Paškanat (Pastinaca sativa) potiče iz Istočne Evrope i smatrao se luksuznom hranom dostupnom samo aristokratiji u starom Rimu. Zbog slatkastog ukusa obično se servirao zaslađen medom ili kao sastojak voćnih kolača. Svrstavali su ga i u afrodizijake. Tiberije, rimski imperator iz 1. veka, obožavao je paškanat, jeo ga je blago skuvanog u vinu i zaslađenog medom. Rimljani su ga doneli u Britaniju gde se tokom vladavine Tjudora dodavao u hleb.
SASTAV I DEJSTVO PAŠKANATA
Upotrebljavaju se plod i koren, redJe list.
U svim delovima biljke ima etarskog ulja, a najviše u plodovima. U listu ima najviše vitamina C.
Aromatičan ukus i miris potiču od eteričnog ulja koga ima najviše u plodovima. Paškanat sadrži i obilje mineralnih materija, vitamina C, B i E, organskih kiselina, skroba… Osim u ishrani (kao povrće i začin) paškanat se koristi u narodnoj medicini.
U zvaničnoj medicini nije priznata njegova lekovitost, mada se alkaloid pastinacin (nalazi se u svim delovima ove biljke) u nekim zemljama upotrbljava za lečenje neuroze, grčeva u želucu i crevima.
U narodnoj medicini paškanat se koristi da ojača srce i krvne sudove i reguliše rad srca i krvni pritisak, da pospeši varenja i rad creva, kao i da smiri želudačne grčeve bolove.
Pospešuje rad bubrega, izlučivanje mokraće i izbacivanje peska i kamena u bubregu.
Umiruje u slučaju neuroze, nemira i nesanice.
Pojačava znojenje i snižava telesnu temperaturu.
Mešavina paškanata i praziluka (kao gusta supa) koristi se u dijetama za mršavljenje.
PAŠKANAT JAČA APETIT
Paškanat jača apetit, pospešuje varenje i izbacivanje tečnosti iz organizma, a smiruje i grčeve u crevima. Plod je gorak aromatik, povećava mlečnost, pa 3 kašike sitno narezanog korena ili lista ili 3 kafene kašičice tucanog ploda kuvajte 2-3 minuta u 400 g vode i pijte po 1 kašika 3 puta dnevno pre jela.
Dr Jovan Tucakov, “Lečenje biljem”
ČUVANJE PAŠKANATA
Paškanat može da se čuva 2 nedelje u plastičnoj kesi i u frižideru.
Najbolje je da se paškanat ispeče.
Od paškanata može da se pravi pire.
Dodajte ga u supu pred kraj kuvanja da se ne raskuva.
Paškanat može da zameni šargarepu.
Paškanat se slaže sa šargarepom, krompirom i drugim korenastim povrćem, a od začinskog bilja sa bosiljkom, peršunom, majčinom dušicom i estragonom.
Paškanat kalorije vitamini minerali (1 šolja,155g)
100 kalorija
1,56 g proteina
24 g ugljenih hidrata
0,4 g masti
6,5 g hranljivih vlakana
22,6 mg vitamina C
88,8 mcg folata
498 mg kalijuma
Paškanat recepti
Gusta supa sa paškanatom
300 g korena paškanata
3 struka praziluka
1 krompir
4 kašike ulja
3 kašike zobenih pahuljica
2 kašike struganog parmezana
1 kašika biljnog začina
so, biber
Prodinstajte na 2 kašike ulja praziluk isečen na rezance, pa dodajte kockice paškanata i krompira. Zalijte vodom, pospite biljnim začinom i poklopljeno kuvajte dok sve ne omekša. Zobene pahuljice propržite na preostalom ulju i stavite u supu. Prokuvajte sve zajedno, posolite, pobiberite i pospite struganim parmezanom.
Paškanat s pasuljem
300 g paškanata
150 g pasulja
1 glavica luka
1 čen belog luka
2 kašike ulja
1 kašičica aleve paprike
1 list lorbera
so, biber
Potopite pasulj preko noći, nalijte vodom, dodajte seckan crni i zdrobljen beli luk, suvu papriku, list lorbera i kuvajte. Paškanat isecite uzduž, stavite u polukuvan pasulj i kuvajte dok ne omekša. Izvadite par kašika pasulja, propasirajte i vratite u jelo, posolite, pobiberite, prelijte hladnim uljem i dobro promešajte.
Hrskavi paškanat
500 g paškanata
2 kašike maslinovog ulja
1 češanj belog luka
1 kašika suve majčine dušice
1 kašika origana
so, biber
Nasecite paškanat na listiće i prelijte izmešanim uljem, lukom, majčinom dušicom, origanom, pa posolite i pobiberite. Stavite povrće na malo podmazan pleh u jednom sloju i pecite na 350°, 20-25 minuta dok ne postane hrskavo i dobije svetlu, zlatno braon boju. Na ovaj način možete da spremite i čips od šargarepe, krompira, tikvica i drugog povrća.