Ren se preporučuje kao lek protiv začepljenja krvnih sudova, kašlja, bronhitisa, astme, reume, podstiče izlučivanje mokraće (delotvoran je protiv izlučivanja belančevina u mokraći i mokraćnih kamenaca), jača ceo organizam i deluje nadražujuće. Ren je moćno sredstvo protiv skorbuta, pospešuje mokrenje i iskašljavanje. Preporučuje se i za lečenje bledila, slabokrvnosti, malaksalosti, rahitičnosti, TBC limfnih žlezda.
“Švedski recept” za reumatizam i vodene bolesti:
Izribati koren rena, navlažiti ga vodom u kojoj ima malo sirćeta. Zatim, sve to preliti uzavrelim mlekom. Kad se mleko ugruša, obrati surutku i svaki dan popiti čašicu-2.
Vrlo je delotvoran sirup od rena koji se priprema tako da se koren rena nareže na tanke kolutiće koji se zatim slože na gazu napetu preko posude. Na kolutiće se posipa debeo sloj šećera u prahu. U posudu ispod gaze kaplje sirup koji se daje bolesniku jednu do dve velike kašike dnevno pre jela.
Za plućne bolesnike koristan je čaj od 10 grama korena na dva dcl kipuće vode. Nakon što se naribani ren prelije ključalom vodom, pustite da odstoji pet minuta, procediti i piti ga 2-3 puta dnevno po jednu šolju.
U spoljnoj primeni naribani ili narezani koren u vrućim oblozima ublažava bol. Preporučuje se protiv lumbaga, išijasa, bolova u želucu i stomaku, te protiv migrene. U tu svrhu treba na bolesno mesto staviti što tanje kriške svežeg korena ili pripremiti oblog od narendanog korena, zajedno sa korom.
Pije li se 3-4 nedelje po 3 puta dnevno jedna mala šoljica mleka u kojem se umakao naribani koren rena, organizam se svestrano čisti.
Kod glavobolje i kijanja pomaže duboko disanje para rena pomešanog s vinskim sirćetom.
Protiv umora i teškog disanja pomaže jedna kašika narendanog rena sa kašikom meda, svako jutro natašte, tokom jednog meseca.
Ren je kao lek
Zbog svog sastava (vitamin C, kalijum, vitamin B1, vitamin B6, gvožđe, kalcijuma, vitamin B2, magnezijum, fosfor …) ren je osim gurmansko, izuzetan i kao lek.
Njegovu lekovitost poznavali su i Stari Grci. Još 1500. godina p.n.e. koristili su ga za ublažavanje bolova u leđima i kao moćan afrodizijak. Iz tih dana važi i izreka: “Rotkvica vredi težinu olova, repa težinu srebra, a hren težinu zlata.”
Neizostavan je dodatak raznim jelima, posebno uz masnu hranu jer pomaže da se lakše probavi. Hren čisti organizam, ubrzava metabolizam, otklanja umor, pa se najviše preporučuje dijabetičarima. Potiče razmnožavanje i razvoj korisnih bakterija u crevima.
Sok od rena uništava bakterije dizenterije, salmonele, tuberkuloze, kao i mnoge gljivice koje parazitiraju na čoveku i biljkama. Poboljšava funkciju organa za varenje tako što stimuliše lučenje želudačnih i crevnih sokova, žuči i enzima iz pankreasa. Hren podstiče i rad jetre, podstiče rad srca i cirkulaciju, a usto, odličan je diuretik i pomaže kod reumatizma.
Ipak, ren je nešto vrlo poželjno posebno u vreme prehlada. Dokazano je da arome koje se nalaze hrenu najviše pomažu u borbi protiv prehlade. Ljute supstance rena su se pokazale kao jako efikasne kod upale grla. U hrenu se nalazi i ulje senfa, koje dokazano deluje protiv bakterija, virusa i gljivica koje prouzrokuju bolesti disajnih i mokraćnih puteva. Ova ljuta ulja stimulišu imuni sistem da se bori protiv parazita koji izazivaju bolest.
Kod prehlade se može koristiti nariban, kuvan u mleku ili pomešan s medom.
Oprezno sa renom
S renom treba biti i oprezan! Više od 80 ml soka od korena rena može izazvati povraćanje, a već 15-20 ml semenja rena kuvanog u vodi može da izazove dijareju i povraćanje. Treba biti oprezan, as korišćenjem tinktura, naročito kada je reč o svežim ranama. Savet više: Osobe alergične na luk bi trebale izbegavati ren.
Recepti
Ren i med protiv prehlade
Kod prehlada, znači jednostavnih prehlada pomaže domaći recept: koren rena dugačak oko tri centimetra se opere, oguli i izriba, stavi u teglu koju možete zatvoriti. Dodamo med i ostavite nekoliko sati zatvoreno.
Ovako pripremljen med se uzima svako jutro i veče po jednu čajnu kašičicu.
Inhaliranje sinusa
U prokuvanom vodu se staviti ren, prekriti glavu peškirom i desetak minuta udisati pare – pre spavanja. Ovom inhalacijom, čiste se sinusi od gnoja, a ublažava se i bol.
Protiv jake glavobolje
Na potiljak staviti kašu od narendanog rena i držati samo minutudo 2 da ne bi došlo do iritiranja kože.
Tegobe sa disajnim organima
Čaj od rena olakšava disanje i ublažava upalne procese u respiratornim organima. Deset grama narendanog rena se prelije sa 2 dl prokuhale vode i ostavi poklopljeno da odstoji nekoliko minuta. Nakon što se procedi popiti mlako.
U slučaju astme, napraviti kašu koja olakšava disanje: na laganoj vatri kuvati 4 supene kašike narendanog rena, pomešane sa čašom (2dcl) jabukovog sirćeta. Kada ren omekša, procediti ga i dodati istu količinu meda. Vratiti na peć i kuvati dok se smesa ne zgusne, a ostaviti da se ohladi. Lijevati u teglice i čuvati u frižideru.
Sirće od rena za lepšu kožu
Pedeset grama narendanog rena staviti u litru jabukova sirćeta i ostaviti da odstoji 8 dana na tamnom mestu. Ovako pripremljeno je veoma ukusan začin za salate, a preporučuje se kao dobro sredstvo protiv pega, osipa uzrokovanog alergijom na sunce ili za lečenje i smirivanje bubuljica i akni. Dovoljno je samo da se problematična mesta povremeno namažu ovim efikasnim sredstvom.