Svo bobičasto voće je puno antioksidanata, i kupina nije izuzetak od ovog pravila. Ne samo da su ukusne, nego su i dobar izvor hranljivih materija i imaju brojna lekovita svojstava.
Kupine su posebno dobre, jer sadrže puno vlakana, C vitamina, K vitamin i mangan. U njima se nalaze specifični antioksidanti koji sprečavaju i usporavaju rast raka. Ovo voće poboljšava zdravlje mozga, smanjuje upalu, jača imunitet, doprinosi zdravlju srca i kože.
U ovom tekstu pročitaćete sve o kupinama, saznaćete o njihovoj bogatoj istoriji i mnogim lekovitim svojstvima.
Nutritivne vrednosti
Koje se hranljive materije nalaze u kupinama? Za kupinu se može reći da je jedna od nutritivno najbogatijih namirnica danas. Na primer, samo jedna šolja kupina sadrži oko 50% preporučenih dnevnih vrednosti vitamina i mangana, kao i 36% K vitamina. Kupine su i odličan izvor vlakana, pa se u jednoj šolji nalazi oko 30% od potrebne količine. Ovo voće je dobar izvor:
- bakra
- folne kiseline
- vitamina E
- A vitamina
- magnezijuma
- kalijuma
- cinka
- gvožđa
- vitamina B3
Vitamini B1, B2, B5 i B6, holin, betain, kalcijum, fosfor i selen se u tragovima nalaze u kupinama.
Kupine su izuzetno bogate antioksidantima, toliko, da imaju rezultat od 5.347 na ORAC testu. ORAC test se koristi za merenje antioksidanata, odnosno, njihove sposobnosti da neutrališu slobodne radikale.
Sledeći spisak sadrži podatke o hranljivim materijama koji se nalaze u kupinama, zasnovane na jednoj šolji sirovog voća, što je oko 144 grama. To je otprilike 15 komada kupina.
Nutrijent – Količina – Dnevna vrednost
- kalorije – 61,9 – 3%
- ugljeni hidrati – 14,7 grama – 5%
- vlakna – 7,6 grama – 31%
- proteini – 2 grama – 4%
- ukupne masti – 0,7 grama – 1%
- mononezasićene masti – 0,1 gram – N/A
- polinezasićene masti – 0,4 grama – N/A
- gvožđe – 0,9 miligrama – 5%
- mangan – 0,9 miligrama – 47%
- bakar – 0,2 miligrama – 12%
- kalcijum – 41,8 miligram – 4%
- magnezijum – 28,8 miligram – 7%
- fosfor – 31,7 miligrama – 3%
- kalijum – 233 miligrama – 7%
- selenijum – 0,6 mikrograma – 1%
- cink – 0,8 miligrama – 5%
- folna kiselina 36 mikrograma – 9%
- vitamin B1 – 0,01 mikrogram – 2%
- vitamin B2 – 0,01 miligram – 2%
- vitamin B3 – 0,9 miligrama – 5%
- vitamin B5 – 0,4 miligrama – 4%
- vitamin B6 – 0,01 miligram – 2%
- vitamin A – 308 IU – 6%
- vitamin C – 30,2 miligrama – 50%
- vitamin E – 1,7 miligram – 8%
- vitamin K – 28,5 mikrograma – 36%
- holin – 12,2 miligrama – N/A
- betain – 0,4 miligrama – N/A
Lekovita svojstva kupina
Koja su lekovita svojstva kupina? Na primer, K vitamin iz kupina reguliše lučenje hormona, što pomaže ženama koje imaju problema sa PMS-om (predmenstrualnim sindromom). Vitamin K je dobar za zgrušavanje krvi, što znači da treba da ga unosite ukoliko imate obilne menstruacije.
U lekovita svojstva kupina spadaju prevencija i usporavanje ćelija raka, poboljšanje i udržavanje moždanih funkcija, smanjenje upale, zaštita kardiovaskularnog sistema, bolje zdravlje kože i poboljšanje oralnog zdravlja.
Hajde da vidimo neka od neverovatnih lekovitih svojstava kupina:
Deluju antikancerogeno
Ovo je jedna od najistraženijih lekovitih sposobnosti kupina. Ovo svojstvo je moguće zahvaljujući posebnoj klasi antioksidanasa koji se nalaze u kupinama, polifenolima. Polifenol antocijanid je glavni razlog zbog kog kupine sprečavaju nastanak raka.
Istraživanje objavljeno 2016. godine pokazalo je učinkovitost specifičnog antocijanina iz kupina, zvanog cijanidin-3-glukozid, koji sprečava rast kancerogenih tumora u plućima.
Druga studija, objavljena iste te godine je dokazala da kupine efektno utiču na prestanak raka dojke, debelog creva, usta i prostate. K vitamin leči i sprečava rak jetre, usta, nosa, stomaka, prostate i debelog creva.
Zdravlje mozga
Hranljive materije koje se nalaze u kupinama pomažu ljudima u održavanju mentalnog zdravlja. Ispitivanje iz 2013. godine pokazalo je da ishrana u kojoj se redovno konzumiraju kupine poboljšava performanse mozga, kao i kratkoročno pamćenje. Polifenoli iz divljih kupina sprečavaju degeneraciju moždanih ćelija; ali, obične kupine nemaju isti učinak.
Upala
Istraživanja dokazuju da antioksidanti iz kupina prirodnim putem ublažuju upalu, dok u isto vreme dozvoljavaju prirodan odbrambeni odgovor organizma.
