nocna nega kozeKoža se noću ne odmara, već se pročišćava i obnavlja. Pre nego što krenete na spavanje, opskrbite je materijama koje pospešuju detoksikaciju, hidrataciju, oksigenaciju i regeneraciju njenih ćelija…

Dok spavate, vaša koža ‘radi treču smenu’: popravlja štetu nastalu tokom dana – izlučuje toksine i ostale materije koje deluju negativno na tkivo. Pročiščava se, odstranjuje oštećena kolagenska i elastinska vlakna te obnavlja fibroblaste, ćelije koje proizvode supstance zadužene za održavanje vlage i čvrstine.

Kad započeti noćnu negu kože
Iako pojedini stručnjaci za lepotu tvrde da se noćnim kremama ne treba koristiti pre trideset pete, u ranijoj upotrebi ovih preparata nema baš ništa loše. Naprotiv. Devojke koje brzo žive, mnogo rade, nepravilno se hrane, često su pod stresom i pritom puše – preparatima za noćnu negu kože i stimulaciju prirodnih procesa kože treba da se koriste već u dvadesetim. Naime, ustanovljeno je da se koža osoba koje ne poštuju pravila zdravog života u ranoj mladosti mora stimulisati preparatima kako bi se uspešno obnavljala i što sporije starila.

Kako negovati kožu uveče
Noćna nega kože ne razlikuje se mnogo od dnevne. Za pravilno funkcionisanje kože po noći dovoljno je da pre odlaska u krevet očistite lice sredstvom koje podstiče njen metabolizam i kontroliše rad znojnih i lojnih žlezda, a zatim ga nahranite kremom.

Ne preskačite večernji ritual
Poštujte ovo zlatno pravilo. Kao što ujutru ne izlazite iz kuće dok se ne umijete i ne namažete dnevnom kremom, tako uveče ne ležite u krevet dok ne uklonite nečistoće s lica i ne nahranite ga odgovarajućim serumom. Ne zaboravite da samo redovna večernja nega kože može zaustaviti proces starenja i podmladiti lice.

PET NAJVAŽNIJIH PROCESA
Noću naročito od jedan do pet sati u koži se odvijaju različiti procesi. Ipak, najkorisniji i najbitniji od svih jesu detoksikacija, hidratacija, oksigenacija, reparacija i regeneracija.

-Detoksikacija – pojačano lučenje sebuma i izbacivanje toksina i ostalih štetnih materija preko znoja.
-Neprestana hidratacija – pojačana proizvodnja hijaluronske kiseline, kerbamida i ostalih supstanci.
-Oksigenacija – povećan dotok kiseonika do ćelija kože.
-Reparacija – otklanjanje eventualnih upala i oštećenja u koži.
-Regeneracija – obnavljanje epiderma i dubokih potkožnih tkiva.

Koža se noću ne odmara, već se pročišćava i obnavlja. Pre nego što krenete na spavanje, opskrbite je materijama koje pospešuju detoksikaciju, hidrataciju, oksigenaciju i regeneraciju njenih ćelija
Pre nanošenja noćne kreme obavezno uklonite šminku, višak sebuma i nečistoće s lica. Ako preskočite ovaj korak ili ne očistite kožu kako valja, pore će vam ostati začepljene – aktivne supstance neće moći da prodru do dubokih slojeva derma, pa će prirodni procesi (hidratacija, oksigenizacija i regeneracija) biti mnogo slabiji.

Šta vam treba za noćnu negu
Da biste oslobodili kožu od izumrlih ćelija, smoga i svih drugih atmosferskih čestica, a ne samo od vidljivih nečistoća, nabavite preparat s glikolnom, mlečnom ili limunskom kiselinom, kofeinom, glinom, algama ili ekstraktom neke antiseptične biljke koji odgovara vašem tipu kože. Osim što dubinski čiste pore, ove supstance kontrolišu rad lojnih žlezda, smanjuju lučenje sebuma i mašćenje kože u snu. Samim tim, budimo se s lepim mat tenom, bez ružnog sjaja.

Najbolji prirodni preparati za negu kože
Ukoliko vam ne odgovaraju kupovni losioni i tonici, isprobajte neki od sledećih preparata koji efikasno čiste kožu, a koji ne uzrokuju iritacije jer ne sadrže alkohol, parfeme i konzervanse.
MLEKO ZA SKIDANJE ŠMINKE
Pomešajte po kašiku mleka, soka od pasirane kajsije i hladnoceđenog maslinovog ulja. Natopite dva-tri komadića vate tom tečnošću i skinite šminku.

TONIK ZA MLAĐU KOŽU
Osam kašika nevenovih cvetova prelijte s pola litra ključale vode, poklopite i ostavite da se ekstrahuje. Posle tri sata procedite tečnost i sipajte je u sterilnu plastičnu bočicu s uskim grlom ili raspršivačem. Ovim tonikom tamponirajte lice pre umivanja i posle toga.

DVOFAZNI TONIK ZA ZRELU KOŽU
U flašicu s raspršivačem sipajte 90 ml hidrolata bušina, 10 mililitara hidrolata cimeta i nekoliko kapi arganovog ulja. Koristite se ovim tonikom za čišćenje lica, vrata i dekoltea, ali ga prethodno malo promućkajte da bi se sjedinile vodena i uljana komponenta.

Dva koraka do čistih pora
Skinite šminku pomoću tupfera i izabranog preparata – mleka, tonika, micelarnog rastvora… Zatim se umijte toplom (ne vrućom) vodom i blagim penušavim sredstvom koje eliminiše prljavštinu, znoj i masnoće iz pora. Prilikom skidanja šminke i umivanjabudite nežni – pravite dinamične ali neagresivne kružne pokrete. Imajte u vidu da lice nakon pravilnog čišćenja ne treba da bude upaljeno (crveno, zategnuto ni perutavo), već baršunasto i prirodno jedro.

UPOTREBITE VLAZNE MARAMICE
Na noćnom stočiću uvek držite pakovanje blagih vlažnih maramica. U danima kada ste toliko umorni da ne možete otići do kupatila i umiti se, obrišite lice njima, lako brisanje nije naročito dobro rešenje, bolje je i to nego da zaspite neočišćenog lica. Naime, kad iegnete u krevet oznojeni i našminkani, koža vam se masti i spolja i iznutra. Ne diše, nema dovoljno kiseonika i vlage, pa ne obavlja normaino svoje funkcije. Kao posledica toga mogu se javiti različiti estetski problemi – proširene pore, miteseri, akne, siv i beživotan ten, ali i ozbiljne kožne infekcije.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *