Debljanje u menopauzi je veoma česta pojava. Postoji mnogo faktora koji utiču na to, uključujući hormonalne promene, starenje, životne navike i genetiku. Međutim, menopauza je vrlo individualno iskustvo i razlikuje se od jedne do druge žene.
U daljem tekstu ćemo objasniti zašto se neke žene debljaju tokom i nakon menopauze.
Ženski životni ciklus
Postoje četiri perioda hormonalnih promena koje se odvijaju u ženskom telu tokom života.
- Predmenopauza
Predmenopauza je termin za period plodnosti. On počinje u pubertetu, sa prvom menstruacijom, i završava se sa poslednjom menstruacijom. Obično traje 30-40 godina.
- Perimenopauza
„Perimenopauza“ bukvalno znači „oko menopauze“. Tokom ovog perioda nivo progesterona i estrogena znatno opada. Kod žena perimenopauza može početi u periodu od srednjih tridesetih do ranih pedesetih godina, ali se najčešće dešava u četrdesetim i traje od četiri do jedanaest godina. Simptomi perimenopauze uključuju:
– toplotne napade i netoleranciju na toplotu
– probleme sa spavanjem
– promene u menstrualnom ciklusu
– glavobolje
– promene raspoloženja, uključujući i depresiju, anksioznost i iritabilnost
– dobijanje na težini
- Menopauza
Menopauza, bar zvanično, počinje onda kada žena nije dobila menstrualno krvarenje više od 12 meseci.U proseku, ovo se dešava u 51. godini. Do tada, smatra se da je žena u perimenopauzi.
Kod mnogih žena, najgori simptomi javljaju se tokom perimenopauze, ali se kod nekih intenziviraju tokom prvih par godina menopauze.
- Postmenopauza
Postmenopauza počinje nakon 12 meseci bez menstrualnog ciklusa. Termini menopauza i postmenopauza se često brkaju.
Zaključak: žena tokom celog svog života prolazi kroz hormonalne promene koje mogu izazvati različite simptome, uključujući i promene u telesnoj težini.
Kako hormonalne promene utiču na metabolizam ?
Tokom perimenopauze, nivo progesterona se sporo i stabilno snižava, dok nivo estrogena u velikoj meri oscilira iz dana u dan, čak i u toku istog dana.
Tokom rane perimenopauze, jajnici obično luče jako mnogo estrogena. To se dešava zbog neodgovarajućih signala između samih jajnika, hipotalamusa i hipofize.
Kasnije tokom menopauze, kada menstruacije postanu neredovne, jajnici luče vrlo malo estrogena, a još manje tokom menopauze. Organizam estrogen dobija iz androgenih hirmona kao što je testosteron. Taj proces se odvija u drugim tkivima – grudima i moždanom tkivu. Ipak, količina estrogena u krvi je vrlo niska.
Neka istraživanja su pokazala da visok nivo estrogena može iyayvati debljanje. Zaključak je izveden na osnovu toga što je visok nivo estrogena povezan sa gojenjem i više masnoća tokom reproduktivnog perioda.
Od puberteta do perimenopauze, kod žena se masnoće talože na butinama i kukovima u vidu potkožnih masnoća. Iako je ove masnoće teško skinuti, ovakve masnoće ne povećavaju rizik od različitih oboljenja.
Međutim, tokom menopauze debljanje nije isto, zbog niskog nivoa estrogena masti se talože u predelu stomaka u vidu visceralnih masnoća, koje su povezane sa insulinskom rezistencijom, dijabetesom tipa 2, srčanim oboljenjima i drugim zdravstvenim problemima.
Zaključak: promene u nivou hormona tokom menopauze mogu uzrokovati debljanje i povećava se rizik od nekih bolesti.
Promene u težini tokom perimenopauze
Žene, se u proseku, debljaju za 1-2 kilograma tokom perimenopauze. Međutim, neke žene dobiju i više kolograma. To se obično dešava ženama koje su već gojazne ili imaju prekomeran broj kilograma. Gojenje se javlja i kao deo starenja, nevezano za hormonalne promene.