U slučaju čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, antiupalno dejstvo kupina je više nego očigledno. Studija objavljena 2017. godine pokazala je da su ispitanici koji su dobijali ekstrakte elagitanina, antioksidanta iz kupina, imali smanjenje čira za 88%. Takvi rezultati su mogući upravo zahvaljujući smanjenju oksidativnog stresa i smanjenju upale stomačne maramice.
Zdravlje kože
Antioksidanti iz kupina, kao i antocijanini mogu zaštititi keratinocite u koži od UVB zračenja, pokazuju rezultati istraživanja objavljeni 2012. godine. Keratinociti su ćelije koje formiraju zaštitni omotač na epidermisu, dok se u isto vreme razmnožavaju ispod spoljašnjeg omotača kože, kako bi epidermis stalno mogao da se obnavlja. C vitamin iz kupina pomaže proizvodnju kolagena i smanjuje suvoću kože. Studija iz 2011. Otkrila je da antivirusni efekat ekstrakta kupina inhibituje herpes simpleks virus tipa 1, koji izaziva groznicu.
Kardiovaskularno zdravlje
K vitamin iz kupina sprečava stvrdnjavanje arterija i sprečava taloženje plaka, koje vodi do ozbiljnih srčanih bolesti. Ispitivanja pokazuju da konzumiranjem vitamina K umanjujete upalu u ćelijama koje čine krvna zrnca, utičete na krvni pritisak i smanjujete šanse od srčanog udara. Osim toga, istraživanja su dokazala da specijalni antocijanin, cijanidin-3-O-glukozid iz kupina štiti krvne sudove, što odlaže ili sprečava nastanak kardiovaskularnih bolesti.
Oralno zdravlje
Studija iz 2015. godine otkrila je da antiupalna i antibakterijska dejstva ekstrakta kupina deluju protiv nekih vrsta bakterija koje izazivaju oralne bolesti. Autori studije napominju da ekstrakt kupine može sprečiti nastanak karijesa i bolesti desni.
Kako se kupine biraju i pripremaju
Ako ste u mogućnosti da berete divlje kupine, odaberite čvrste i sjajne plodove. Takođe, izbegavajte voće na niskim ‘granama’ pošto su njih verovatno dohvatili psi ili druge životinje. Najbolje i najsvežije voće se bere u avgustu i septembru.
Koristite nekoliko manjih posuda kada berete kupine, pošto su jako osetljive i lako se mogu ugnječiti. Sveže ubrane kupine možete čuvati 2-3 dana na sobnoj temperaturi, ili nedelju dana u frižideru. Pre nego što budete hteli da ih jedete, ostavite ih da se ugreju na sobnoj temperaturi.
Kupine možete i zamrznuti, ali pazite da se ne ugnječe. Kupujte organske kupine kad god je to moguće. Imajte na umu da divlje i organske vrste kupina imaju još bolje nutritivne vrednosti od onih koje možete naći u supermarketu.
Recepti sa kupinama
Kupine se mogu koristiti u brojnim jelima, uključujući dezerte, smutije, puding sa čija semenkama i salate. Evo jednog recepta za salatu sa kupinama, koju možete napraviti za ručak ili večeru.
Salata sa kozjim sirom i kupinama
Sastojci:
- 4 šolje zelenog lisnatog povrća
- 1 šolja svežih organskih kupina
- Pola šolje iseckanih prženih badema
- 1 ljubičasti luk, sitno iseckan
- 1 kašika rendane kore od limuna
- Pola krastavca, iseckanog
- Izdrobljen kozji sir
Za preliv:
- 2 kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja
- Sok od jednog većeg organskog limuna
- Kašika balzamiko sirćeta
- Kašikica dižon senfa
- Kašikica sirovog meda
- Pola kašikise krupne morske soli
Uputstvo:
- U veliku činiju sipajte zeleniš, krastavce, bademe, kupine, luk, limunovu koru i izdrobljeni kozji sir.
- U manjoj činiji, umutite sastojke za preliv i pospite preko salate. Promešajte da se sjedini.
- Servirajte salatu na sobnoj temperaturi ili ohlađenu, iz frižidera.
Da li postoje neželjena dejstva?
Postoje li neke nuspojave od konzumiranja kupina? Tanini iz kupina su dovoljno bezbedni za jedenje u manjim količinama. Ali, postoje neki dokazi koji ukazuju na to da veće količine tanina, koji se mogu naći i u čaju, mogu povećati veličinu tumora kod pacijenata obolelih od raka. Zbog toga bi osobe koje imaju rak u porodičnoj istoriji, trebalo da izbegavaju čajeve od korena ili lista kupine.
Ukoliko ste podložni stvaranju kamena u bubregu, svedite konzumaciju kupina na minimum. Oksalati iz kupina i drugog voća mogu povećati proizvodnju kamenčića u bubrezima.
Neke osobe mogu biti alergične na kupine. Ako primetite svrab ili otok na rukama, usnama ili u ustima nakon jedenja kupina, operite ruke/ isperite usta i prestanite sa konzumiranjem kupina.
Zaključak
Kupine mogu biti superhrana. Ako pogledamo činjenice, videćemo i zašto kupine imau taj potencijal:
- Kupine imaju puno hranljivih materija, uključujući vlakna, K vitamin, vitamin C i mangan.
- Mnoga lekovita svojstva kupina imaju veze sa velikom količinom antioksidanata, pogotovo antocijanin polifenola.
- Kupine štite mozak od oštećenja, smanjuju upalu, utiču na oralno zdravlje i kožu i štite od kardiovaskularnih oboljenja.
- Kupine su voće koje se dobro uklapa u salate i dezerte. Kupite organske kupine kada god možete.