komorac caj

Koren komorača je prijatan začin za salate i variva,a seme blago lekovito sredstvo protiv mnogih bolesti..
komorac caj
Komorač
Monasi su komorač iz Sredozemja preneli u Srednju Evropu još u srednjem veku. On nije obično povrće koje se kupuje u “merkatoru”. Još 812. godine Karlo Veliki ga je proglasio za lekovitu biljku. U to vreme koristilo se sve: koren, stabljika i seme.
Eterično ulje komorača prvi ut je dobijeno oko 1500. godine destilacijom putem vodene pare. Najkvalitetnije seme komorača sadrži i punih 6 procenata eteričnih ulja, pa se ova biljka i danas često koristi u prirodnoj medicini kao blago sredstvo u lečenju raznih zdravstvenih poremećaja, pre svega kod smetnji varenja i nadimanja, nedovoljnog lučenja mokraće, zapaljenjskih procesa u usnoj duplji, kod kašlja i nadražaja crerava.

-Nadimanje: Mleko od komorača ima posebno blagotvorno dejstvo protiv nadimanja kod beba (vidi recept ispod). Za decu je najbolje je da se zasladi medom, a odraslima se kuva u obliku čaja, nezasladenog ili sa malo meda.

-Mokrenje: Komorač pospešuje stvaranje mokraće, odnosno odvodenja viška vode iz organzma. U tu svrhu najbolje je skuvati čaj i piti tri do četiri nedelje po dve do tri šolje dnevno. Na svaku šolju čaja stavlja se po jedna kafena kašičica smrvljenog semena komorača i prelije sa 100 ml ključale vode, pokrije i ostavi 10 minuta da odstoji. Posle cedjenja čaj treba odmah popiti.

Problemi digestivnog trakta: Ukoliko primetite da posle obilnijih jela imate osećaj naduvenosti, ili probleme sa stolicom bleme sa stolicom, rešićete ih sa 1/8 l vina od komorača koje ćete popiti uz obrok. Možete ga više dana držati u frižideru, ali ga pre uzimanja obavezno držite na sobnoj temperaturi.

Nervna napetost: Kod prekomerne nervoze posebno umirujuče deluje supa od komorača. Pijte je po mogućstvu toplu i u malim gutljajima.

Kašalj i šlajm: Ukoliko možete da nabavite eterično ulje od komorača, vrlo brzo ćete se udisanjem pare ulja osloboditi neprijatnog šlajma iz disajnih puteva. Inhalirajte dva do tri puta dnevno po 10 minuta. Uz to pijte tri puta dnevno po jednu šolju čaja od komorača (recept je isti kao kod nadimanja).

Zapaljenjski procesi usne duplje: S obzirom da eterično ulje ima lako antiseptičko dejstvo, ispiranjem usta komoračem uništićete bakterije koje su odgovorne za zapaljenje desni i sluzokože, a time i za neprijatan zadah iz usta. Ispirajte usta najmanje po 3 minuta kako bi tečnost mogla da prodre što dublje izmedu zuba ispod zubnog mesa. U akutnim slučajevima, kao pomoćno sredstvo savetuje se ispiranje pet puta dnevno, a za preventivu dva do tri puta dnevno.

Stanja iscrpljenosti: Protiv zamora i iscrpljenosti a u cilju opšteg regenerisanja pomažu kupke u kadama u koje se dodaje komorač. Prokuvano seme komorača stavite u kadu sa toplom vodom (maksimalno 36 do 38’C. Ostanite u vodi oko 10 min
Oprez: U vrlo retkim slučajevima komorač može da izazove alergijske reakcije. U tom slučaju ne treba ga koristiti. Trudnice ne bi trebale da koriste čisto eterično ulje.

Čaj od komorača

Punu čajnu kašičicu izmrvljenog semena prelijte sa 1/4 l vrele vode, poklopite i ostavite 10 minuta da odstoji, zatim procedite i popijte.

Mleko od komorača
Punu kafenu kašičicu plodova komorača usitnite tučkom u porcelanskoj posudi (da biste sačuvali snagu eteričnog ulja) i prelijte sa 1/4 I vrelog mleka. Hermetički zatvorite posudu i ostavite 10 minuta da odstoji. Posle cedjenja mleko je spremno za upotrebu.

Vino od komorača
Dve pune supene kašike usitnjenog ploda komorača stavite u 0,75 l suvog belog vina, kratko zakuvajte pa skinite sa štednjaka. Pokrijte i ostavite da stoji 10 do 15 minuta, procedite i ostavite da se ohladi.

Supa od komorača
U pola litra vode stavite punu supenu kašiku usitnjenog semena i jedan očišćen i iseckani koren. Supu kratko zakuvajte, smanjite temperaturu kuvanja i kuvajte sve dok koren ne omekša. Procedite i začinite sa malo soli.
Povezani članci—Komorač recepti

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *