Nekada su ra naše bake redovno služile kompot kao desert, a danas je ova poslastica skoro nestala s trpeze. Izuzetno hranljiv, kompot vraća snagu, krepi organizam i podiže raspoloženje, na nema razloga da ga ponovo ne uvedemo u ishranu.

Prva asocijacija na kompot jeste bezbrižno detinjstvo: police u špajzu pune šarenih tegli raznovrsnog voća, prave riznice vitamina, a nekoliko višanja ili komadića breskve bilo je dovoljno da nas u hladnim danima okrepi i učini srećnim. Po starinskom običaju služio se u staklenim posudicama na ručno rađenim miljeima i predstavljao je kult svakog doma. O njegovom soku da i ne pričamo… Savršenstvo koje leči! Čuvao se za kraj, nakon što se pojede voće, i pio na kašičicu da što duže traje… Trgnite se iz sećanja, vratite se ovom lepom običaju i napravite staru ali izuzetno korisnu poslasticu za celu porodicu. Kompot može poslužiti kao veoma prijatno i hranljivo osveženje tokom cele godine, posebno zimi, a upotreba različitog voća omogućava bezbrojne kombinacije ukusa.

kompot

Zašto je dobar

 

Ovaj prirodni eliksir, osim što je dobar za čišćenje organizma, podizanje energije i imuniteta tokom zime, posebno se preporučuje dojiljama jer im vraća snagu i brzo utoljava žeđ. Ipak, lekovita svojstva kompota zavise isključivo od komponenti od kojih je pripremljen. Jedan od najkorisnijih svakako je onaj od brusnice, jer zbog visokog sadržaja vitamina C jača naš odbrambeni mehanizam i može nadomestiti sveže voće van sezone. Jagode imaju antioksidativno dejstvo i sadrže niz potrebnih mikro i makroorganizma. Breskve iz kompota pravo su “gorivo” za umoran organizam, poboljšavaju vid i jačaju srčani mišić. Malina će oboriti povišenu temperaturu, a jarebika će sprečiti prehlade.

Odličan kao užina

 

Najveći razlog zašto je kompot otišao u zaborav jeste taj štosmo danas svi, a posebno naša deca, obasipani gotovim, nezdravim slatkišima koji su prepuni šećera i masnoća, primamljivo izgledaju i mirišu i lako su dostupni. Prezauzete majke danas jedva pronađu malo vremena za pripremu ručka, a kamoli za kuvanje kompota. Još jedna činjenica doprinela je da ova poslastica iščezne. Naime, nutricionisti savetuju da se posle jela ne jede voće jer ono fermentira i ometa varenje hrane. Neki smatraju da se za vreme jela ne treba unositi tečnost jep se tako razređuje želudačna kiselina i usporava probava. Međutim, to nije razlog da se odreknete kompota, divnog prirodnog deserta koji snabdeva naš organizam svim korisnim materijama, pogotovo zimi. Naprotiv! Možete ga jesti kao užinu (ovo bi bilo idealno) ili za večeru, a i ponekad ako se počastite nakon ručka – neće vam se ništa loše desiti.

Med umesto šećera

 

Kada je reč o zdravoj strani kompota, postoje dve dileme, a to su šećer i visoka temperatura prilikom pripreme. Naime, na sav postojeći šećer iz voća neizbežno je dodavanje popriličnih količina belog šećera, koji je svakako nepoželjan. Međutim, danas postoji alternativa za sve na tako i za ovaj “problem” u kompot možete dodati med, smanjiti količinu šećera ili ga potpuno izbaciti, ili ga pak zameniti nekim drugim zdravim zaslađivačima. Govoreći o vitaminima koje kompot sadrži, mnogi su skeptični baš zbog duge termičke obrade kojoj podleže. I za to postoji rešenje, možete konzervirati sušeno voće koje ne zahteva dugo kuvanje, ili koristiti eksperes lonac, koji takođe u mnogome skraćuje postupak pripreme. Treći način jeste potopiti voće u vodu prethodnu noć na sutradan, čim baci ključ, skloniti s vatre.

Zdravi kompoti od suvog voća

 

Korišćenjem suvog voća za spravljanje kompota sačuvaćete više od 60% vitamina nego kad biste za pripremu deserta uzeli sveže voće. Inače, kompot od suvog voća nazivaju “uzvar” i veoma često ga prave. Možete koristiti sušene jabuke, kruške, šljive, bobičasto voće…

Recept: Na 2 litre vode potrebno je oko 500 grama suvog voća. Vodu prokuvajte, dodajte suvo voće i dve-tri kašike meda, malo kore limuna i ponovo pustite da proključa. Sipajte u tegle, dobro ih zatvorite i umotajte ćebetom. Poslastica je spremna kad se potpuno ohladi. Pošto nema konzervansa, ne može dugo da stoji. Postoji i drugi način da se pripremi kompot od suvog voća koji takođe savršeno čuva sve svoje hranljive materije: Suvo voće operite, njime popunite termos i prelijte ključalom vodom. Nakon osam do deset sati kompot je spreman. Apsolutno najbolje što možete da uradite jeste da šećer kojim biste ga zasladili zamenite medom. U svakom slučaju, neuporedivo bolje ćete proći ako jedete kompot nego bilo koji drugi industrijski slatkiš ili pijete veštački sok.

