili piti sok limuna (limunada) u dužem vremenskom periodu. Ovo vitaminsko voće je odlična zaštita od srčanih oboljenja, prehlada, smetnji u varenju hrane i bolesti jetre.
-Dnevno piti po čašu-dve vina, naročito crvenog.
-U sezoni jesti grožđe i šljive, ili prerađevine od njih, van sezone.
-Piti sok od cvekle, uz dodatak meda i soka limuna.
-Sok isceđen iz belog luka sipati, po 20 kapi, u šolju toplog mleka i piti tri puta dnevno. Sok luka se može koristiti i stavljanjem nekoliko kapi na kocku šećera.
-Ujutro, natašte, uzimati kašičicu matičnog mleča sa medom. Uz to se preporučuje godišnje boravak po 2-3 nedelje na planini, sa četinarskom šumom, veće nadmorske visine.
-U toku tri dana pojesti što više crnog luka u vidu salate začinjene sveže isceđenim sokom limuna,maslinovim uljem i medom.
-Sok od 3 limuna uliti u flašu i dodati kašičicu sitne soli, mućkati dok ne zapeni i uzimati tri puta dnevno po kašiku tečnosti.
-200 g iseckanog belog luka staviti u flašu i naliti sa litrom rakije, držati 10 dana, zatim kapljice rakije stavljati na kocke šećera i tako koristiti.
-4 kašike lista borovnice staviti u pola litra vode i kuvati dok ne uvri na polovinu zapremine. Pije se pre jela i uveče, pre spavanja.
-2 kašike usitnjenog suvog lišća oraha usuti u pola litra belog vina, nakon stajanja od 12 sati procediti i piti po čašicu ujutru, natašte, i uveče pre spavanja.
-15 g suvih mahuna (pasuljevine) i 10 g lista borovnice kuvati u pola litra vode oko 10 minuta. Po šolju ove tečnosti piti tri puta dnevno, pre jela.
-Vino od ruzmarina: priprema se tako što se iseckano lišće stavi u flašu od litra i nalije do vrha belim vinom i ostavi da stoji 24 sata. Od tog vina piju se po 3 kašike ujutru i uveče, pre jela.
Kod lupanja srca
1. 3 puta dnevno piti po čašu jabučnog soka, najbolje sveže iscsđenog, a kod jačeg napada (kucanja) popiti čašu zaslađene limunade, a prsa oprati hladnom vodom.
2. U 300 ml vode dodaje se mešavina matičnjaka, lavande, morača i kore pomorandže, ostavi potopljeno oko 10 sati, a potom kuva oko 5 minuta. Pije se kašika dnevno pre spavanja.
Kod srčane astme
1. Jesti narendanu rotkvu uz dodatak meda i u vidu salata.
2. 2 glavice crnog luka sa ovojnim suvim listovima kuvati oko 15 minuta u litru vode, uz dodatak 100 g žutog šećera ili meda. Kada se prohladi, tečnost piti gutljaj po gutljaj u toku dana.
3. 3 kašike narendanog rena pomešati sa 250 g meda i 250 g maslaca i tu smesu uzimati tri puta dnevno, po kafenu kašičicu.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!