Sremuš je biljka koja je možda i najjači lek za prirodno čišćenje organizma!
Ova višegodišnja zeljasta biljka se konzumira u proleće i tada je i najefikasnija. Zima je period kada se toksini najviše nakupljaju u organizmu, tako da u rano preleće, kada sremuš sazri, ovom biljkom se organizam savršeno čisti!
U narodu je sremuš poznatiji kao divlji beli luk, ili medveđi luk, koji već 25 godina nalazi primenu u prirodnom lečenju mnogih bolesti.
Sremuš je samonikla biljka, raste u šumama, međutim, može se gajiti u bašti, a svojim osobinama podseća na beli luk, a zajedničko osobina im je i što su odlični antioksidansi i odlični borci protiv slobodnih radikala.
Osim ljudi, sremuš je omiljena hrana medvedima, koji nakon zimskog sna, instiktivno uzimaju sremuš da bi se lakše pročistili.
Iako cveta i leti, sremuš je najbolje brati od marta do maja, kada još nije procvetao, tada listovi imaju prijatan ukus, u junu i julu, sremuš dobija neprijatan, opor ukus. Treba imati u vidu da sremuš liči na đurđevak i čemeriku, tako da treba biti oprezan pri branju.
Saznajte više>>> Lekovita tinktura od sremuša
Sremuš – lekovita svojstva
Sremuš je bogat mineralima i vitaminom C pa pomaže kod brojnih zdravstvenih problema. List sadrži veće količine vitamina C od lukovice pa se uglavnom koristi upravo lišće.
- Sremuš kao lek protiv visokog nivoa holesterola i krvnog pritiska – Dok je mlado, lišće sremuša sadrži blagotvorne minerale. Preporučuje se osobama koje pate od visokog nivoa holesterola i triglicerida u krvi, kao i od visokog krvnog pritiska. Ova biljka ima blagotvorno dejstvo na arterije i može da spreči aterosklerozu.
- Sremuš protiv upala i infekcija – Konzumiranje svežeg sremuša je odli;an lek protiv crevnih parazita. Sprečava iritaciju creva i štiti organizam od prehlade i gripa. Pomaže kod lečenja bronhitisa jer pročišćava vazdušne puteve, olakšava disanje i ublažava kašalj.
- Sremuš kao lek protiv čira na želucu i gastritisa – Konzumiranje sremuša se preporučuje i osobama koje imaju problema sa čirom na želucu. Umirujuće deluje na nadraženi želudac i protiv bolova koje čir izaziva.
- Sremuš za srce – Ova biljka ima moć da širi krvne sudove ili, da budemo još precizniji – čini ih elastičnijima, a to ima pozitivno delovanje na funkciju srca. Sprečava infarkt jer štiti srce tako što jača i podmlađuje tkivo srčanog mišića.Pravi prirodni lek za svakog ko ima problema sa srcem i krvnim pritiskom.
- Sremuš za kožu – U obliku kupke, sremuš je idealan za sve koji pate od problematične kože, zapaljenskih procesa kože, iritacije, ekcema i dermatitisa.
- Sremuš kao čistač organizma – Lekovita svojstva sremuša su delotvorna i kod čišćenja organizma od toksina. Da budemo precizniji, sremuš čisti jetru, bubrege, creva i žučnu kesu.
Pored svega nabrojanog, sremuš kao lek može da se koristi i za ove zdravstvene probleme:
- ublažava urinarne infekcije
- smanjuje nadimanje i gasove
- poboljšava varenje
- sprečava osteoporozu, a odličan je i protiv reume i artritisa jer ublažava bol u zglobovima
Zašto je sremuš toliko lekovit?
Supstanca koja sremušu daje lekovita svojstva jeste alicin, koji se nalazi i u belom luku. Poput belog luka, i sremuš ima odlično antibakterijsko ( veruje se da 1 miligram alicina koji se nalazi u sremušu ima dejstvo kao 25 miligrama penicilina ), antiseptičko i antivirusno dejstvo – ima odlično dejstvo na crevne parazite, infekcije sluzokože creva i grip. Osim u borbi protiv mikroorganizama, sremuš se koristi i u borbi protiv visokog krvnog pritiska, te samim tim i protiv sprečavanja moždanog udara i kardiovaskularnih bolesti. poboljšava apetit i koristi se za dobijanje težine. Sremuš je našao primenu i u lečenju nesanice i nesvestice.Sremus podstiče stvaranje eritrocita, koristi se u borbi protiv urinarnih infekcija artritis i reumu, pomaže kod kožnih oboljenja kao što su ekcem ili dermatitis. Sremus pomaže i kod otvorenih rana i modrica. Deluje lekovito i na matericu, sprečava i leči osteoporozu, utiče na pravilno izlučivanje žuči.
Mladi listovi sremuša su prirodni izvor karotena i vitamina C.
Odličan je izvor eteričnih ulja, vrednih mineralnih soli, šećere, belančevine i masti.
Povezano>>> Recepti za jela sa sremušem
Sremuš kapi ‒ tinktura
Kao lek, sremuš se koristi u vidu kapi. Za dobijanje najkvalitetnih kapi od sremuša, potrebno brati samo listove i ne ubacite delove stabljike.
Da biste pripremili tinkturu sremuša, potrebno Vam je 250 grama lukovice sremuša i jedan litar komove rakije.
Nakon što sremuš dobro izgnječite u drvenoj posudi, usitnjene lukovice ubacite u staklenu flašu od 2 litra, a zatim prelijte litrom komove rakije. Flaša sa komovom rakijom i sremušom se ostavi na 2 nedelje na tamnom mestu, uz svakodnevno mućkanje i na sobnoj temperaturi.
Nakon 2 nedelje, potrebno je da procedite sremuš kroz gazu od 2 sloja u novu staklenu flašu i čuvate u frižideru.
Sremuš kapi ‒ upotreba
Konzumirajte kapi od sremuša 2 puta dnevno ( pre doručak i pred spavanje ) oralno, po jednu kafenu kašičicu. Sremuš se konzumira zajedno sa hladnim ili mlakim mlekom.
Apotekarski rastvor sremuša se konzumira 3 puta dnevno, oko 20 kapi se rastvori u jednu čašu mlake vode i tako popije. Ipak, upotreba sremuša može smanjiti dejstvo nekih drugih lekova, tako da se treba konsultovati sa lekarom.
Sremuš u maslinovom ulju
Sremuš u maslinovom ulju je pravi delikates! Ovaj začin možete koristiti za salate, prženje mesa i kao sos za grilovano povrće. Oko pola kilograma svežih, iseckanih mladih listova sremuša pomešati sa oko pola litra masinovog ulja, morskom solju i ubaciti u blender dok se ne dobije homogena smesa. Potom presipajte u staklenu flašu, staviti u frižider i koristiti u malim količinama – zbog jačine sremuša i maslina.
Sremuš u rakiji
U našim krajevima, ubacivanje sremuša u rakiju je tradicionalna stvar. Kada se sremus ubaci u rakiju, njegov rok upotrebe je duži, tako da ćemo cele godine, umesto samo proleća, imati dostupne lekovite supstance ovog prirodnog leka. Rakija se pripravlja slično kao tinktura i ima sva lekovita svojstva kao kapi sremuša.
Sok od sremuša
Za pripremu ovog soka potrebno vam je lišće sremuša, sitno iseckano, iz koga ćete iscediti sok pomoću sokovnika ili cediljke. Sok čuvajte u staklenoj flašici ili tegli. Uzimajte 1 kašičicu soka sremuša 3 puta dnevno, tako što ćete je dodati u čašu vode, čaja ili jogurta.
Vino od sremuša
Za pripremu vina od sremuša potrebno vam je sledeće:
- 50g lišća sremuša
- 250ml belog vina
Sitno iseckano lišće sremuša stavite u odgovarajuću činiju i prelijte belim vinom. Pokrijte i profiltrirajte nakon 20 do 30 minuta. Vino pijte tokom dana u malim gutljajima. Vino od sremuša je idealno za razbijanje nakupljenog šlajma u plućima i njegovo lučenje.
Upotreba sremuša u ishrani
Listovi sremuša se mogu koristiti u vidu salate, a mogu se i termički obrađivati, kao sastavni deo kajgane, dinstati na maslacu ili krem siru. Može se dodati čorbama i supama.
Njegova upotreba se poredi sa upotrebom snanaća, tako da u repectima gde traže spanać, slobodno spanać možete zameniti sa sremušom.
Dijetalni hleb od sremuša
250 grama sremuša sitno iseckati, a zatim pomešati sa 250 grama belog brašna. Dodati još oko 250 grama integralnog brašna, so i ulje. U drugu šoljicu staviti 20 grama kvasca i jednu kašičicu šećera da bi teslo moglo narasti, a onda tu smesu ubaciti u mešavinu brašna i sremuša i zamesiti. Kada testo naraste, prebaciti ga u pleh, sačekajte 30 minuta da testo još više naraste, a zatim ga pecite na 220 stepeni na oko pola sata.
Slično>>> Šta sve treba znati o sremušu
Pesto sos od sremuša
Sremuš je po svojim osobinama sličan i bosiljku. Da biste pripremili pesto sos od sremuša, potrebno Vam je 100 grama listova sremuša, maslinovo ulje, i 20 grama kikirikija ili oraha. Nakon što ubacite so i bier, izmiksujte a zatim sveže koristiti kao sos za testenine i preliv za salate.
Mnoge dijete imaju pesto sos na meniju ‒ može se jesti za doručak tako što se namaže na parče integralnog hleba.
Med od sremuša
Med od sremuša je proizvod koji je na domaćem tržištu dosta skup, a možete ga napraviti i kod kuće!
Sve što je potrebno da uradite jeste da već pripremljeni sok od sremuša ubacite u 1 kilogram meda ( oko 3 decilitara soka od sremuša ). Med od sremuša konzumirajte dvenom kašikom kao svaki drugi med.
Krem supa od sremuša
Za pripremu ovog ukusnog jela, potrebno Vam je 3 krompira, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, 8 decilitara bujona, pavlaka za kuvanje, 100 grama sremuša, so, biber i margarin.
Nakon što propržite sitno isekani crni luk, ubacite krompiriće i beli luk. Nakon što se sve lepo karamelizuje, sipati 8 decilitara bujona, pavlaku za kuvanje, so i biber. Kuvati oko 20 minuta i u toku kuvanja ubaciti sremuš i kuvati još oko 5 minuta. Dobro mešati supu za vreme kuvanja.