Djumbir (Zingiber officinale)
Izdanak (rizom) djumbira nalazi se u prodaji u vidu sušenih rizoma i u vidu praha. Izdanci se posle vađena iz zemlje i podrezivanja žilica, peru i suše na suncu. To je crni djumbir, a ako se izdanci, uz to, ljušte dobija se beli djumbir.
Koristi se kao začin.
Ima prijatan aromatičan miris, jer sadrži ok 3% eteričnog ulja. Sadrži i gingenol, smole i sluzi. Ukus je ljut — pali u grlu, a ljutina dolazi od materije gingenola.
U kulinarstvu se djumbir koristi kao sušen i mleven i to kao začin supama, umacima, kečapu, ukuvanom voću i pecivu. Takođe se suvomesnati proizvodi, a naročito kobasice i paštete začinjavaju djumbirom.
Ima zapažena lekovita svojstva, a naročito za jačanje apetita, i kao dodatak čajevima protiv raznih bolesti (promuklost, za ispiranje ždrela).U novije vreme se poulariše čaj od djumbira za mršavljenje ali nema još dovoljno naučnih potvrda o njegovoj efikasnosti.
Popularni tonik — djumbir se u Kini preporučuje u vidu čajeva protiv prehlade, kašlja, gripa, mamurluka, otvrdnjavanja pluća i bubrega, jača cirkulaciju krvi, dobar je za astmatičare i one koji imaju smetnje u varenju posle masne hrane: 3 do 5 g djumbira kratko kuvati u 2 dl vode i piti kao topao čaj.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!