trnjinaTrnjina ili crni trn je drvo u obliku šiba i nisko, do 2 m visine, obično u obliku žbuna. Raste no ivicama šuma, šumarcima, pored puteva, ograda, na kamenitim i zapuštenim terenima sa dosta sunca. Listovi su sitni, jajoliko izduženi, po ivici sitno nazubljeni. Ima mnogobrojne sitne bele cvetove, pojedinačne ili no 2-3 zajedno, duž grančica.Trnjina cveta od aprila do početka maja, pre listanja. Plod je plavičasta okrugla koštunica, veličine krupnog graška, no površini posut sivkastim pepeljkom.Trnjina sazreva sptembra-oktobra, a zreli plodovi dugo ostaju na grančicama, pa i preko cele zime. Sveži se mogu jesti tek posle prvih mrazeva. Pošto ih je u ranija vremena bilo pored puteva, đaci pešaci su ih idući do škole i nazad, često brali jer nije uvek bilo drugog voća, na su trnjinu zvali i đačko voće.

Zreo plod trnjine je mesnat, iako ga je malo, više je koštice, ali ukusan, slatkasto-nakiseo. Osim tanina i pektina plod trnjina sadrži dosta vitamina C, organskih kiselina, nešto šećera, a ima i heterozida od kojih dolazi blaga gorčina. U biljnoj terapiji koriste se: kora, cvet, list, plod, čak i koren. Plod brzo gubi blagotvorna svojstva, bolje ga je koristiti dok je svež, mada se može i sušiti i čuvati. Plodovi, osim sveže upotrebe i prerade često su i u mešavini sa drugim voćem (naročito u vodnjici), može se sušiti u sušarama ili rerni.

Trnjina lekovita svojstva

Lekovita svojstva trnjine iskazuju kod: žutice, proliva (ali i zatvora), krvarenja iz nosa, bolesti usta, zuba, grla, upale pluća i dušnika, protiv povećanja prostate, bolesti bubrega i mokraćne bešike, raznih osipa, za mršavljenje.Trnjina je očito jedna zdrava i zahvalna voćka, koju zbog izvesnih sličnosti nazivaju i divlja šljiva. Dobra je podloga za kalemljenje šljive i kajsije.

Trnjina je veoma popodna za pravljenje: sokova, sirupa, džemova, marmelade.
U Francuskoj se marinira i koristi kao maslinka. Sve je traženija na svetskom tržištu.

Plodovi trnjine sadrže malo šećera, ali mnogo jabučne kiseline koja reguliše energetsku razmenu, mnoštvo vitamina, pektin i mikroelemente. Posebno su bogati kalcijumom, kalijumom, i magnezijumom.

Trnjina – kozmetičar

Za masnu kožu
Tonizirajuća maska za masnu kožu suziće pore i normalizovati rad lojnih žlezda. Pomešajte kašicu sa svežim sokom i mazite lice, a umivajte se hladnom vodom.

Maska za podmlađivanje
Plodove pomešajte sa medom i žumancetom, nanesite na lice i posle 15 minuta isperite hladnom vodom.

Trnjina – lekar

Kod bolesti creva
1 čašu plodova trnjine preliti sa pola litra kipuće vode i krčkati na tihoj vatri 20 minuta Koristiti kao čaj po pola šolje 3-4 x dnevno. Kod onih sa čestim i retkim stolicama preporučuje se redovno uzimanje plodova trnjina koji će pomoći da se crevna flora normalizuje.

Štetne materije, teški metali i radioaktivne supstance ne izbacuju se iz organizma kada su bolesni bubrezi i bešika. Zato je korisno 3x dnevno pojesti 100 g trnjina.

Angina
Preporuka je da nekoliko puta dnevno grgoljite grlo i ispirate usta svežim sokom od trnjina. Sok je koristan i kod upale desni.

Zaustavljanje krvarenja iz nosa, ispiranje usta
Sok od ploda trnjine pomešati sa odvarom (dobro ukuvanog) korena trnjine, pa tom mešavinom ispirati usta (grgoljati) ili je uvući u nos, odnosno natopljenu vatu staviti u nozdrvu.

Protiv zatvora kod dece
Davati da jedu pekmez od trnjina na crnom hlebu.

Za jačanje srca
Pomešati jednake delove cvetova trnjine i meda, ostaviti da tako stoji 30 dana, a zašim uzimati 2-3 kašike dnevno.

Trnjina protiv povećane prostate
Dnevno piti 2-4 šoljice čaja koji se pravi od pola pregršti cvetova (u varijanti-listova) prelije litrom ključale vode, ostavi poklopljeno 5 minuta na procedi.

Protiv znojenja
Dve kašike zgnječenih plodova trnjina staviti u pola litra vode i kuvati 15 minuša, ocediti i piti našte srca po jednu šoljicu.

Za otvaranje i jačanje želuca (po Knajpu)
Dnevno treba piti no 2-3 šoljice čaja spremljenog od 2 kašičice cvetova trnjine na 1 šoljicu vode. Zasladiti medom.

Protiv kožnih osipa, grčeva u želucu i za bolje lučenje mokraće
4 do 5 kašičica cveta trnjine preliti ha 4-6 šoljica ključale vode, ostaviti poklopljeno 5 minuta, procediti, zasladati medom i piti 2 do 3 šoljice dnevno.

Protiv žutice
Dobro isitniti 50 g sveže ili 5 g osušene donje kore korena trnjine i kuvati u 250 g vina sve dok ne uvri za 1/3, a zatim piti u tri doze (našte srca, pred ručak i pre večere)

Protiv gčeva i astme
Kašičicu suve isitnjene kore trnjina preliti sa 200 g ključale vode, ostaviti poklopljeno da se ohladi, a zatim procediti, dodati meda i piti po šoljicu ovog čaja na 1 sat pre svakog obroka.

Sirup od trnjine
Cvetove trnjine preliti vodom da ogreznu i prokuvati. Zatim ih prohladiti i procediti kroz platno. U dobijenu tečnost umešati jednaku količinu šećera, još jednom prokuvati i vruć sirup sipati u zagrejane boce.

Pekmez od trnjina
Plodove trnjine, dok još nisu omekšali oprati, ocediti i preliti vodom tek toliko da ogreznu, pustiti da provri, kuvati još pet minuta i prohladiti. Zatim ih izgnječiti i propasirati kroz retko sito.Na kilogram dobijene mase dodati do pola kila šećera i kuvati dok se pekmez ne zgusne.Vruć sipati u zagrejane tegle i ne povezivati dok se ne zgusne.
Može da se koristi i džem: na 1 kg trnjina dodati l/2kg šećera i kuvati oko 1 sat. Plodove procedite kroz sito, odbacite košpice i kožuru, masu ukuvajte i ostavite u tegle.
POVEZANO >>> Lekovita trnjina čaj sok vino