Estrogen je najvažniji „ženski hormon“. Manjak estrogena nastaje kada nivo ovog hormona opadne u telu. To se obično dešava tokom menopauze, ali ponekad se može desiti i pre toga. Nedostatak estrogena remeti menstrualni ciklus, što izaziva dalje posledice. Neke žene zbog deficita estrogena mogu ući u menopauzu mnogo ranije, pre 40. godine. A menopauza sama po sebi znači manje estrogena u telu.
Šta izaziva pad estrogena?
Estrogen je neophodan za obavljanje mnogih telesnih funkcija. Manjak ovog hormona se smatra veoma ozbiljnim problemom koji treba lečiti prirodnim putem ili unošenjem suplemenata.
U uzročnike manjka estrogena spadaju:
Kod žena
- poremećaj u ishrani
- preterano vežbanje
- bolesti hipofize
- manjak telesne masti
- menopauza
- poremećaj rada štitne žlezde
- genetske bolesti
Kod muškaraca
- niži nivo aromataze
- povreda testisa
- oboljenje testisa
Simptomi nedostatka estrogena
- depresija
- anksioznost
- emotivna nestabilnost
- slaba koncentracija
- gubitak pamćenja
- zamor
- nesanica
- glavobolje i/ili migrene
- jači bol u leđima i zglobovima
- valunzi
- noćno znojenje
- ubrzan rad srca
- suvoća kože, očiju i vagine
- smanjenje želje za seksualnim odnosom
- infekcije bešike ili vagine
- bol prilikom odnosa
Oboljenja i poremećaji koji nastaju zbog manjka estrogena i kako se leče
Premenstrualni sindrom (PMS)
U simptome spadaju fizički i emotivni problemi, naduvavanje stomaka, oticanje ruku i nogu, depresija, bes, razdražljivost, anksioznost i osetljivost grudi.
Ovulacija
Preskakanje ili prestanak ovulacije mogu se javiti zbog poremećaja nivoa hormona u telu. Ovulacija ‘preskače’ uglavnom samo one žene koje imaju manjak estrogena. Problem može biti u samim jajnicima, bilo da ne funkcionišu dobro ili da ne mogu da otpuste jajašca.
Menstruacija
Tokom mesečnog ciklusa, nivo estrogena je nestabilan i fluktuira. Manjak estrogena možete imati na početku menstruacije. On se polako podiže nakon ciklusa i ponovo je u normali u vreme ovulacije, što je u zavisnosti od žene do žene, ali 12-16 dana pre sledeće menstruacije.
Neplodnost
Nemogućnost začeća deteta naziva se neplodnost. Nedostatak estrogena igra veliku ulogu u plodnosti i tokom trudnoće. Nivo oestrogen hormona može uticati na plodnost. Niži ili viši nivo oog hormona može izazvati probleme i neplodnost.
Saznajte više>>> Prirodni estrogen u hrani – najbolje namirnice za povećanje važnog hormona
Infekcije urinarnog trakta
Infekcije urinarnog trakta spadaju u najčešće ženske probleme. Žene koje izađu iz menopauze imaju veći rizik da obole od neke Infekcije urinarnog trakta. I za ovo se može kriviti pad estrogena. Infekcija nastaje kada bakterije dođu u kontakt sa bešikom.
Menopauza
Menopauza počinje da troši zalihe jajašca u ženskom telu. Zato se jajašca ne ispuštaju kroz jajovod, pa nema menstruacije. Proizvodnja estrogena i progesterona prestaje u jajnicima.
Smanjen libido
Nizak nivo estrogena može smanjiti libido kod žena. Zbog toga nastaju drugi problemi poput atrofije vagine, suvoće vagine, promene raspoloženja, dobijanja na kilaži i smanjene osetljivosti klitorisa.
Srčane bolesti
Žene generalno spadaju u manje rizičnu grupu što se srčanih bolesti tiče, za razliku od muškaraca. Ali s godinama, kako opada nivo estrogena, tako se povećava rizik od obolevanja od srčanih bolesti.
Nervni sistem
Pad estrogena može izazvati traumu kod žena. Povišen nivo ovog hormona može biti koristan za balansiranje emocija.
Migrena
Smanjen nivo estrogena u telu može izazvati glavobolje i migrene. Migrene sa najčešće javljaju kada opadne nivo estrogena u telu. To se obično dešava tokom menstruacije, kada nivo estrogena fluktuira.
Lečenje manjka estrogena
- Putem ishrane, unosite dovoljno vitamina i minerala, kako biste sprečili deficijenciju ovog hormona.
- Samo žene koje zaista imaju manjak estrogena, treba da uzimaju suplemente.
- Estrogen se treba uzimati zajedno sa progesteronom.
- Ako se odlučite za suplemente, razgovarajte sa svojim lekarom pre upotrebe.