Rasprostranjena je no Balkanu i šire. Raste no šumama, zapuštenim voćnjacima i njivama, kraj ograda i na sličnim mestima. Žarenje i stvaraljnje plikova na koži svako je već osetio i stoga nije potrebno biljku detaljnije opisivati.
Još su je stari Egipćani cenili kao povrće dok je u civilizovanom svetu uglavnom korišćena kao hrana siromašnog stanovništava. Tek u novije vreme se vraća i širi znanje o vrednostima ovog „korova”: on sadrži mnogo vitamina A, C i K, lecitina, karotina, tanina i botat je gvožđem, fosforom, magnezijumom, kalcijumom, kalijumom i organskim kiselinama. Kopriva se pokazala odličnim sredstvom za poboljšanje krvne slike, stimulacije organa za varenje, ublažavanje reumatskih tegoba i negu kose.
Od koprive se uglavnom koriste mladi sveži listovi i izdanci koji se beru od kraja februara do početka maja i upotrebljavaju se za spravljanje čorbi, variva, pirea, nadeva, čajeva i sokova. Da bi i zimi mogli da uživamo u blagodetima koje ova biljka nudi, možemo je konzervisati u vidu sirupa ili sirćeta ili je sušiti na promajnom mestu u hladovini. Sušenu koprivu čuvati u papirnatim kesama ili samleti u prah i čuvati u dobro zatvorenim posudama. Suvi listovi služe za spremanje čajeva, a prah kao dodatak raznim jelima. Na sličan način se mogu koristiti i druge vrste kopriva: mala kopriva (Urtica urens), koja je za razliku od velike koprive jednogodišnja biljka sa sitnijim listovima i nižim rastom. Zbog neprocenjive vrednosti velike koprive mogu se čuti i preporuke da se ona gaji u bašti. Razmnožava se iz semena, a lakše i sigurnije pomoću reznica. Na zemljšitu bogatom azotom ona buja i košenjem i zalivanjem se mogu obezbediti mladi izdanci tokom celog leta.
Recepti
Pire
Oko 1 kg mladog lišća koprive dobro oprati i popariti vrelom vodom, ocediti i sitno iseckati. Na dve-tri kašike ulja kratko propržiti kašiku brašna i dodati sitno iseckanu glavicu crnog luka i dva čena belog. U ovu zapršku dodati usitnjenu koprivu i kratko propržiti. Uliti oko pola litre mleka i krčkati na tihoj vatri oko petnaestak minuta. Posoliti, na kraju po ukusu.
Sirup
Na svaki litar sveže isceđenog soka, proceđenog kroz platno, dodati 1,5 kg šećera ili 2 kg meda. Mešati dok se ne rastopi, na staviti na vatru i zagrevati do ključanja.
Sirće
Sitno iseckan koren koprive (iskopan u proleće ili jesen) staviti u dobro domaće sirće.
Ostaviti nekoliko nedelja na suncu i potom procediti.
Čaj protiv malokrvnosti
Šaku mladih lisnih pupoljaka koprive prokuvati petnaestak minuta u litru vode. Mesec dana piti umesto vode. Ako se koriste sušeni pupoljci, smanji se količina na pola šake.
Obloge od koprivinog odvara
Kilogram koprive sa korenom kuvati u 5 l vode na tihoj vatri dok tečnost ne uvri za polovinu.
U ovaj odvar potopiti čistu lanenu krpu na je priviti na bolno mesto. Preko toga zaviti najlon ili suvu krpu. Kada se obloga osuši, ponoviti postupak. Posebno blagotvorno deluje na bolna besta kod upale zglobova.
Protiv peruti
Deset grama listova koprive kuvati 20 minuta u 0,5 litra kišnice ili destililovane vode, dodati 25 gr kamilice, još malo prokuvati, na ostaviti 8 sati. Procediti i dodati 200 gr vinskog sirćeta, na ovim losionom trljati koren kose svake večeri.
