plavi patlidzan kalorije

plavi patlidzan kalorije
Plavi patlidžan je poreklom iz Indije gde su rasli njegovi divlji preci, a prvi put je kultivisan u Kini u 5. veku pre nove ere. U Afriku je, stigao preko Bliskog istoka, a zatim, u 14. veku, u Italiju.Vek kasnije počeli su da ga gaje širom Evrope, a danas su Italija, Turska, Egipat, Kina i Japan najveći proizvođači plavog patlidžana.

Patlidžan nije uvek smatran ukusnim povrćem. Verovatno zbog gorčine koju su imali njegovi preci, dobio je reputaciju povrća koje može da izazove ludilo, lepru i rak. Zbog toga se najčešće gajio kao dekorativna biljka, sve đok u 18. veku nisu kultivisane vrste koje su bile manje gorke.

Plavi patlidžan ima malo kalorija, odličan je izvor hranljivih vlakana, kalijuma, vitamina B1 i B6, a dobar izvor folne kiseline, magnezijuma, bakra, mangana i niacina.Sadrži i važne fitonutrijente od kojih mnogi deluju antioksidativno. Fitonutrijenti u plavom patlidžanu uključuju i fenolne sastojke, kao što su kofeinska i hlorogenska kiselina, i flavonoide poput nasunina.
Nasunin je moćan antioksidans koji se uspešno bori protiv slobodnih radikala i štiti ćelijske membrane od oštećenja, a u istraživanjima na životinjama otkriveno je da je posebno efikasan u zaštiti ćelijske membrane mozga. Nasunin pomaže i u izbacivanju viška gvozdja iz organizma. Ovaj flavonoid smanjuje i oštećenja zglobova, što je prvi činilac reumatoidnog artritisa.

Istraživači Američkog poljoprivrednog servisa u Beltsvilu (Merilend) otkrili su da je plavi patlidžan bogat antioksidansima koji, između ostalog, štite od infekcija izazvanih bakterijama i gljivicama.
Jedan od fenolnih sastojaka koji dominira u patlidžanu je hlorogenska kiselina, jedan od najmoćnijih boraca protiv slobodnih radikala koji se nalazi u tkivu biljke. Hlorogenska kiselina deluje protiv mutacije gena (antikancerogeno), bakterija, stvaranja lošeg holesterola i protiv virusa. Pored holorgenske kiseline, patlidžan sadrži još i 13 drugih fenolnih kiselina.

PRAKTIČNI SAVETI
Za sečenje plavog patlidžana koristite nož od nerdajućeg čelika da ne bi došlo do reakcije sa fitonutrijentima iz ovog povrća, odnosno da meso ne bi pocrnelo.

Napravite pire od pečenog patlidžana, belog luka, taana, soka od limuna, maslinovog ulja. Ovim pireom možete da punite sendviče, a može da posluži i kao preliv za neko drugo povrće.

Pomešajte pečeni patlidžan sa paprikama, belim i crnim lukom ispečenim na roštilju i skuvanim sočivom, pa prelijte balsamskim sirćetom.

Napunite japanske mini patlidžane filom od feta sira, pinjola i pečenih paprika.

Plavi patlidzan recepti

Pašteta od patlidžana
2 patlidžana
sir
250 g majoneza
beli luk, peršun
tost
Ispecite plavi patlidžan na plotni ili u rerni, očistite i umutite mikserom, pa dodajte isitnjeni sir, sitno seckan beli luk, peršun i majonez. Sve dobro izmešajte i ohladite. Mazite na topao tost ili vruću srpsku pogaču i servirajte sa tvrdo kuvanimjajima.
SAVET PLUS: Ako dodate maslinovo ulje, limun, tucane orahe i začinske trave, posebno majčinu dušicu, žalfiju i bosiljak, dobićete nebrojeno delikatesnih kombinacija.

Sarmice od patlidžana
1 kg patlidžana
300 g mocarele
2 glavice luka
350 g paradajza
2 babure
4 tvrdo kuvana jajeta
1 dl belog vina
ulje
bosiljak, origano
biber, so
Patlidžane isecite na deblje kriške, propržite na ulju dok ne porumene i ocedite na salveti (ili ispecite na vrućem teflonu bez ulja). Posle toga na malo ulja propržite sitno iseckan luk, dodajte sitno iseckanu papriku, oljušten i isečen paradajz, biber i so i pržite dok tečnost ne ispari. Mocarelu isecite na deblje prutiće, svaki obmotajte kriškama patlidžana i poredajte na izdinstano povrće. Između sarmica poredajte kriške tvrdo kuvanih jaja, pospite biberom, seckanim bosiljkom, origanom i vinom, posolite, poklopite i pecite desetak minuta, dok sir ne počne da se topi. Povremeno protresite sud u kojem se peče da ne zagori!
SAVET PLUS: Ovo jelo je ukusno je i kad se ohladi. Pre serviranja možete da pospete struganim parmezanom i lišćem svežeg bosiljka.

Plavi patlidžan sa začinskim biljem
4 patlidžana
4 paradajza
2 češnja belog luka
pola limuna
tucana ljuta paprika
vezica peršunovog lišća
timijan, ružmarin
so, biber
masunovo ulje
2 kašike prezli
Kuvajte cele patlidžane u posoljenoj vodi desetak minuta, ocedite ih, ohladite, prepolovite po dužini, pa posolite i poprskajte limunovim sokom. Pomešajte prezle, seckan beli luk, začinske trave, so i biber, i tu smesu utrljajte u polutke patlidžana. Poredajte u pleh, obilno zalijte maslinovim uljem i pecite u vreloj rerni desetak minuta. Izvadite, na svaku polutku stavite deblje kolutove paradajza, posolite, poprskajte maslinovim uljem i dopecite. Vrlo su ukusni i topli i hladni.