Maslačak, Tarakacum officinale, je besplatna superhrana. Ova samonikla lekovita biljka raste doslovno svuda i svima je na dohvat ruke. Svi njeni delovi su upotrebljivi, a može se koristiti svež za zeleni kašasti sok, salatu i pripremu jela (rižota, umaka ili testenina u kojima je zamena za spanać). Sušimo ga za čaj, ili od njega pravimo vino, džem i rakiju. Čak se i neotvoreni pupoljci mogu kiseliti kao kapare. Od maslačka se tako može dobiti cela lepeza dijetetskih prehrambenih proizvoda – od salate do zimnice.
Popularizovali su ga kao lekovitu biljku Arapi još u 11. veku, a u 16. veku su ga proglasili i službenim lekom, diuretikom. Sadrži mnogo vitamina A (u listovima ga ima i više nego šargarepa) i C, potom magnezijuma, gvožđa, kalijuma, natrijuma i fosfora, ali i kramičnu kiselinu, pa se ne preporučuje obolelima od artritisa. U narodnoj medicini koristi se za čišćenje, moćan je diuretik, podstiče rad bubrega i stvaranje žuči, smiruje želudac, čisti jetru, smanjuje holesterol. List maslačka se preporučuje kao prolećni dodatak hrani posebno starijim osobama, trudnicama i ženama u menopauzi i dijabetičarima.
Sirup od maslačka se koristi protiv kašlja i uopšteno za jačanje organizma. Koren je blagi laksativ za lečenje zatvora i probavnih smetnji. Listovi su snažan diuretaik, s prednošću pred ostalim diureticima, jer sadrže puno kalijuma koji zamenjuje onaj koji telo izgubi pojačanim mokrenjem. Kao jak diuretik maslačak podstiče izbacivanje vode i metabolizam; pojačano rade jetra i druge žlezde, pa se u probavni sistem luči više kiseline, više žuči i više sokova pankreasa što pomaže varenje masne hrane.
Povezano>>>Čaj od maslačka
Dakako, osoba koja je na terapiji lekovima treba da ga uzima umereno, jer zbog delovanja na jetru i bubrege maslačak može omesti apsorpciju i delovanje nekih lekova. Takođe, kako razređuje krv nemojte uzimati kuru maslačka ako uzimate lekove za razređivanje krvi. Preparati od maslačka mogu smanjiti nivo šećera u krvi pa se preporučuju kao dodatak ishrani šećernim bolesnicima.
Kad se beru listovi, cvetovi i koren maslačka
Cvetovi se beru u periodu pune cvetanja (april i maj), tokom sunčanog suvog vremena oko podneva kad su posve otvoreni. Koriste se sveži, ili se od njih pravi sirup, sok, džem, vino i rakija. Suše se za čaj.
Listovi se beru pre cvetanja maslačka (mart, april). Koriste se sveži ili se na prozračnom senovitom mestu suše za čaj. Pre stavljanja na sušenje trebaju se razdvojiti iz rozete svaki za sebe.
Povezano>>> Recepti sa maslačkom
Koren maslačka za sok i salatu vadi se u rano proleće ili kasno leti, au oktobru se vadi za sušenje. Vadi se oštrim nožićem, tako da se ne zareže koren kako ne bi izgubio sok. Ako ga sušimo, iskopani koren se očisti od nadzemnih delova i opere, pa se naniže se na konac i obesi na toplo, senovito i prozračno mesto. Koren je pre cvetanja slatkastog ukusa, a nakon cvetanja gorak. Dobro osušeni koren je jako smežuran, sivo bele boje, a kad ga prerežemo u sredini je žut.
RECEPTI
Sirup od maslačka recept
Recept za sirup od maslačka
Sirup od maslačka se može koristiti za zaslađivanje čaja ili ga se uzima na kašiku kao lek, po želji uz dodatak soka limuna ili narandže. Pije se u proleće kao sredstvo za jačanje i otklanjanje prolećnog umora, a cele godine za smirivanje kašlja.
Čaj od sušenih listova maslačka
Recept: 2 dl vrele vode prelijemo preko 1 čajne kašike sušenih listova, te nakon 10-15 minuta procijedimo.
