Med, propolis, polen i matični mleč, u kombinaciji sa lekovitim biljem, -predstavljaiu izvanredno sredstvo za prevenciju i lečenje mnogih bolesti i nezaobilazni su u zaštiti ljudskog zdravlja…
Najpoznatiji i najrasprostranjeniji pčelinji proizvod jeste med. Njegova lekovitost odavno je poznata, a koristi se u medicini, industriji i svakodnevnoj ishrani. Postoji čitav niz pčelinjih proizvoda koji imaju izuzetno lekovito dejstvo, ali se za razliku od meda manje koriste kao hrana, a više kao lek. Među njih spadaju polen, propolis, matični mleč, pčelinji otrov, pčelinji vosak…
Polen – prah koji leči
Cvetni prah (polen) u drevnim vremenima koristio se kao eliksir mladosti. Sadrži više od 50 enzima i preko 100 drugih važnih supstanci, a smatra se da postoji mnogo sastojaka koji još nisu otkriveni. Ono što je poznato o sastavu polena jeste prisustvo belančevina, masti, mineralnih materija, ugljenih hidrata, aminokiselina, fermenata, eteričnih ulja i vitamina. Utvrđeno je da polen daje odlične rezultate u lečenju malokrvnosti, i preranog starenja, arterijske hipertenzije, arterioskleroze, cerebralne skleroze, probavnih smetnji, a preporučuje se i onima koji su bili izloženi rendgenskom zračenju ili su lečeni velikim dozama antibiotika. Osim toga, upotrebljava se i kao sredstvo za sprečavanje promena na prostati. Kvalitet polena, kao i meda, zavisi od vrste biljaka iz kojih su pčele uzimale sok, čistoće terena i načina prerade.
Propolis – naibolji prirodni antibiotik
Propolis ima snažno antivirusno, biostimulativno i anestetičko (lokalno) dejstvo. Iz ovoga sledi da je propolis izuzetno preventivno sredstvo u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica. Primenjuje se u ginekologiji, stomatologiji, dermatologiji, kozmetici… Najčešće se upotrebljava u vidu rastvora propolisa u alkoholu ili etru i u obliku kapi ili kreme. Koristi se i za spoljnu i za unutrašnju upotrebu.
Matični mleč
Matični mleč ima široku primenu u humanoj medicini jer je bogat vitaminima, hormonima i aminokiselinama.
Propolis je pčelinji proizvod smolaste strukture i jedan je od najsnažnijih prirodnih antibiotika. Osim toga,
Polen daje odlične rezultate u lečenju malokrvnosti, preranog starenja, arterioskleroze i probavnih smetnji a . preporučuje se i onima koji su bili izloženi rendgenskom zračenju
Najčešće se primenjuje u kombinaciji sa medom kao kompaktna mešavina. Mleč jača organizam, deluje antimikrobno i protiv radijacije, jača imunitet i stimuliše metabolizam, normalizuje krvni pritisak, popravlja stanje krvnih sudova i drugih organa, ubrzava zarastanje rana i preloma kostiju. Efikasan je u lečenju depresije, psihičke i fizičke iscrpljenosti i gojaznosti. Njegova primena preporučuje se i nakon nekih hirurških intervencija, porođaja sa
obilnijim krvarenjem, kao i u slučaju anemije.
Pčelinji otrov
Ovo je proizvod pčela koji se danas najmanje koristi. Pčelinji otrov se nalazi u žlezdi smeštenoj u žaoci pčele i ona ga ispušta samo kada joj preti opasnost. Ipak, pronađen je način za uzimanje većih količina otrova od pčela koji se dalje koristi za proizvodnju niza preparata, namenjenih pre svega suzbijanju reumatskih bolesti. Dokazano je i da direktan ubod pčele ima izuzetno lekovito dejstvo u slučaju reume, ali osobe koje su alergične na ubod, treba da izbegavaju primenu ove metode. U staroj narodnoj medicini Kine i Japana, ubodi pčela bili su deo terapije za mnoge bolesti, a primenjuju se i danas u skladu sa metodama akupunkture.
Pčelinji vosak
Ovo je supstanca koju pčele proizvode da bi pravile saće. Zrnaste je strukture i prijatnog mirisa, a osim u pčelarstvu, koristi se i za izradu sveća, u kozmetičkoj farmaceutskoj i drugim industrijama.
Propolis leči prehladu
U čaj od kamilice ili majčine dušice sipati deset kapi propolisa i inhalirati se nekoliko puta dnevno.
Čaj protiv prenlade
Litrom ključale vode preliti 30 g sušenih cvetova lipe. Ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim, kada se ohladi, dodati mešavinu meda i polena.
Protiv nesanice
U čaj od bosiljka i ruzmarina dodati mešavinu meda i polena
u odnosu 100:20. Čaj popiti do 18h.
Napitak za bolju memoriju
U čaj od matičnjaka i kičice staviti mešavinu meda, polena i matičnog mleča u odnosu 100:20:1.
Upala sinusa
Žvakanje pčelinjeg saća odličan je lek protiv upale sinusa.