Za limun kažu da je “lek za sve” ako je neprskan, važan je sastojak mnogih lekovitih preparata kojima se leče krvni sudovi, migrena, sunčane i crvene pege, a ujedno poboljšava ten, obnavlja kožu i kosu, podiže imunitet i vodi borbu protiv stresa…
Sok od limuna koristi se kao osvežavajući napitak, blag antiseptik i adstrigens. Sveži spoljni deo kore ulazi u sastav raznih tinktura i ekstrakata za izradu likera.Koristi se kao sedativ i antispazmolitik. Odlično koriguje ukuse i mirise, neškodljiv je gorki aromatik i tonik. Svi sastojci limuna, prvenstveno vitamin C, jačaju kosti i vezivno tkivo, štite od infekcija i smanjuju sklonost ka pucanju kapilara. Posebno su važni u zaštiti zubnog mesa. Limun uzimajte i kad jedete spanać, jer pojačava asimilaciju gvožda iz spanaća. Flavonoidi u limunu su odlični antioksidansi koji štite ćelije od starenja i pojačavaju dejstvo vitamina C. Limun sadrži i sve vitamine grupe B, koji su neophodni za ravnotežu nervnog sistema.Takodje je bogat mineralima kalijumom i kalcijumom. Ublažava kiselost u unutrašnjim organima posle obroka punog mesa ili zbog telesnih napora. Korisno je piti sok od limuna protiv vaskularnih bolesti – proširenih vena, hemoroida, povišenog krvnog pritiska. Pomešan s medom, pomaže protiv afti i angine, a razblažen se koristi protiv lišajeva i bradavica. Ekstrakt limunovog ulja pokazao se kao efikasan protiv mučnina i glavobolje, koštice se koriste protiv glista, a neprskana kora je dobra za srce. Zbog adstrigentnog, antiseptičkog i dezinfekcionog efekta, kozmetički preparati sa limunom vraćaju mešovitoj i masnoj koži prirodan mat izgled. Limunov cvet daje sjaj kosi i sastojakje najboljih šampona za pojačavanje sjaja.Sok od limuna, koji je blaži od sirćeta, koristi se u mariniranju povrća, ribe, morskih plodova i belog mesa (piletina, ćuretina, teletina). Omekšava hranu, a pri tom joj čuva miris.
LIMUN ZA MEKOĆU RUKU
Svake večeri masirajte ruke mešavinom limunovog soka, glicerina i kolonjske vode u jednakim količinama.
LIMUN ZA BELE ZUBE
Trljajte ih limunom jednom nedeljno.
LIMUN KOD UPALE GRLA
Iscedite jedan limun i razblažite ga čašom vrele vode. Tri puta dnevno po tri minuta ispirajte grlo. Za grlo je dobra i kašičica šećera u koji se kapne malo ulja od kantariona (ako ga nema, može čak i obično jestivo ulje) i nekoliko kapi limunovog soka.
LIMUN ZA IZBACIVANJE GNOJA IZ PLUĆA
Porebno je po 1OO grama belog luka i korena rena, 200 grama limuna s korom, 50 grama trave ive, 500 grama mladog kravljeg maslaca i 1 kilogram meda. Sve sastojke dobro usitniti i pomešati. Uzimati 3 puta dnevno posle jela po supenu kašiku.
SOK OD LIMUNA
Sok od limuna uništava šećer u krvi, štetne kiseline i bakterije. Sok od jednog do dva limuna, pre ili posle jela, znatno pomaže i leči jetru i reumu. Ako se sok od jednog limuna meša sa prstohvatom soli sve dok masa ne postane mlečna, pospešuje izlučivanje i deluje protiv gojaznosti i sluzavosti organa za varenje, a podstiče i rad srca i jetre.
Limun treba uzimati cele godine umesto sirćeta, jer fosfor oživljava nerve, kalijum srce i leči bubrege, akalcijum neutralizuje oksalnu kiselinu. Limunov sok uklanja žute mrlje od duvana na prstima.
KUPKA OD LIMUNA
Iscediti sok od dva limuna i dve pomorandže, pa dodati pola litra proceđenog zelenog čaja, pola litra mleka, šolju bagremovog meda i 10 kapi uljanog ekstrata mandarine. Staviti u vodu za kupanje. Vitamin C iz agr-ma učvršćuje kožu, med i mleko je vlaže, a zeleni čaj smiruje i omekšava.
LIMUN PROTIV SMEĐIH MRLJA NA RUKAMA
Pomešati sok od jednog limuna, kašiku maslinovog ulja i kašiku uvarka od peršuna. Vatom naneti na ruke i ostaviti pola sata. Zatim masirati ruke bademovim uljem. Ponavljati postupak dva puta dnevno. Limun sa svojim vitaminom C i peršun posvetljavaju kožu i sprečavaju nastanak mrlja. Ulje obnavlja kožu i čini je mekom i glatkom.
LIMUN ZA GRUBE PETE
Ako imate grube pete, trljajte ih svakog jutra i večeri polovinom limuna. Uskoro će postati glatke.
LIMUN PROTIV ZNOJENJA RUKU
S vremena na vreme umočite ruke u lavor tople vode sa kašikom sode bikarbone, pa tome dodajte nekoliko kapi limunovog soka i izmasirajte ih.
LIMUN ZA PROMUKLOST
Ako promuklost traje duže od nedelju dana, obratite se lekaru. Ukoliko ste često promukli ili gubite dobar glas, uzroci mogu biti različiti, od pušenja i zadimljenih prostorija, naglih promena temperature okoline, do alkohola i gaziranih pića. Kao odlična sredstva protiv promuklosti, probajte toplu limunadu i čaj s limunom. Ako ste pušač, prekinite s tom lošom navikom. Ne zamarajte grlo, ćutanje je zlato, bar dok promuklost ne prode.
ZA CIRKULACIJU KRVI
U pola litra alkohola umešati 100 g morske soli i 50 grama kamfora, sok od 2 limuna i dodati 1 litar destilovane vode, i to vruće – tako dobijenom tečnošću masirati kožu posle tuširanja.
LIMUN PROTIV KURJIH OČIJU
Sveža Limunova kora stavlja se i veže uz kurje oko – ono će kroz par dana primene ovog leka otpasti.
LIMIN U KIHINJI
LIMUN SA KARANFILIĆEM
Odabrati sitan, neprskan limun, dobro oprati i pažljivo obrisati. U svaki zabosti po 4 karanfilića. Složiti u teglu, zaliti maslinovim uljem i dobro zatvoriti. Upotrebljava se tek posle 2 meseca. Obično se jede uz kuvanu ribu, a i ulje može odlično da posluži. .
SIRĆE SA LIMUNOM
Sa dva neprskana limuna oljuštiti samo gornji, žuti sloj kore, dodati nekoliko kolutova limuna, preliti sa 3 litra belog sirćeta, dodati limunov sok, po želji malo cimeta, 2 karanfilića i 6 zrna bibera. Držati na mračnom mestu 2-3 nedelje, pa procediti i koristiti za salate i sosove uz meso, naročito jagnjetinu.