Sokovi, džemovi i salate od voća i povrća, obogaćeni začinskim biljem, jačaju imunitet i čuvaju zdravi i tokom hladnih zimskih dana…
Nema ničeg lepšeg od toga kad se zimi iz otvorene tegle raširi miris omiljenog voća, povrća i aromatičnog bilja. Predlažemo vam da u ovogodišnju zimnicu uvrstite šipak, cveklu, grožđe, kesten, dunje i smokve kako biste na trpezi tokom hladnih dana imali što više raznovrsnog i lekovitog voća i povrća. U sokove, marmelade, džemove, ali i u ukiseljene salate od povrća koje pripremate za zimu, možete dodati začine i lekovito bilje koji će im dodatno poboljšati ukus i učiniti ih zdravijima.
Saveti plus
Ukoliko želite da zimnica bude što zdravija, pripremajte samo najkvalitetnije zrelo, organski gajeno voće i povrće. Izbegavajte konzervanse i pažljivo dozirajte šećer, sirće i so. Takođe, zimnicu treba kuvati u aluminijumskim, emajliranim ili vatrostalnim posudama. Da bi se produžio rok trajanja zimnice, tegle treba sterilisati u rerni, na šporetu, ili u posudi sa vrućom vodom. Čuvaju se na suvom i tamnom mestu, a ukoliko se pojave znakovi kvarenja, odstranite taj deo, prokuvajte džem ili marmeladu i prebacite ih u drugu teglu.
Slatko od groždja
Grožđe je ukusno i osvežavajuće voće, koje je pri tom i veoma lekovito: usporava starenje, sprečava demenciju i degenerativn bolesti, čisti krv, uklanja masne naslage i jača srce.
Slatko od grožđa
Ukuvati gust sirup od 300 ml vode i 1,5 kg šećera. Dodati 1,5 kg belog grožđa bez koštica, štapić vanile i 2 limuna isečena na kolutove. Kuvati dok se masa dobro ne zgusne uz stalno skidanje pene. Ostaviti pokriveno salvetom do sutradan, nasuti slatko u sterilisane tegle i povezati celofanom.
Zbog bogatog sadržaja različitih vitamina i minerala, cvekla je veoma lekovita – reguliše krvni pritisak, smanjuje nivo holesterola, stimuliše funkcije jetre, ublažava anemiju, a kada se konzumira u kombinaciji sa renom, jača krvne sudove.
Zimska cvekla
U litar vode sipati 2 kašike šećera, po kašiku soli i bibera u zrnu i 0,3 l jabukovog sirćeta, pa prokuvati i ohladiti. Cveklu oprati, skuvati, oljuštiti i iseckati na sitne komade, pa njome napuniti tegle i preliti razblaženim sirćetom. U svaku teglu staviti prstohvat izrendanog rena i kima, zatvoriti i staviti u posudu napunjenu vodom, 2-3 cm ispod vrha tegli. Držati na vatri dok se voda ne zagreje, ostaviti još 5-10 minuta, pa skloniti sa šporeta. Ostaviti pokriveno 24 sata dok se sve potpuno ne ohladi.
Kesten
Pitomi kesten odličan je izvor vitamina B i C, a preporučuje se u kombinaciji sa jabukom ili južnim voćem kako bi se olakšalo varenje.
Slatko od kestena
Oljuštiti koru sa 1 kg kestenja, pa ga spustiti u ključalu vodu. Kada voda provri, skloniti sa vatre, procediti, skinuti unutrašnju ljusku i preliti hladnom vodom. U drugu posudu sipati vodu i sok od dva limuna, pa kad proključa, staviti kestenje, kuvati dok ne omekša a zatim izvaditi i ostaviti da se ohladi. U drugoj posudi pomešati 1 kg šećera, šipku vanile i 2 dl vode i skuvati bistar sirup. Preliti kestenje i ostaviti da odstoji 24 sata, potom ga procediti, u sirup dodati još 250 g šećera, pa ponovo ukuvati. Kada se ohladi, kestenje sipati u teglu, preliti sirupom i povezati celofanom
Dunja
Od plodova dunje najčešće se prave džemovi, pekmezi, kompoti, slatko i rakija, a redje se jede sveža, jer je veoma tvrda i oporog ukusa. Veoma je poznata u narodnoj medicini kao sredstvo za ublažavanje kašlja i stomačnih tegoba. I sok od ovog voća izuzetno je lekovit, koristi se u slučaju proliva kod dece, kao i za jačanje sluzokože usta i želuca.
Sok od dunja
Pripremiti sirup od 700 g šećera i 1,5 l vode, u koji se može dodati malo vanile, karanfilića ili cimeta. Oko 5 kg zrelih dunja oprati, izrendati i staviti u šerpu.Toplim šećernim sirupom preliti dunje, pokriti čistom krpom i ostaviti da odstoje preko noći na hladnom mestu. Sutradan dunje propasirati, sok staviti na vatru da se kuva i ostaviti da ključa neko vreme. Vreo sok sipati u zagrejane flaše i hermetički zatvoriti.
Smokva
Smokva je lek za mnoge bolesti, a istovremeno je i odličan izvor energije. Osim toga, ovo voće poznato je i kao sredstvo za čišćenje creva, a pri tom ne izaziva grčeve i dijareju.
Marmelada od smokava
Oko 5 kg zrelih smokava oprati i otkinuti peteljku i deo kore. Iseckati ili ih samleti na mašini za meso. U veliku šerpu sipati smokve, 1,5 kg šećera, 5 kašika izrendane kore limuna i narandže, štapić vanile i 3 kašike ruma. Kuvati na laganoj vatri 2 do 2,5 sata i sve vreme mešati da ne zagori. Kada se masa zgusne, skloniti sa vatre i dok je još toplo, sipati u sterilisane tegle koje nakon toga treba staviti u rernu na nekoliko minuta, da se marmelada zapeče. Posle toga ih izvaditi iz šporeta i prekriti tankom krpom, ostaviti preko noći da se ohlade, pa ih tek onda zatvoriti.