Urađeno je jedno istraživanje, koje je pratilo gojenje i hormonalne promene kod žena starih 42 do 50 godina u toku tri godine. Nije bilo promene u prosečnom dobijanju suvišnih kilograma kod onih koje su i dalje imale menstruaciju i kod onih koje su ušle u menopauzu.
Drugo istraživanje je potvrdilo da žene u perimenopauzi dobijaju masnoće na stomaku i gube mišićnu masu.
Još jedan faktor koji izaziva debljanje u perimenopauzi jeste povećan apetit i unos kalorija, koji se javlja kao odgovor na hormonalne promene. Jedno istraživanje je pokazalo da je „hormon gladi“, grelin, znatno povišen kod žena u perimenopauzi u poređenju sa ženama u predmenopauzi i postmenopauzi.
Nizak nivo estrogena u kasnijim fazama menopauze može loše uticati na funkciju leptina i neuropeptida Y, hormona koji kontrolišu sitost i apetit. To znači da žene koje su u kasnijim fazama perimenopauze i imaju nizak nivo estrogena mogu jesti više kalorija i skladištiti više masnoća.
Efekat progesterona na gojenje u menopauzi nije ispitivan toliko. Ipak, neki stručnjaci smatraju da je kombinacija niskih nivoa estrogena i progesterona faktor rizika za gojaznost.
Zaključak: oscilacije u nivoima estrogena, progesterona i drugih hormona mogu dovesti do povećanog apetita i debljanja tokom perimenopauze.
Promene u težini tokom i nakon menopauze
Hormonalne promene i gojenje se mogu nastaviti i kada žena izađe iz perimenopauze i uđe u menopauzu. Jedan faktor koji pomaže u predviđanju da li će se javiti suvišni kilogrami jeste i koliko godina žena ima kada uđe u menopauzu. Istraživanje koje je obuhvatalo više od 1900 žena je potvrdilo da su žene koje su ušle u menopauzu pre pedeset prve godine imale mnogo manje suvišnih kilograma.
Osim toga, tu je i nekoliko drugih faktora koji mogu izazvati debljanje nakon menopauze.
Žene u postmenopauzi su generalno mnogo manje aktivne nego kada su bile mlađe, što smanjuje potrošnju energije i dovodi do gubitka mišićne mase.
Žene u menopauzi često imaju i mnogo veći nivo insulina u krvi i veću insulinsku rezistenciju, što izaziva debljanje i povećava rizik od srčanih bolesti.
Iako je upotreba hormona kontroverzna, hormonska terapija se pokazala efikasnom u smanjivanju masnih naslaga i poboljšavanju osetljivosti na insulin tokom i nakon menopauze. Imajte na umu da se rezultati različitih istraživanja ne mogu primeniti na svaku ženu.
Zaključak: gojenje se može javiti i tokom menopauze. Ipak, nije još uvek jasno da li je pravi uzrok manjak estrogena ili proces starenja.
Kako da sprečite gojenje u menopauzi ?
Evo nekoliko stvari koje možete uraditi kako biste sprečili debljanje u menopauzi:
Smanjite unos ugljenih hidrata: smanjite unos ugljenih hidrata kako biste smanjili šanse da vam se natalože masnoće na stomaku i izazovu probleme sa metabolizmom.
Jedite više vlakana: ishrana bogata vlaknima, koja uključuje i dosta lana, može poboljšati odgovor organizma na insulin.
Vežbajte: redovno radite trening izdržljivosti kako biste poboljšali svoj izgled, pojačali snagu i ojačali mišiće.
Odmarajte se i opustite se: pokušajte da se opustite pred spavanje i spavaje dovoljno kako bi vam hormoni i apetit bili pod kontrolom.
Ako sledite ove savete, možda ćete i izgubiti suvišne kilograme.
Zaključak: iako je debljanje vrlo česta pojava tokom menopauze, postoji dosta stvari koje možete učiniti kako biste to sprečili.
Još nešto…
Menopauza može biti teška i fizički i emotivno. Međutim, zdrava i hranljiva ishrana, vežbe i dovoljno odmora mogu pomoći da sprečite debljanje i smanjite rizik od raznih bolesti. Iako može biti teško, dajte sve od sebe da prihvatite promene koje se dešavaju u vašem telu i koje su svakako neizbežne.