Rakovi se svrstavaju u niskokaloričnu i laku hranu i preporučuju svezi, mada i smrznuti, ili konzervisani odgovaraju želucu, a tako i novčaniku…
Jastozi, gambori, kravice, krabe… samo su neki od rakova koji se koriste u kulinarstvu, ali ih, zamislite, oko 25000 vrsta. Iako nisu uobičajena hrana za naše područje, mnogi gurmani, a posebno ljubitelji mediteranske kuhinje, često ih imaju na trpezi. Za one koji bi želeli bliže da se upoznaju sa ovim “oklopnicima” razrešićemo neke kulinarske dileme koje su za njih karakteristične.
Da li su rakovi kalorični?
Ne, jer 100 g kozica ima 71 kaloriju, a 100 g kraba 86. Meso rakova sadrži 14-18 % proteina, vitamine iz grupe B, mineralne soli joda, fosfora, natrijuma, kalijuma, sumpora, kao i malo polinezasićenih masti koje štite kardiovaskularni sistem.
Da li rakovi obiluju holesterolom?
Da, 100 g gambora sadrži 150 mg holesterola, a ista količina jastoga 168 mg (govedina ima samo 60 mg, što zadovoljava 1/2 dnevnih potreba). Meso rakova sadrži male količine zasićenih masnih kiselina, ali obiluju omega-3 kiselinama, koje snižavaju loš, a podižu dobar holesterol, štite arterije i sprečavaju pojavu tromba. Neka istraživanja su potvrdila da snižavaju visok pritisak i trigliceride, tako da se preporučuju onima koji imaju kardiovaskularne probleme, ah pripremljeni na pari, bareni, ili na roštilju bez dodatnih masti.
Da li su rakovi laka hrana?
Jesu, ako se pripreme svezi, jer im je meso slično ribi, ali u slučaju da su loše konzervirani i počnu da se kvare, mogu da izazovu mučninu, uključujući trovanje sa povišenom temperaturom. Kod sklonih alergijama mogu da izazovu jake reakcije slične trovanju, a s obzirom da obiluju natrijumom ne preporučuju se onima koji se hrane namirnicama siromašnim solima.
Da li su plodovi mora skupa hrana?
Da, ali možete da uštedite kupujući smrznute rakove, jer ne gube na hranljivosti, a cena im je i tri puta niža.
Kozice
Kozice, bilo da su sveže, obarene, ili zamrznute (na ledu) idealne su za salate i museve. Hlap (rarog) je vrsta jastoga čije je meso kompaktno i idealno za predjela.
Rak zezavac
Rak zezavac je sličan malom hlapu (rarogu), ali mu je meso veći delikates i obiluje vitaminima iz grupe B, kalcijumom, fosforom i gvoždem.
Kraba
Kraba ima meso sličnog sastava kao gambori, ali sa manje holesterola (78 mg u 100 g).
Gambori
Gambori su kod nas najzastupljeniji u kulinarstvu (svezi u različitim vrstama predjela, bareni, ili na grilu) obiluju B vitaminom, mineralnim solima, ali i holesterolom (150 mg).
Jastog
Jastog ima sočno i kompaktno meso bogato natrijumom, fosforom i cinkom (86 kalorija u 100 g). Može da se pripremi bareno, pečeno u rerni, ili na roštilju.
RECEPTI
Lazanja sa gamborima
462 Kalorije po porciji/4 porcije
– pakovanje kora za lazanje
– 250 g fileta oslića
– 250 g gambora
– 1 jaje
– 1 kašika kapra
– 1/2 čaše suvog belog vina
– 1 zelena salata
– 3 kašike majoneza
– so
Za preliv:
– 4 paradajza
– 2 kašike sirćeta
– 6 kašika maslinovog ulja
– biber
– so
U vatrostalnu posudu sipajte vino i malo vode, stavite račiće i filete oslića, pa pecite u rerni 5-10 minuta na 200°C. Izvadite kosti iz ribe, skinite kožicu, očistite račiće, sitno iseckajte sa ostalim sastojcima i pomešajte sa majonezom i sokom od pečenja. Umutite sastojke za preliv, pa redajte red kora, nade-va i na kraju preliv.
Hamburger od krabe
– 350 g obarenog mesa krabe
– 250 g barenogkrompira
– 4 kašike seckanog mladog luka
– 1/2 kašike ljute aleve paprike
– 1/2 kašike rendane limunove kore
– 2 kašike limunovog soka
– 1 jaje
– 1 šoljica prezli
– malo maslinovog ulja
– 4 integralne zemičke
– puter
– zelena salata
– majonez
– sveže začinsko bilje
– so
– biber
Pomešajte meso sa krompirom, seckanim lukom, alevom paprikom, korom i sokom limuna, posolite, pobiberite i napravite smesu za hamburger. Oblikujte četiri pljeskavice, uvaljajte u jaja i prezle i ispržite. Zagrejte lepinje, premažite ih puterom, stavite list zelene salate, pa hamburger i ukrasite majonezom u koji ste umutili začinsko bilje.
Jastog u belom vinu
280 kalorija po porciji/74 porcije
– rep jastoga (oko 500 g)
– 3 žumanca
– 200 ml suvog belog vina
– 100 g putera + 1 kašičica
– 2-3 zrna bibera
– 1 grančica peršuna
– 2 lista lovora
– 1 struk celera (po želji)
– so
– biber
Prokuvajte 1 dl vina sa biberom i peršunom, pa izvadite biber i peršun, a u vino dodajte žumanca i nastavite da kuvate na pari uz neprekidno mešanje dok se sos ne zgusne. Sklonite sa vatre, sipajte omekšali puter, mešajte dok se ne rastopi, pa posolite i začinite prstohvatom bibera.
U prokuvalu vodu sipajte ostatak vina, posolite i kuvajte rep jastoga 15 minuta. Procedite, isecite rep po dužini i na kašičici putera i sa malo lovora prepržite na tihoj vatri 4-5 minuta. Pažljivo izvadite meso iz ljušture, isecite ga na kolutove, sos sipajte u ljušturu i servirajte na tanjim sa mesom i seckanim celerom.