Koristi se kod hroničnih upala mokraćne bešike. Pije se 2-3 puta dnevno, najviše tokom dve nedelje.
Čaj od korena maslačka
Recept: 1 kašičica smrvljenog sušenog korena stavi se u mlaku vodu. Zagrije se do vrenja pa kuva još 10 minuta i procedi.
Pije se dva do tri puta dnevno po šoljicu, pre obroka, a koristi se za varenje i čišćenje jetre, podstiče znojenje, odstranjuje otrovne materije iz krvi i tela, čisti sluznicu disajnih organa, koristan je kod povišenog holesterola.
Povezano>>>Za šta je dobar čaj od korena maslačka
Sok od korena maslačka
Recept: U sokovniku napravite sok od sveže iskopanog korena maslačka i pijte ga svežeg. Uz koren možete koristiti i listove.
Koren utiče na sva izlučivanja iz tela, naročito žuči, otklanja iz tela otrovne materije koje nas čine umornima, deluje tako da osvežava i jača. Može se uzimati i pomešan sa malo mleka i medom ujutro na prazan stomak. Osim toga, možete u sokovnik dodati i šargarepu, jabuku i cveklu kako biste dobili bogati multivitaminski sok.
Lekovita salata od listova i korena
Recept: Sveže ubrane listove i korene maslačka pre cvetanja dobro očistite i operite, iseckajte pa prelijte sokom limuna. Ostavite da stoji 2-3 sata, pa dodajte maslinovo ulje i sitno seckan česan belog luka.
U proleće se ova salata koristi kao čistač krvi i organizma.
Povezano>>>Med od maslačka priprema
Vino od maslačka
Recept: 10 šoljica rascvetanih glavica maslačka ubranih u podne po sunčanom i suvom vremenu stavite u veliki lonac pa promešajte sa 1,5 kg šećera, koru 2 narandže i 2 limuna. U drugom loncu zavrijte vodu pa prelijte u lonac sa glavicama maslačka i stavite ih da se kuvaju još sledećih pola sata. Skinite s vatre i ostavite da se ohladi.
Kad se ohladilo, procedite kroz dvostruku gazu pa u dobijenu tekućninu dodajte isceđeni sok 2 narandže i 2 limuna. U pola šoljice mlake vode razmutimo jednu kesicu vinskog kvasca, kad se zapeni dodamo smesu ukuvanom soku od maslačka uz mešanje.
Po želji možete ukus i miris oplemeniti dodavanjem 10 klinčića, cimeta, rendanog đumbira i slično. Pokrijte sa krpom i ostavite na toplom mestu da stoji na toplom kako bi počelo vrenje.
Nakon 5 dana, kad je tečnost provrela, ponovo procedimo kroz dvostruku gazu, pa napunimo staklene boce i dobro ih zatvorimo i spremimo na hladno i tamno mesto. Nakon šest meseci stajanja možete početi piti svoje vino od maslačka. Vino je svetle žute boje, jako i veoma penušavo. Dobro je svakodnevno popiti po čašu ovog vina za jačanje organizma, podsticanje metabolizma i čišćenje krvi.
Povezano>>>Maslačak najbolji narodni lek
Džem od maslačka
Recept: U lonac stavimo 300 sveže sabranih cvetnih glavica, prelijemo s 3 litre vode i stavimo kuhati na laganu vatru. Kad zakuva dodajte na kriške iseckana 3 limuna i 3 narandže i kuvajte dalje mešajući dok se sve ne rastoči. Možete smesu usitniti i sa štapnim mikserom. Sada dodajte 3 kg šećera i kuvajte još mešajući dok se šećer rastopi, pa ugusto smesu dodajući otopljeni želatin ili neki drugi preparat za želiranje.
Ovaj džem se preporučujeza doručak, pogotovo osobama koje pate od anemije i tegoba sa jetrom.
Povezano>>>Maslačak za bolesti bešike i bubrega
Rakija od maslačka
Recept: U teglu sa širokim grlom poslažite 4 šake svežeg korena maslačka iseckanog na ploške i zalijete sa 1 l lozovače. Poklopite i ostavite da stoji dva meseca na senovitom mestu. Potom procedite kroz dvostruku gazu. Pije se mala čašica pre večere, kao pomoć varenju.