Važno!

U cilju očuvanja svih hranljivih materija, kompot ne bi trebalo kuvati duže od 30-40 minuta. Zato, poslušajte savet – koristite suvo voće, potopite ga uveče i ujutru dodajte šećer i samo pustite da proključa. Kompot nakon toga utoplite i opavite da odstoji nekoliko sati dok se potpuno ne ohladi. Tokom kuvanja držite poklopac na šerpi jer vitamine ne samo da uništava duga termička obrada već “stradaju” i od dodira s vazduhom.

Fenomenalna hrana za bebe i malu decu

Kompot od krušaka

Kruške ogulite, prepolovite na očistite od koštica. Stavite ih u posudu i kuvajte u toliko vode da budu potopljene sve dok ne omekšaju. Slažite ih u tegle, a u vodu dodajte malo šećera i kratko prokuvajte. Zalijte voće ovim sirupom, zatvorite tegle ili poslužite ohlađeno isti dan.

 Kompot od jabuka

Jabuke ogulite, prepolovite, očistite od koštica, te isecite na kriške. U posudu sipajte vodu, dodajte jabuke, šećer i malo cimeta i sve zaJedno kuvaJte dok voće ne omekša. Ohladite na poslužite istog dana.

Kompot od raznog voća

Ogulite dve dunje i jednu jabuku na isecite na kriške.U posudu sipajte malo šećera, nekoliko kriškica limuna i 2 dl vode. Kad se šećer otopi, dodajte voće i kuvajte. Dolijte 5 dl vode i kratko prokuvajte. Ohladite i isti dan poslužite.

Kompot od bresaka

Potrebno je: 4 kg bresaka, 1 kg šećera, 2 l vode

Priprema: Šećer i vodu pomešajte i kuvajte dok ne provri. Breskve operite, oljuštite, isecite na dva dela i složite u sterilisane staklene tegle. Zalijte ih ohlađenim šećernim rastvorom (jedan cm ispod vrha). Dobro povežite celofanom i zatvorite hermetičkim poklopcem, stavite tegle u veliku šerpu (na čije dno treba da postavite kuhinjsku krpu), dolijte svežu vodu tako da je voda tik do grlića tegli. Možete staviti krpu i između tegli kako ne bi pukle. Kuvajte na laganoj vatri dok voda ne provri (oko 20 min je proces paperizacije). Nakon toga odmah izvadite tegle, pustite ih da se prirodno ohlade i odložite na tamno i hladno mesgo.

Kompot od pomorandže

 

Potrebno je: 750 g pomorandži, 750 gjabuka 300 g šećera, 1 litar vode, oko 100 ml belog vina

Priprema: Sveže oljušćene pomorandže isecite na krugove debljine pola centimetra. Oljušćene jabuke kuvajte prvo cele, na kad budu gotove dopola, isecite ih na krugove na vratite nazad. U voće, naravno, prilikom kuvanja dodajte šećer (ili zamenu). U teglu naizmenično ređajte komade voća na, prelijte sirupom koji ne prethodno pomešali s vinom.

Кompot od mandarina

 

Potrebno je: 4 mandarine, 3 šolje vode, 3/4 šećera

Priprema: Očistite mandarine, rascepkajte ih na kriške, a koru sitno narendajte, odmerite čašu vode i pristavite da se kuva. Kad bude gotovo, procedite mandarine. Šećer rastopite u dve šolje vode, dodajte dobijenu “supu” od mandarina (bez plodova) i ubacite oljuštene jabuke isečene na kriške. Kuvajte 10 minuta. Kriške jabuka i mandarina ređajte u činije i prelijte sirupom.

Kompot od cvekle

 

Potreno je: 1 kg cvekle, 250 gr šećera, kora i sok od jednog limuna, cimet i karanfilić po ukusu Priprema: Cveklu očište i isecite na kockice ili kriške, prelijte ključalom vodom, dodajte šećer i začine i kuvajte na vrlo laganoj vatri dok ne omekša. Dva minuta pre kraja kuvanja dodajte sok i narendanu koru od limuna.

Kompot za dijebetičare

Za dijabetičare se preporučuje kompot od nedozrelih plodova voća koji sadrže manje šećera u odnosu na one potpuno zrele. Dva-tri sata pre upotrebe voću dodajte zamenu za šećer (npr. steviju) i kuvajte dok ne omekša. Sipajte u zagrejane tegle.dobro hermetički zatvorite, utoplite i jedite čim se ohladi.