Atletsko stopalo je gljivična infekcija nožnih prstiju,noktiju i ostalih delova tabana na koju se može primeniti standardno ali i prirodno lečenje…
Lečenje
Gljivica koja uzrokuje atletsko stopalo može da se proširi i na prepone i uzrokuje neprijatan svrab. Nakon dodirivanja stopaia, uvek treba dobro oprati ruke, a donje rublje nikada ne oblaćiti preko bosih nogu, već prethodno obuti čarape.
Ukoliko prirodni preparati na bazi belog luka, jabukovog sirćeta i eteričnih ulja ne daju željene rezultate, treba se obratiti lekaru. Ako se infekcija ne leči, može uzrokovati pucanje kože i tako otvoriti prolaz bakterijama, što dodatno komplikuje stanje. Stručnu pomoć treba potražiti i ako se jave izraženo crvenilo, osetljivost kože na dodir, otok stopala noge praćen groznicom crveni tragovi koji se šire od inficiranog područja. U slučaju atletskog stopala, lekari obično prepisuju antimikotike u obliku kreme ili rastvora (klotrimazol, mikonazol, ketokonazol, ekokonazol ili ciklopiroksolamin), koji se koriste jednom ili dva puta dnevno najmanje četiri do pet nedelja.
Atletsko stopalo prevencija
Pravilna higijena ključni je faktor u lečenju i prevenciji atletskog stopala. Tabane treba redovno prati, a nakon toga dobro osušiti peškirom, savetuje se nošenje isključivo pamučnih čarapa koje treba menjati najmanje jednom dnevno. Preporučuje se obuća od prirodnih materijala, platna ili kože, jer gumene i plastične cipele zadržavaju vlagu i uzrokuju znojenje stopala. Osobe kojima se noge preterano znoje ne bi trebalo da nose iste cipele ili patike po ceo dan, dok unutrašnjost obuće treba posuti praškom ili sprejom protiv gljivica. Na mestima gde boravi mnogo ljudi (bazeni, svlačionice…) obavezno treba nositi papuče, a nije poželjno ni nošenje tuđe obuće, čarapa ili korišćenje zajedničkog peškira.
Beli luk za prirodno lečenje atletskog stopala
Ova biljka važi za najljućeg neprijatelja svih gljivičnih infekcija, jer poseduje jaka antiseptička svojstva.
-Ispasirati nekoliko čenova belog luka i naneti ih na stopala, a zatim obuti pamučne čarape i ostaviti tako da deluje preko noći. Terapija traje sedam dana.
-Pomešati sok od jedne glavice belog luka i pomešati sa pet kapi eteričnog ulja eukaliptusa i pet kapi eteričnog ulja lavande. Više puta u toku dana naneti na stopala.
-Sipati u veliku staklenu teglu sitno iseckanih 100 čenova belog luka, 100 g svežih listova žalfije i dve šolje jabukovog sirćeta. Zatvoriti teglu i ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi 30 dana i svakodnevno promešati. Procediti i dvatri puta nedeljno u lavor tople vode sipati pet kašika tečnosti, pa potopiti stopala i držati najmanje 20 minuta.
Lečenje sodom bikarbonom
Jedan od najjednostavnijih ali i najefikasnijih preparata koji pomažu u borbi protiv gijivičnih infekcija jeste soda bikarbona. Osobama koje imaju atletsko stopalo savetuje se da u obuću (patike, cipele…) sipaju po kašičicu sode, dobro protresu i ostave da odstoji preko noći. Ujutru istresti, a uveče sve ponoviti.
Atletsko stopalo prirodno lečenje lekovitim biljem
MAST OD NEVENA
Otopiti 200 g svinjske neslane masti na laganoj temperaturi i dodati dve šake cveta nevena i dobro promešati. Smanjiti temperaturu i ostaviti da se kuva oko jedan sat uz povremeno mešanje. Potom procediti i dodati 50 g pčelinjeg voska, pa vratiti šerpu na šporet i mešati dok se ne otopi. Mast sipati u staklene teglice i kada se ohladi, zatvoriti i držati na tamnom i hladnom mestu. Mazati stopala ujutru i uveče pre spavanja.
ČAJNO DRVO UNISTAVA GLJIVICE
Ulje čajnog drveta (čajevca) provereno je sredstvo za suzbijanje gljivičnih infekcija noktiju, a radi veće efikasnosti može se kombinovati sa drugim biljkama.
Lekovita kupka
Dobro promešati po kašiku đumbira, kamilice, sladića, origana i žalfije, pa preliti sa 1,5 I ključale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata, pro-cediti i sipati u lavor. Potopiti stopala i držati 20 minuta, a zatim ih osušiti peškirom i namazatim eteričnim uljem čajevca.
-Losion sa glicerinom
U staklenu flašicu sipati 100 ml alkohola, 25 ml glicerina, 25 kapi ulja čajnog drveta i 10 kapi ulja lavande, pa dobro promućkati i držati na tamnom i hladnom mestu. Svakodnevno nanositi na mesta zahvaćena infekcijom.
-Losion od žalfije
Preliti 50 g listova žalfije sa 300 ml alkohola (70%), dobro promućati, zatvoriti i ostaviti na tamnom mestu dve nedelje. Procediti, sipati u čistu flašu i dodati 60 kapi ulja čajnog drveta. Oprana i dobro osušena stopala mazati ovim losionom svako veče.
CRVENA DETELINA
Preliti šaku cvetova crvene deteline sa 2 di ključale vode i kuvati dok se ne zgusne. Skloniti sa šporeta, ostaviti dase prohladi, a zatim naneti na oprana stopala i ostaviti da deluje oko pola sata. Ponavljati najmanje deset dana.
PUDER ZA STOPALA
Sipati u plastičnu kesu dve kašike sitnog kukuruznog brašna, 15 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i pet kapi eteričnog ulja geranijuma. Vrećicu zavezati, dobro protresti i ostaviti da odstoji 24 sata. Presuti puder u staklenu teglicu i nanositi ujutru i uveče na stopala, a potom obuti pamučne čarape.
Saznajte više >>> Lečenje atletskog stopala
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!