zena-priprema-hrane

Saveti za kuvanje iskusnih kuvara i dobrih domaćica

Bademima ćete lakše skinuti kožicu ako ih prelijete ključalom vodom.
Banane u voćnoj salati neće pocrneti ako ih poprskate limunovim sokom i pospete šećerom u prahu.
Belanca ćete lakše ulupati u sneg ako im dodate na vrh noža soli. Takođe ih pre pripreme ostavite na sobnoj temperaturi.
Beli luk će se lakše oljuštiti ako ga pre toga pritisnete pljosnatom stranom noža.
Breskve za kompot se lakše ljušte ako ih prvo umočite u vrelu vodu.
Brokoli i karfiol pre pripremanja potopite na 10 minuta u posoljenu vodu da bi izašle štetočine koje mogu biti između cvasti.
Crni luk i nož pre sečenja operite hladnom vodom. Izbeći ćete suzenje očiju.
Crveni kupus koristite samo kao svež, za salate. Pri kuvanju će promeniti boju.
Da biste proverili da li je kolač pečen, zabodite u njega čačkalicu. Ako na njoj ostanu tragovi testa, treba ga peći još.
Da li je ulje za prženje dovoljno ugrejano? Ubacite u njega mrvicu hleba. Ako odmah počne da se prži i ispliva na površinu, ulje je dovoljno ugrejano.
Glazura će se ravnomernije razliti po torti ako prethodno namažete tortu tankim slojem marmelade. Jaja mogu da stoje u frižideru i duže od mesec dana. Ako niste sigurni da li je jaje još uvek dobro,stavite ga u posudu sa slanom vodom. Sveže jaje će ostati na dnu, a staro će isplivati na površinu.
Kim neće otpasti s peciva ako ga pre posipanja potopite u vodu da malo nabubri.
Kivi nemojte ljuštiti nego mu samo odsecite vrh; zatim ga jedite kašičicom, kao bareno jaje.
Kockice leda za aperitiv biće ukusnije i lepše ako u posudu za pravljenje leda stavite koricu limuna pomorandže, masline, višnje, jagode ili zrna grožđa.
Kolač se neće zalepiti za tepsiju ako dno i stranice tepsije namažete uljem i pospete brašnom. Još bolje je ako dno obložite papirom za pečenje ili aluminijumskom folijom, pa nju premažete uljem i pospete brašnom.
Kolači punjeni filom od maslaca ili šlaga, i ukrašavani čokoladnom, kakaovom ili glazurom od žumanaca, dobro se seku nožem koji umočite u vruću vodu i svaki put brzo obrišete.
Koru za tortu možete ravnomerno preseći po debljini i pomoću konca. Odredite visinu reza, napravite omču, obmotajte je oko kore i postepeno stežite konac sve dok ne presečete testo.
Krompir će se brže skuvati ako u vodu sipate malo ulja. Krompir za salate od majoneza čistite i seckajte uvek ohlađen, da se ne bi raspadao.
Lešnike ćete najlakše oljuštiti od unutrašnje ljuske ako ih nakratko stavite u blago ugrejanu rernu i potom protrljate među dlanovima.
Majonez: svi sastojci za pripremu moraju biti na sobnoj temperaturi.
Masnoća za prženje neće prskati na sve strane ako u nju ubacite malo soli.
Mekanu čololadu ćete najlakše narendati nožićem za guljenje krompira.
Meso koje pečete u komadu neće popucati ako ga pre pečenja premažete belancem. Meso pri pečenju ne probadajte. Okrećite ga lopaticom ili pomoću dve kašike. Probadanjem bi meso izgubilo tečnost i ostalo suvo. Meso za šnicle ili roštilj zasecite po ivicama da se ne bi uvijalo pri pripremanju.
Najbrži način za prebiranje pasulja: potopite zrna u hladnu vodu i ostavite pet do deset minuta. Potom pokupite i bacite ona zrna koja su isplivala na površinu.
Omlet će biti vazdušast ako umućenim jajima dodate malo hladne vode: na svaka tri jajeta po jednu kašiku.
Palačinke će biti lakše i ukusnije ako ih zamesite s kiselom vodom umesto s običnom.
Paradajz ćete lakše oljuštiti ako ga prelijete vrelom vodom.
Pasulj pre kuvanja treba potopiti u hladnu vodu i ostaviti ga preko noći. Sutra ga zagrejte do ključanja, bacite tu vodu, uspite drugu i počnite s kuvanjem. Tako pripremljen pasulj ne stvara crevne gasove. Ako se niste setili da ga potopite dan ranije, ostavite ga u prvoj vodi jedan sat i onda je bacite.
Patlidžane treba nasoliti i ostaviti da odstoje pre upotrebe. Tako će izgubiti gorčinu.
Pile bi u početku trebalo peći leđnom stranom nagore zato što je meso na prsima deblje i treba mu više vremena da se ispeče.
Prašak za pecivo uvek treba pomešati s brašnom. Pre toga ne sme doći u dodir s tečnošću.
Presoljenu supu možete spasti ako stavite u nju oljušten krompir i kuvate petnaestak minuta. Skuvanu supu od mesa procedite, jer ako ostane povrće u njoj, može da prokisne i da potamni.
So u slaniku se neće zgrudvati ako unutra sta-vite nekoliko zrna pirinča.
Sočivo će se brže skuvati ako u vodu dodate malo sode bikarbone. Posolite ga tek kada je skuvano, inače neće omekšati.
Sos koji je suviše redak možete zgusnuti ako umutite gustin u malo hladne vode i postepeno ga dodate u sos, uz stalno mešanje.
Suvo grožde i voće pre ubacivanja u kolač uvaljajte u brašno ili šećer u prahu da ne bi propali na dno.
Šampinjoni će pri kuvanju ostati beli ako ih poprskate limunovim sokom.
Šarana je dobro pre pripremanja potopiti na pola sata u mleko, s 2 seckana čena belog luka da bi se odstranio neprijatan miris mulja.
Testo se pri kuvanju neće slepiti ako u vodu dodate malo ulja. Tokom kuvanja povremeno promešajte.
Ukus smrznute ribe možete poboljšati ako ribu pre odmrzavanja izvadite iz kese, stavite u posudu i prelijete limunovim sokom. Pre upotrebe odmrznutu ribu osušite čistom kuhinjskom krpom.
Voće kojim nadevate kolač uvek pospite grizom ili prezlom; to će upiti višak soka koji voće pusti tokom pečenja. Vruću gustu zapršku nalivajte hladnom vodom ili mlekom, da se ne bi pojavile grudvice. Retku vruću zapršku možete dodati direktno u vruće jelo.
Začinsko bilje dodaje se u već gotovo jelo. Uvek koristite sveže listove i seckajte ih pre upotrebe. U sušenom obliku nisu pogodni za dekoraciju jela.
Zeleno lisnato povrće uvek kuvajte u otklopljenoj posudi. Tako će sačuvati lepu zelenu boju.
Zelenu salatu ne secite nožem, već je kidajte prstima.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *