Narodni lekovi protiv urinarnih tegoba-Urinarne infekcije jedan su od najčešćih zdravstvenih problema a njihovom razvoju naročito pogoduje toplo i vlažno letnje vreme. Opasnost vreba na bazenima, rekama, saunama, ali rizik povećava i nošenje mokrih kupaćih kostima i korišćenje vlažnih peškira.
Karakteristični simptomi urinarnih infekcija su pritisak u donjem delu stomaka, promene u izgledu i mirisu urina, peckanje prilikom mokrenja, ponekad i povišena telesna temperatura. Konzumiranje veće količine tečnosti u vidu vode, čaja ili sokova uzrokuje češće mokrenje, i, posledično, obilnije izbacivanje bakterija i virusa, što smanjuje koncentraciju mikroorganizama i ublažava tegobe. Svakodnevno treba unositi do tri litra tečnosti, a preporučljivo je ujutro popiti čašu mlake vode sa dve kašike cimeta i kašičicom meda jer ovaj napitak uništava bakterije u urinarnom sistemu.
Narodni lekovi protiv urinarnih tegoba
Brusnica protiv urinarnih infekcija
Brojna naučna istraživanja potvrdila su da fruktoza i proantocijanidi iz brusnice sprečavaju prianjanje bakterija na zidove urinarnog trakta i njihovo zadržavanje u urinu, te pospešuju izlučivanje mikroorganizama, što smanjuje rizik od razvoja infekcije. Flavonoidi iz ovog bobičastog voća imaju antibakterijsko dejstvo koje je najjače baš u tom delu organizma.
Nezamenljivi narodni lek-beli luk
Svež beli luk sadrži alicin koji ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno dejstvo, pa je odlično sredstvo protiv raznih vrsta infekcija.
Beli luk u vinu
Istucati tri glavice neoljuštenog belog luka, preliti ih sa 3 dl belog vina i kuvati dok polovina tečnosti ne ispari. Ostaviti da se ohladi pa procediti. Svakodnevno piti po kašičicu tinkture ujutru na prazan stomak.
Moćni narodni lek ehinacea
Ehinacea je jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka na svetu, a sadrži aktivne sastojke koji efikasno deluju protiv infekcija. Pomaže u slučaju gljivičnih oboljenja vagine i upale urogenitalnog trakta, stimulišući proizvodnju antitela koja zaustavljaju širenje štetnih
mikroorganizama. Može se koristiti u obliku čaja i tinkture.
Čudesna lubenica protiv urinarnih tegoba
Budući da sadrži visok procenat vode, lubenicu u letnjim mesecima treba jesti u što većim količinama – podstiče lučenje mokraće, a samim tim i izbacivanje bakterija, uzročnika infekcije. Od semenki ovog sočnog povrća može se pripremiti čaj koji čisti urinarni trakt, a naročito je pogodan u slučaju kamena u bubregu: samleti kašiku semenki lubenice, preliti ih sa 5 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da se ohladi. Procediti i odmah popiti celu količinu čaja u gutljajima. Uvek konzumirati sveže pripremljen čaj,bar tri puta nedeljno.
Čudotvorna smokva
Osobe sa peskom i kamencima u urinarnom traktu treba što češće da jedu smokve, najbolje sveže jer su odlični čistači bubrega i bešike. Samleti 500 g svežih ili sušenih smokava i pomešati ih sa kašikom cimeta u prahu. Uzimati po kašiku mešavine tri puta dnevno pre jela. Evo još jednog recepta: samleti pet svežih smokava i pomešati ih sa tri kašičice mlevenih badema i pojesti smešu. Preporučuje se svakodnevno konzumiranje ove mešavine tokom tri nedelje.
Ruski narodni melem
Sipati 500 g ovsa sa ljuskom u emejliranu ( šerpu, preliti sa 3 l ključale vode, zagrevati do ključanja, a zatim kuvati tri-četiri minuta. Dodati 100 g samlevenih šipuraka i kuvati još pet minuta, a zatim skinuti sa šporeta i ostaviti poklopljeno da se ohladi. Procediti, dodati četiri kašike sveže isceđenog soka od aloje i 100 g domaćeg meda. Dobro promešati i odložiti u frižider. Piti 10 minuta nakon obroka po 2 dl eliksira pomešanog sa 2 dl surutke. Tokom ove terapije ne smeju se konzumirati masna hrana, meso i so. Eliksir piti tri dana, pa pauzirati tri, a zatim sve ponoviti. Ovas sadrži vitamine iz grupe B, šipurak je bogat vitaminom C, dok aloja jača imunitet.
Eliksir od cvekle protiv urinarnih tegoba
Narendati kilogram očišćene cvekle, sipati u veću staklenu teglu, dodati 100 g šećera, prstohvat soli i dva izmrvljena parčeta raženog hleba, pa sve preliti prohlađenom prokuvanom vodom. Poklopiti teglu dvostrukom gazom i ostaviti da odstoji tri dana na toplom mestu. Procediti i piti po 1,5 dl tri puta dnevno tokom dve nedelje, a zatim napraviti pauzu od tri meseca. Ovaj kvas čisti organizam, podstiče rad bubrega i reguliše krvni pritisak.
BILJNE MEŠAVINE
Infekcija bubrega
-Pomešati po kašiku sitno iseckane mlade kukuruzne svile, korena broća, lista rastavića, lista peršuna i nadzemnog dela troskota, pa sve preliti sa 1,2 l ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, procediti i piti po 2 dl čaja pre doručka, ručka i večere, kao i posle ručka i pre spavanja.
-Pomešati po kašiku sitno iseckanog cveta belog sleza, lista i cveta strižuše, lista i korena maslačka, nadzemnog dela hoću-neću, lista breze i lista rastavića, pa sve preliti sa 1,4 l ključale vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procediti i piti po 2 dl čaja tri puta dnevno pre i posle jela.
Infekcija bešike
Pomešati po kašiku sitno iseckanog lista peršuna, lista koprive, lista bokvice i mahuna boba, pa sve preliti sa 7 dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, procediti i piti po 2 dl čaja pre doručka, ručka i večere.
-Pomešati po kašiku sitno iseckanog cveta i lista kičice, cveta zove, lista i cveta bosiljka, cveta i lista zečje lobode, pa sve preliti sa 7 dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, procediti i piti po 2 dl čaja pre doručka, ručka i večere.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!