Proleće je vreme alergija i zbog toga mnogi lepe i sunčane dane doživljavaju kao noćnu moru! Nos im curi, peku ih oči ili imaju neke druge tegobe i mnogo vremena i novca troše na lečenje čiji je ishod neizvestan. A, ne znaju da makrobiotički način ishrane otklanja ili bar ublažava alergijske smetnje.
Alergije su, inače, reakcije organizma na hranu, hemiju, lekove i razne druge supstance, mogu da budu blage i povremena ali i ozbiljne i opasne po život. Uobičajene vrste alergije su na polen, astma, respiratorne i alergije koje se manifestuju na koži, na ujed insekata… A, manifestacije su kijanje, kašljanje, nos je zapušen, oseća se peckanje u očima, ustima ili grlu, upaljena je i crvena koža koja svrbi kao i anafilaktički šok (iznenadan osip na koži, crvenilo, svrab, oticanje sluzokože i ubrzan rad srca).
Alergijske reakcije najčešće ukazuju na to daje krv „nekvalitetna” i opterećena kiselinama što je posledica uzimanja namirnica životinjskog porekla, mleka i mlečnih proizvoda, šećera, jakih začina, alkohola i raznih stimulansa.Smatra se da je opšte stanje pacijenta koji pati od alergije više jin, to jest ekspanzivno i slabo, a takvi su uglavnom i alergeniuzročnici alergije.Zbog toga organizam ima potrebu da oslobodi ovaj višak jina preko sluzokože, kože, kijanjem, kašljanjem i svrabom.Osnovne namirnice koje izazivaju alergiju su mleko i mlečni proizvodi, preterano masna hrana, masnoće životinjskog porekla, šećer i drugi koncentrisani zasladivači, zatim rafinisane namirnice, proizvodi od brašna, voćni sokovi, tropsko voće,lekovi… Kao glavni uzročnici alergija ipak se smatraju mlečni proizvodi, šećer i tropsko voće.
U slučaju da vas muči alergija na polen jedite što više kuvanih integralnih žitarica, neka vam svakodnevno na trpezi bude miso supa i pirinač, izbegavajte presnu hranu dok vam se stanje ne popravi a ulje koristite na kašičicu
Alergija na polen
Alergiju na polen prati kijanje, svrab u očima i nosu, curenje iz nosa, zapušen nos i, u nekim slučajevima, povišena temperatura. Ovu vrstu alergije izaziva polen sa drveća, trave i drugih biljaka u vreme cvetanja. Hroničnu alergiju na polen mogu da izazovu i drugi slični uzrojčnici u ma koje doba godine -prašina, dlaka kućnih ljubimaca ili odevni materijali. Sa makrobiotičke tačke gledišta mleko je glavni uzročnik ove alergije, a prate ga voće, voćni sokovi, šećer i slaktiši.
Standardni makrobiotički način ishrane i u tim slučajevima donosi olakšanje pa i izlečenje bez antihistaminika, sprejova za nos i drugih lekova. Zbog toga se trudite da jedete što više kuvanih integralnih žitarica, a što manje preradjenih oblika (na primer pahuljica) i neka vam svakodnevno na trpezi bude miso supa i pirinač. Izbegavajte presnu hranu dok vam se stanje ne popravi, smanjite količinu ulja i koristite ga samo u malim količinama za dinstanje povrća. Smanjite količinu mahunarki i njihovih proizvoda (tofu, sir od soje), ne preterujte sa začinima (šojuom, misom i umeboši šljivama), izbegavajte orašaste plodove a naročito maslace od ovih proizvoda, voće i hranu životinjskog porekla dok belu ribu možete da jedete jednom ili dva puta nedeljno. Jednom dnevno trljajte telo vrućim peškirom da pospešite cirkulacije.
Alergija na hranu
Namirnice, uključujući mlečne proizvode, pšenicu, čokoladu, kikiriki, morske plodove i razne vrste mesa mogu da izazovu alergiju. U tom slučaju se nos zapuši ili iz njega curi sekret, javi se dijareja, lice i jezik oteknu i znojenje je obilnije nego obično. Nekada uzročnici alergije ne mogu lako da se otkriju tako da, ako ne znate uzrok, iz ishrane izbacite mleko i mlečne proizvode, namirnice životinjskog porekla i šećer i predite na makrobiotičku ishranu (pre svega integralne žitarice, povrće i mahunarke). Svaki dan uzimajte miso supu i male količine algi, a banča čaj koristite umesfo vode.Podsećamo i da je žvakanje hrane veoma važno pa žvaćite obrok dok u ustima ne postane tečan.