Zeleni hleb
200 g mlevene koprive, 1 sveži kvasac, pola litra mlake vode, 1 velika kašika žutog šećera, 800 g intedralnog pšeničnog brašna, 200g polubelog brašna, 1 mala kašika morske soli. Staviti kvasac u malo mlake vode sa šećerom da nadođe. Pomešati sa ostalim sastojcima, dugo mesiti, na ostaviti da naraste. Umesiti 2 veknice i peći u rerni na 200°S, 30 minuta.
Šareni hleb
Postupak je isti kao i sa zelenim hlebom, samo se napravi masa bez. Koprive i podeli u dva dela. U pola mase stavi se 100 g koprive, razvuče se prvo zeleni deo, preko se stavi druga polovina, urola se i tako peče.
Kukuruzni hleb
250 g kukuruznog brašna, 250 g pšeničnog brašna, 1 velika kašika šećera, 1 mala kašika soli, 2 dl mleka, 1 velika kašika ulja, 50 g mlevene koprive, 1 suvi kvasac.Izmešati sve sastojke, ostaviti da testo nadođe, premesiti i peći na 200°S, 30 minuta.
Zelena pogača
500 g brašna, 100 g mlevene koprive, 1
prašak za pecivo, 1 dl mleka, 2 jaja, m. so.
Umutiti sve sastojke, staviti u podmazan
okrugao pleh i peći.Gore se mogu staviti beli ukrasi koji
se prave od brašna i vode u raznim oblicima.
Posna pita – na vodi
1 šolja integralnog pirinča, 200 g mlevene koprive, 2 glavice crnog luka, 1 rendana šargarepa,so, biber, kari, 500 g kora.
Skuvati pirinač u 2 šolje vode. Izdinstati luk i šargarepu, dodati koprivu, pirinač i začine. Filovati svaku koru ukoliko su od integralnog brašna, ukoliko su od belog brašna filovati svaku drugu. Ha kraju iseći na kocke željene veličine i preliti vodom ili sojinim jogurtom. Peći u rerni na 180°S.
Šarena pita
600 g kora Prvi fil – 300 g rendane targarepe, drugi fil – 200 g mlevene koprive, treći fil – 200 g sira. U podmazan pleh ređati 4 kore od belog brašna, između ih namazati mešavinom ulja i vode. Zatim na njih staviti prvi fil od prodinstane šargarepe, na ponovo 4 kore, zatim drugi fil od koprive sa cimetom, na ponovo kore i na kraju treći fil od sira. Završiti sa korama. Iseći, preliti mešavinom ulja i vode ili žumancetom.
Prolećna čorba
200 g prve koprive, 1 glavica crnog luka, 2 čena belog, 1 velika kašika brašna, 1 dl mleka, 6 dl tople vode, m. so. muskat orah, maslinovo ulje. Prvu ubranu koprivu, (bere se cela, visine 5 cm), oprati i iseckati. Na malo ulja propržiti luk, dodati koprivu i mešati oko 5 minuta, dok ne omekša. Staviti brašno, mleko, na vodu. Kad provri smanjiti temperaturu, kuvati 5-10 minuta i začiniti. Može se dodati u tanjir 1 v.k. kiselog mleka.
Čorba sa renom
300 g seckane koprive, 1 rendana šargarepa, 1 glavica crnog luka, isečena na režnjeve, 1 čen belog luka, 2 velika kašika brašna, m. so, korijander, ren, pavlaka.
Dinstati luk i šargarepu, dodati koprivu i mešati 5 minuta, a zatim dodati brašno, začine i naliti sa 1 litrom tople vode. Kad provri smanjiti temperaturu, na kuvati još 10 minuta. Sipati u tanjir i staviti kašiku pavlake i kašičicu rena.
Med sa koprivom
Samleti mladu koprivu. Na jedan deo mase dodati dva dela livadskog meda. Dobro izmešati drvenom varjačim. Koristiti odmah, a može da odstoji. Čuvati na hladnom.
Za jačanje kose
Sto grama koprive i toliko cvetova i listova dragoljuba iseckati i staviti u 0,5l alkohola. Da kisne 7 dana, procediti na masirati vlasište.
Kopriva je izvrsan dodatak čorbama sa mesom kao što su: jagnjeća, teleća… kao i kuvanim mahunarkama i dr.