Nega kože tela počinje redovnim pranjem toplom vodom i sapunom, naročito onih delova koji se najviše prljaju — ruke, noge, lice, ispod pazuha i oko polnih organa.
Pranjem se odstranjuje nečistoća koja se nakupila tokom dana i uklanjaju se štetne bakterije i otpadne materije koje su bile izlučene kroz pore. Zato je neophodno svakodnevno kupanje. Za svakodnevno održavanje čistoće dovoljni su voda, sapun, peškir, četkica i pasta za zube. Ženama koje imaju suvu i osetljivu kožu preporučuje se kupanje dečjim sapunom. Ako treba birati između tuša i kade, prednost ima tuš, jer mlazevi vode iz njega povoljno utiču na krvotok i bolje uklanjaju osećanje umora. Ako više volite kupanje u kadi, bilo bi dobro da se posle kupanja kratko istuširate malo hladnijom vodom. Voda iz vodovoda je najčešće tvrda, jer sadrži krečnjak, a to isušuje kožu. Zato je dobro da u kadu pre kupanja uspete kašiku sode bikarbone. Takođe imate na raspolaganju i veliki broj proizvoda za kupanje — razne soli, ulja i mirise. Sva ova sredstva ne samo što omekšavaju vodu, već osvežavaju telo i jačaju mišićna tkiva.
Posle kupanja se istrljajte peškirom.Dobra nega tela podrayumeva i obavezno nanošenje losiona ili mleka za telo, naravno u skladu s tipom kože.Kao deo nege tela redovno uklanjajte zadebljalu kožu sa stopala, laktova i kolena. Potom ih namažite vlažnom kremom. Da biste pojačali cirkulaciju krvi, trljajte posle kupanja kožu suvim prirodnim sunđerom, snažnim kružnim pokretima, sve dok vam koža ne porumeni. Uvek trljajte ka srcu, dakle od stopala ka kukovima, od šaka ka ramenima. Da biste upotpunili dejstvo kupanja na telo, izvedite i nekoliko gimnastičkih vežbi — kružnih pokreta rukama i čučnjeva. Nekoliko puta duboko udahnite u stojećem položaju, ruku oslonjenih o bokove, a zatim snažno izdahnite. Čitavo telo ima veliku potrebu za vazduhom, pogotovo zato što ga odeća veoma izoluje od vazduha u kojem se kreće. Zato su vazdušne kupke veoma korisne, kako za kožu tako i za čitavo telo. To posebno važi za osobe koje skoro neprekidno borave u zatvorenom prostoru. Veoma su korisni izleti i šetnie u prirodi, na svežem vazduhu i suncu. Strujanje vazduha pojačava promet materija u koži, a sunčeva svetlost podstiče stvaranje vitamina D. Vazduh u višim predelima utiče na razmenu gasova u plućima, na rad srca i krvni pritisak što je veoma važno za zdravlje tela. Premorenim osobama boravak u planinskim predelima donosi višestruke koristi. Ako niste u prilici da često odlazite u prirodu, pokušajte s vazdušnim kupkama kod kuće. Stanite kraj otvorenog prozora — naravno, s navučenom zavesom — svucite se i ostanite izloženi vazduhu što je duže moguće. Znojenje kože je potpuno normalna i prirodna pojava. To je proces kojim se reguliše telesna temperatura i izbacuju se štetne materije iz organizma. U normalnim uslovima koža izluči oko litar znoja za 24 časa. Znojenje je obilnije na onim delovima tela gde ima više znojnih žlezda: na dlanovima, tabanima, ispod pazuha, između nogu. Leti je znojenje mnogo obilnije, a zimi je svedeno na manju meru.
Sklonost obilnom znojenju može biti veoma neprijatna ukoliko se ne vodi dovoljno računa o redovnoj higijeni. Osim neprijatnih mirisa, preobilno znojenje može da izazove pojavu plikova na koži, omogućava bakterijska i gljivična oboljenja kože, a pri naglim vremenskim promenama može da doprinese ozbiljnijem poremećaju zdravlja. Obilno znojenje se često javlja u pubertetu i klimakterijumu, usled hormonske nestabilnosti koja je normalna pojava u ovim životnim periodima.
Nega tela-Načini da ograničite preterano znojenje
• Redovno i svakodnevno kupanje, najbolje u kadi;
• Delove tela koji se najviše znoje treba prati više puta dnevno;
• Obavezno stavljati dezodorans;
• Smanjiti količinu masti u ishrani, kao i jake začine;
• Izbaciti iz upotrebe, ili barem smanjiti, uzimanje kafe i alkohola, a naravno i cigareta;
• Izbegavati suviše hladne i suviše tople napitke;
• Ne uzimati previše tečnosti, a u hranu stavljati malo više soli da se nadoknadi so izgubljena znojenjem;
• Nositi što više pamučnu i uopšte odeću i obuću od prirodnih materijala;
• Na masnu i normalnu kožu lica pre šminkanja naneti sredstvo za stezanje pora (adstringens);
• Uvek imati pri ruci dezodorans i vlažne maramice.
Prirodne kupke za negu tela
Kupka protiv znojenja
50 g listova žalfije, 3 dl vode
Usitnjene listove žalfije preliti s 3 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da stoji desetak minita. Procediti i sipati u kadu ili veću posudu s toplom vodom. Desetominutna kupka od žalfije je odlično sredstvo protiv znojenja nogu i dlanova.
Sredstvo za sužavanje pora
5 g suvih listova podbela, 100 g 70% alkohola
Usitnjene listove staviti u tamnu flašu, preliti alkoholom i dobro zatvoriti. Treba da stoji na tamnom i toplom mestu mesec dana. Potom procediti i čuvati u tamnoj flaši. Ova tinktura se pre upotrebe razblažuje destilovanom vodom u odno-su 1:3 (1 deo tinkture i 3 dela destilovane vode). Isušuje suviše masnu kožu i sužava proširene pore.
Kupka od kamilice za bolji san
150 g suvih cvetova kamilice, 50 g suvih cvetova lipe
Cvetove preliti litrom klučale vode, poklopiti i ostaviti da stoji oko 15 minutra. Cvetove dobro ocediti, a tečnost sipati u kadu s vodom za kupanje. Ovakva kupka deluje umirujuće, sprečava glavobolju i nesanicu, uklanja neprijatne telesne mirise i čisti kožu.
Medena kupka od matičnjaka
150 g suvih lisova matičnjaka, 3 supene kašike cvetnog meda
Platnenu kesicu napuniti usitnjenim likem i zavezati. Staviti u kadu i preko toga pustiti vrelu vodu dok kesica ne bude potpuno potopljena. Posle 15 minuta stajanja napuniti kadu vodom do polovine. Med rastvoriti vrućom vodom u šolji i polako, uz mešanje, sipati u kadu. Ova kupka je odlična za smirenje, a koža postaje glatka i meka. Preporučuje se i protiv nesanice.
Osvežavajuča kupka od nane
150 g suvog lišča pitome nane U oko 5 1 ključale vode ubaciti usitnjeno lišće nane, poklopiti i ostaviti pola sata na tihoj vatri. Čaj procediti i sipati u kadu, pa dosuti toplu vodu za kupanje. Ova kupka deluje osvežavajuće, hladi i smiruje grčeve.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!