Alergije kože
Ove vrste alergija mogu da budu veoma neprijatne i često ih prati svrab koji je u nekim slučajevima gotovo nepodnošljiv.Ako su ove alergije praćene i reakcijom na unutrašnjim organima (u grlu i organima za disanje), posledice mogu da budu fatalne. Veruje se da ovu vrstu alergije izazivaju mlečni proizvodi, riba i orašasti plodovi, lekovi kao što su penicilin i aspirin, razni aditivi i konzervansi i ujedi insekata. Savremena medicina u ovakvim slučajevima primenjuje antihistaminike i kortikosteroide čija primena nije uvek bez neželjenih posledica. Sa makrobiotičke tačke gledišta, i ova vrsta alergije je posledica preterano kisele krvi i oslabljenog imuniteta tako da se preporučuje standardna makrobiotička ishrana a posebno jela sa dajkonom i lišćem ove biljke. Mahunarke i njihove proizvode (sir od soje) svedite na minimum, izbegavajte salate, voće, ribu, orašaste plodove i seme suncokreta dok seme susama i golicu možete normalno da jedete S obzirom na osetljivost kože izbegavajte odevne predmete od sintetike i nosite veš i odeću od čistog pamuka.
Makrobiotička ishrana i alergije
Iako standardna makrobiotička ishrana generalno pomaže da se kvalitet krvi poboljša i umanji sklonost ka alergijama, postoje i neka „pomoćna” sredstva koja ublažavaju simptome i ubrzavaju lečenje.
Umešo kuzu
U 2-3 kašike hladne vode razmutute 1 kašiku kuzu praha (kupuje se u prodavnicama zdrave hrane), dodajte još jednu šolju hladne vode promešajte i 2-3 mi nuta kuvajte na tihoj vatri i stalno mešajte drvenom kašičicom da se ne stvore grumuljice. Dodajte iseckanu i izgnječenu pulpu 1/2 umeboši šljive, 1/2 kašičice šojua i pažljivo promešajte. Ostavite da vri na tihoj vatri još 2-3 minuta i pijte toplo.
Ovaj napitak se preporučuje kod mnogih oboljenja a ne samo zato što jača krv i ublažava digestivne probleme. Uzima se 2-3 puta nedeljno.
Kinpira supa
Sitno iseckajte jednake količine korena čička, šargarepe i lotosovog korena (ako je osušen potopite ga 30 minuta u malo vode). Blago premažite tiganj susamovim uljem i kad postane vrelo prodinstajte koren čička 2-3 minuta i dodajte mrvicu soli. Preko korena čička stavite lotosov koren i šargarepu, nalijte vodom, sačekajte da provri, smanjite vatru, poklopite i krčkajte 30-40 minuta dok povrće ne omekša. Po potrebi dolivajte po malo vode. Posle toga dodajte sitno seckan crni luk i zimsku bundevu i kuvajte dok i ovo povrće ne omekša. Dodajte u jednakoj srazmeri malo belog i malo tamnog ječmenog misa razmućenog u malo supe, vratite razmućeni miso u supu i ostavite da kuva 5 minuta.
NAPOMENA: Ova supa jača krv i preporučuje se kod mnogih bolesti, a ne samo alergije.
Trljanje peškirom
Istrljajte telo vrućim peškirom što će da pospeši cirkulaciju i protok energije.
Dobro je da na taj način započnete dan čak i ako ne patite od alergije.
Kupka umiruje svrab
U vodu za kupanje sipajte šaku banča grančica ili stabljika ali znajte da će da oboje kadu ako ih drugo držite u vodi.
Čajne komprese
Iskorišćene stabljike ili grančice banča čaja zavijte u gazu i stavljajte na mesta koja vas najviše svrbe.
Zeleni oblog
Iscepkate lišće zelenog ili kineskog kupusa, raštana ili kelja, stavite u suribači i izgnječite. Dodajte 10- 20 odsto belog brašna i izmešajte kao testo. Dobijenu masu nanesite na čistu krpu ili peškir i stavite na mesto koje vas svrbi. Ostavite da stoji 2-3 sata.
SAVET PLUS ! U nekim slučajevima je dovoljno da na mesta koja vas svrbe stavite list zelenog kupusa ili raštana i trenutno ćete da osetite olakšanje.