aromatizovani biljni zacini seceriAromatizovanje soli, bibera, senfa i šećera svežim začinskim biljem daje im novu dimenziju i nove mogućnosti upotrebe u kulinarstvu. Bogatstvo začinskog bilja pruža obilje mogućnosti za eksperimentisanje.

Bljna so
Pre nego što počnete da dodajete bilje u so, prvo ga dobro osušite.
Mera: Oko 300 g.
Sastojci: 6 suvih lovorovih listova, 6 kašika mešavine suvog bilja (majčina dušica, ružmarin, origano, estragon, morač), 300 g krupne soli.
1. Izmrvite svo bilje zajedno, u većem avanu. Dodajte so i isitnite je tučkom, zajedno sa biljem, tako da se bilje ravnomerno pomeša sa solju.
2. Prebacite so sa biljem u posudu koja se hermetički zatvara i čuvajte na tamnom, hladnom i suvom mestu.

Začin od limuna i verbene
Ova ukusna mešavina je odlična za suvu marinadu za živinsko meso, jagnjetinu ili svinjsko meso.
Mera: Oko 50 g.
Sastojci: 2 limuna, 2 kašike iseckanog limunovog timijana (T. citriodorus), 1 kašika isekcane limun verbene (Aloysia citrodora), 1 kašika iseckane limun trave Cymbopogon citratus.
1. Izrendajte limunove tako da dobijete lepe trake (pazite da ne “povučete” previše belog dela). Sušite koru i bilje na rešetki iz rerne, na toplom mestu, npr. u provetrenom špajzu, 24-48 sati.
2. Kada su sasvim suvi, izmrvite limunovu koru u avanu. Dodajte u avan ostale sastojke pa i njih sitno izmrvite. Možete ih i samleti u blenderu.
3. Sipajte u male tegle koje se dobro zatvaraju i čuvajte na suvom i hladnom mestu.

Saveti:
Upotreba biljne soli
• Dodajte je u sos od paradajza, kao alternativu tabasko ili vorčester sosu.
• Natrljajte njome meso, živinsko meso ili ribu, kao vrstu suve marinade, pre pečenja. Ostavite sat vremena u frižider pre pečenja (ako imate dovoljno vremena).
• Koristite je za supe, čorbe, paprikaše, đuveče, prelive.
• Pospite ovom solju domaći čips i krekere.
• Koristite je kao začin za kuvana jaja.
• Koristite je u prelivima za salatu.

Varijante
Začin za ribu: Izaberite jednu ili pomešajte nekoliko od sledećih vrsta začinskog bilja (mirodija, peršun, estragon, morač, krbuljica), pomešajte sa izmrvljenim semenom mirodije ili morača, uz limun ili običan biber.
Začin za meso: Pomešajte ružmarin, majčinu dušicu, origano, žalfiju, peršun i krbuljicu, dodajte izmrvljeno seme crne ili bele slačice.
Biber sa biljem i limetom: Izrendajte limetu i osušite koru i pomešajte je sa biberom koji će tako dobiti neobičan ukus. Fino narendajte koru 3 limete i ostavite da se osuši 24 sata. Sameljite je sa 115 g crnog bibera i 4 kašike suvog ružmarina, peršuna ili estragona.
Začinjena so: Pomešajte po 1 kašiku semena kumina, korijandera, crnog bibera i mahune kardamoma sa kašičicom mlevenog karanfilića, kašičicom mlevene ljute crvene paprike i kašičicom mlevenog đumbira. Sve sastojke pomešajte sa solju.

Senf sa estragonom i šampanjcem
Odlično se slaže sa hladnim morskim plodovima i piletinom. Mera: Oko 250 g.
Sastojci: 2 kašike semena slačice, 75 ml (5 kašika) šampanjca ili belog vinskog sirćeta, 115 g slačice u prahu, 115 g (1/2 šolje) žutog šećera, 1/2 kašičice soli, 50 ml (3 1/2 kašike) maslinovog ulja, 4 kašike iseckanog estragona.
1. Ostavite seme slačice da se natapa preko noći u sirćetu.
2. Sipajte slačicu sa tečnošću u kojoj se natapala u blender, dodajte slačicu u prahu, so i šećer, i mutite dok ne dobijete glatku masu. Dok mutite, polako dodajte ulje. Na kraju dodajte estragon. Sipajte u male, čiste tegle. Čuvajte na hladnom mestu, do 6 nedelja.

Senf sa renom
Ren se tradicionalno služi sa pečenom govedinom. U ovom receptu meša se sa senfom i odlično se slaže sa hladnim mesom, dimljenom ribom ili sirom.
Mera: Oko 400 g.
Sastojci: 25 g semena slačice. 115 g suve slačice u prahu, 115 g (1/2 šolje) muskovado – braon -šećera (od šećerne trske), 120 ml (1/2 šolje) sirćeta od belog vina ili jabukovog sirćeta, 50 ml (1/4 šolje) maslinovog ulja, 1 kašičica soka od limuna, 3 kašike sveže narendanog rena.
1. Natapajte seme slačice u 1 šolji vrele vode 1 sat.
2. Iscedite seme i stavite ga u blender sa ostalim sastojcima. Mutite, dok ne dobijete glatku masu.
3. Kašikom sipajte u čiste tegle i čuvajte u frižideru. Koristite sveže.
Šećer sa biljem, cvećem i začinima
Ista tehnika koja se koristi za pravljenje šećera sa vanilom, koristi se i ovde. Koristite (posebno ili u željenoj mešavini): latice ruže, listove roze geranijuma. grančice lavande, karanfilić, cimet, đumbir, kardamom, suvu koru limuna i pomorandže. Ostavite ih u šećeru da stoje dve nedelje, pa ovako pripremljen šećer koristite za dezerte, voćne salate, sladolede, kremove, ili za posipanje palačinki ili kolača.

Način pravljenja aromatičnog šećera
Latice cveća treba da su čiste i suve. Veće komade (štapiće cimeta npr.), izlomite. U teglu poredajte u slojevima šećer (običan ili u prahu) i bilje, cveće i začine, pa ostavite na hladnom, suvom mestu. Nemojte da kombinujete više od dva ili tri po tegli šećera, da se ukusi ne bi “sudarali”.. Kombinacije poput latica ruže, kardamoma i đumbira ili lavande i pomorandžine kore, odlično se slažu.