Čuvarkuća je svoje ime dobila po tome što se verovalo da štiti kuću od udara groma, pa se masovno gajila na krovovima. Po lekovitom dejstvu smatra se bliskom aloja veri…

Gel iz listova čuvarkuće ili celi listovi presečeni na pola, upotrebljavaju se za lečenje kože, i to čireva, posekotina i opekotina. Vekovima unazad, svezi listovi čuvarkuće preporučuju se i za otklanjanje bradavica i kurjeg oka. Ona olakšava i tegobe izazvane raznim vrstama upala na koži. Njen sok, u kombinaciji sa medom, koristan jeza ispiranje usta u slučajevima upale sluzokože. Listovi čuvarkuće su najpuniji i najsočniji tokom leta, ali treba znati da kao takvi čuvaju svoja lekovita svojstva i u zamrzivaču. Isto tako, gel se iz listova može iscediti u letnjem periodu i čuvati u zamrzivaču.

cuvarkuca

Čuvarkuća i med protiv cista i mioma

Pravi se od 300 grama čuvarkuće i 300 grama pravog prirodnog kestenovog meda. Ubrani listovi se prvo dobro operu, a zatim samelju u blenderu ili u nekom drugom aparatu. Dobijena kaša se pomeša sa medom u staklenoj tegli i ostavi da odstoji sedam dana u frižideru, uz povremeno mešanje. Posle sedam dana, uzima se po jedna supena kašika, tri puta dnevno. Prva kašika uzima se ujutro, druga u toku dana između obroka, a treća pred spavanje. Lečenje traje do nekoliko meseci, a ciste i miomi u velikom broju slučajeva nestaju, tvrde travari. Ova smesa stimuliše i metabolizam, popravlja varenje i urednost stolice i jača srce.

Čaj od čuvarkuće za menstrualne probleme

Čaj od čuvarkuće se priprema tako što ćete 10 grama sveže ili 12 grama suve čuvarkuće kuvati u 250 ml vode, oko 15 minuta. Procedite i ohladite, Najpre popijte na prazan želudac, čim ustanete, 100 ml čaja, a zatim uzimajte po jednu supenu kašiku na svaki sat, do uveče.

Osim kod bolnih, ovaj se čaj koristi i kod obilnih menstruacija, menstrualnih grčeva, dijareje i čireva.

Za nerve i krvni pritisak

Čuvarkuća sadrži mineralne materije, tanin, mravlju i jabučnu kiselinu, sluz, vosak, gumu. Moderna su istraživanja potvrdila da poseduje vrlo vredne kiseline, flavonoide i ugljene hidrate. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja. Preporučuje se kao pomoćno sredstvo za ublažavanje napetosti, nervoze i strahova, a znalci tvrde da je dobro povremeno pojesti po jedan njen list radi opšteg zdravlja organizma. Svež sok od listova ove biljke deluje kao diuretik, a u većim količinama i kao laksativ.

Leči upalu grla

Sok čuvarkuće sadrži polisaharide i antibakterijske supstance pa pomaže kod upale creva, usne duplje i uva. Može se piti ili grgljati i u slučaju bronhitisa, gnojne upale zuba, uva i grla. Treba piti u tom slučaju tri kašičice njenog soka dnevno.