Kako iskoristiti prednosti ishrane mesom, a izbeci štetne sastojke…Zamene za meso tempeh i seitan…
Kinezi su pre više od hiljadu godina zamrzavali tofu, sojin sir, da bi dobibl namirnicu zamenu za meso, a Japanci su u u 15. veku pravili lažnu guščetinu. U naše vreme, zamene za meso postale su popularne još četrdesetih godina prošlog veka u toku ratnih i posnih godina, a šezdesetih, u doba “dece cveća” prerasli su u pomodarstvo među pobornicima vegetarijanske ishrane. Danas su popularna zamena za meso tempeh i seitan, proizvodi izuzetno bogati proteinima i obavezni sastojci makrobiotičke i zdrave kuhinje.
Zamena za meso seitan
Ova zamena za meso se dobija izolovanjem glutena iz pšeničnog brašna s dodatkom tamarija i različitih začina.
Reč je o izvanrednom proteinskom proizvodu koji se odlikuje malom količinom masti i ugljenih hidrata. Lako je svarljiva namirnica, koju organizam apsorbuje uz visok stepen iskorištenja. Daje,snagu i brzo zasićuje, pa se preporučuje sportistima, trudnicama, bebama, đecima i svima koji troše veliku energiju, ili drže dijetu.
Postoje dve varijante seitana: sirovi i prženi.
Vrlo su popularne supe, čorbe, ćufte, đuveč, sarmice i salate, a seitan je dobar i za kombinovanje sa drugim namirnicama, jer ima neutralan ukus i veoma lako poprima druge.
Seitan pasulj
pola šolje pasulja
1 kašika maslinovog ulja
1 glavica luka
2 čena belog luka
2/3 šolje kečapa
1/3 šolje melase
1/4 šolje žutog šećera
3 kašike /vegetarijanskog/ vorčester sosa
1/2 kašičice soli
150 g seckanog seitana
Kuvati pasulj jedan i po sat, pa ga procediti, na ulju izdinstati crni i beli luk, dodati kečap, melasu, žuti šećer, vorčester sos i so, pa kuvati 3-4 minuta na niskoj temperaturi, uz povremeno mešanje i na kraju pasulj i seitan, poklopiti i peći u rerni oko 50 minuta
Služiti toplo.
Zamena za meso tempeh
Ova zamena za meso pravi se u posebnim i gotovo sterilnim uslovima – od soje, sirćeta i vode i uz pomoć bakterija za fermentaciju.
Što je laganiji, to je kvalitetniji. Sadrži oko 40 % belančevina i 8 % masti, a bogat je vitaminom B12.
S obzirom da ima strukturu sličnu mesu, vrlo je dobra zamena za one koji su u prelaznoj fazi upotrebe namirnica životinjskog porekla. Lako se vari i prikladan je za sve uzraste, čak i za sasvim malu decu.Ova zamena za meso blagotvorno deluje na smanjenje holesterola, jača bubrege, bešiku i reproduktivne organe, a ima i antikancerogeno dejstvo.
U kulinarstvu može u potpunosti da zameni meso. Priprema se kao gulaš, ćufte, đuveč, a dobar je i u sarmi od kupusa, zelja, ili kelja. Tempeh može i kao šnicla da se prži u ulju, uz dodatak soja-sosa, belog luka i svežeg đumbira.
Prodaje se u prodavnicama zdrave hrane, sirov čuva u zamrzivaču i seče po potrebi na šnicle, ili kocke.
Tempeh gulaš
izdinstajte luk i dodajte tempeh pržen u dubokom ulju, pa u malo vode stavite 1 lovorov list, 2 kašike sušama i malo paprike, dinstajte 1/2 sata i začinite soja sosom.
Jede se sa krupnim rezancima od integralnog brašna.
Čili
200 g tempeha
1 veća glavica luka
500 ml paradajz pirea
1 kašika tamarija/umak od soje/
1 kašika senfa
1 kašičica kima
1 čen belog luka
2 kašike ulja
3 kašike čili praha
Iseckati tempeh na kockice i pržiti u dobro zagrejanom ulju 10 minuta, dok ne dobije svetlobraon boju, dodati druge sastojke i pustiti da se kuva još 20 minuta, pa služiti sa pirinčem.