voce za jacanje imunitetaU ZIMSKOM PERIODU ČESTO SE JAVLJAJU PROBLEMI SA SINUSIMA, PREHLADA, I NARAVNO – KAŠALJ. NAJBOLJE JE RUKOVODITI SE ONOM STAROM “BOLJE SPREČITI NEGO LEČlTI” I JESTI ŠTO VIŠE VOĆA ZA JAČANJE IMUNITETA- NONIJA, LIMUNA, NARANDŽl, BANANA…

Kašalj je odbrambeni refleks sluznice grkljana i dušnika na nadražaj sluzokože bilo kojeg dela disajnih organa. Uzročnici su razne čestice prašine, dima, plina ili zagađenja.
Povremeni kašalj je zaštitni mehanizam čišćenja disajnih organa, kojim se iz njega uklanjaju najsitnije čestice, ali i krupnija strana tela. Ako je kašalj čest i uporan, on veoma zamara jer pokreće veliki broj mišića, pa zahteva pojačanu potrošnju kiseonika i energije koja je neophodna i za rad drugih organa. Time ometa odmor i san, smanjuje apetit i umanjuje otpornost čitavog organizma, pa telo postaje podložno drugim bolestima. Zato, svaki “tvrdokorni” kašalj treba lečiti.
Kašalj se može ublažiti uzimanjem dovoljno tečnosti, čajeva, supa i čorbi.

Problemi sa sinusima

Sinusi su šupljine u pojedinim kostima lica i lobanje, ispunjene vazduhom i obložene sluzokožom. Postoje sinusi gornje vilice, čeone kosti, sitaste kosti, sinusi klinaste kosti. Svi oni “komuniciraju” s nosnim šupljinama.
Sinusitis može biti akutni i hronični, a ovaj poremećaj različito se ispoljava kod dece i odraslih.
Hronično zapaljenje sinusa nastaje kao posledica nelečenog akutnog sinusitisa, ili kao nastavak akutnih upala. Značajnu ulogu imaju i mehaničke
nosu, kao što su devijacije nosnih pregrada, polipi, kao i hronične infekcije sluzokože u nosu i alergijski procesi, dodatne komplikacije uzrokovane padom imuniteta organizma. Izloženost velikoj hladnoći i vlažno vreme često su glavni provocirajući faktori za aktiviranje simptoma među koje se ubraja “tupa”, uporna glavobolja, otežano disanje na nos, poremećaj čula mirisa, kašalj, hroničan umor, nesanica, opšti zamor i pad energije, otečenost očnih kapaka i bledilo lica… Lečenje se sprovodi suzbijanjem infekcije uz uklanjanje nagomilanog sekreta.

Kako suzbiti prehladu

Prehladu, nos začepljen od sluzi, grip, anginu ili upalu
bolesti koje nastaju usled virusnih i bakterijskih infekcije mogu se, kao i mnoge druge bolesti, “lakše sprečiti nego lečiti”.
Važno je, pre svega, ojačati imunološki sistem. Budući da virusi i bakterije kao uzročnici infekcija prodiru u naš organizam najčešće na nos i usta, potrebno im je na tim mestima onemogućiti ulazak, a to se čini ovako: svaki jutro pripremite čašu vode sa kašičicom nerafinisane morski soli i kašičicom jabukovog sirćeta. Time treba isprati nos, usta i grlo. Umesto soli i sirćeta, u čašu vode možete staviti i 10 kapljjca tinkture eukaliptusa.
U nekoliko kapi eteričnog ulja od eukaliptusa ili lavande.

Ishrana za jačanje imuniteta

Ako želite da jačate imunitet korisno je u ishranu uključiti heljdu, ovas, pirinač, pšenicu, proso, raž, ječam, kukuruz,u vodi ili na pari, pasulj, grašak, orahe, semenke, ulje, povrće i sokove iz njega, naročito kupus, šargarepu, cveklu, beli luk, crni luk, sve sveže voće ili sokove iz njega. Veoma su korisne jabuke, grožđe, borovnica, crna ribizla i slatka paprika. Vitamini su jedan od glavnih stubova za jačanje imuniteta organizma, naročito vitamin C koga najviše ima u kiviju, limunu, grejpfrutu, paprikama, brokoliju i šipku.

Noni- lekovito tropsko voće za jačanje imuniteta

Noni je tropsko voće koje raste na ostrvu Tahiti i drugim područjima Francuske Polinezije. Već 2000 godina stanovnici ovog podneblja koriste sok od nonija kao lek. Svi delovi nonija su lekoviti, od cveta do ploda. Listovi se koriste protiv kašlja i mučnine, a česta je i tradicionalna primena u lečenju različitih upalnih procesa kože i za ublažavanje bolova.
Noni sadrži enzime prokseronaze i prokseronine koji pomažu stvaranje kseronina, najvažnijeg enzima za obnovu svih molekula u ćelijama, kao i velike količine antioksidanata koji jačaju imunološki sistem. Pored toga što blagotvorno deluje na imunitet, noni pozitivno deluje i na grlo i štiti od upala delujući i na bakterije i na viruse

Recepti za jačanje imuniteta
Frape od banane
Sastojci:
• 1 banana
• 1 kašičica limunovog soka
• 1 šolja mleka
• 1 šolja jogurta
•narendana čokolada
Priprema:
iseckati bananu na kockice i izmešati sve sastojke dok smesa ne postane gusta i glatka. Odozgo posuti izrendanu čokoladu.

Miks od voća
Sastojci:
• 1 banana
• kriška dinje
• 2 breskve
•2 čaše jogurta
•2 kašičice meda
Priprema:
Oprati i oljuštiti voće i iseckati ga na sitne komade. Staviti u blender i mutiti nekoliko sekundi. Izmešati jogurt i med i dodati smesi voće, pa još malo mutiti.

Napitak od pomorandži i banane za jačanje imuniteta
Sastojci:
• 3 pomorandže
• 1 banana
•1 kašičica limunovog soka
• 1 kašičica meda
•cimet
Priprema:
Iscediti pomorandže, oguliti bananu, sitno je iseckati i dodati limunov sok. Staviti kašičicu meda, sok od pomorandže i malo cimeta. Sve dobro izmešati i poslužiti.

Sirup od pomorandži
Sastojci:
• 2 kg pomorandži
•1,5 litra vode
• 2 kg šećera
•40 g limunske kiseline
• 3 limuna
Priprema:
Pomorandže oljuštiti i iscediti. Oguljenu koru zaliti vodom i ostaviti na hladnom mestu 24 sata, zajedno sa sokom. Sledećeg dana procediti kroz gustu gazu. U iscedenu tečnost dodati šećer i mešati dok se ne otopi. Nakon toga umešati limun i limunsku kiselinu. Poslužiti tako što se 50 ml soka razredi sa 200 ml vode. Po želji dodati krišku pomorandže.

Mešani sok
Sastojci: 0,5 kg krušaka,0,5 kg bresaka ,1 pomorandža ,0,5 kg kajsija ,2 šljive
Priprema:
Oprati i oljuštiti voće. Izvaditi koštice iz bresaka, kajsija i šljiva. Izmiksati voće u multipraktiku, a dobijeni sok presuti u čaše i po želji razrediti mineralnom vodom.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *