Najčešće zbog neznanja, ali i straha da se radi o otrovnim gljivama, naše domaćice odluče da pripreme neko jelo od ovih šumskih plodova.

Šteta, jer poznato je da, osim privlačnog ukusa, gljive obiluju vitaminima (B1, B2, C i D), mineramima (kalijum, gvožde, cink, kalcijum), proteinima… Sadrže i supstance koje pomažu u borbi protiv virusa, snižavaju holesterol i sprečavaju začepljenje krvnih sudova, regulišu krvni pritisak, šećer u krvi i varenje. Deluju i antireumatski i antialergijski, smiruju nervni sistem, jačaju imunitet i usporavaju starenje, a neke i pozitivno utiču na seksualne funkcije.

Bez obzira na to što se javljaju u svim godišnjim dobima gljive najčešće mogu da se nadu u proleće i krajem leta i tokom jesen, jer tada ima najviše kiša. Medu ovim drugim najpoznatije su sunčanica, jesenji vrganj, lisičarka i bukovača.

Sunčanica

Raste na sunčanim proplancima listopadnih i mešovitih šuma, kao i na livadama uz ivice šuma. Na dršci visokoj oko 30 cm nalazi se veliki klobuk u obliku tanjira smeđe boje po kojem su neravnomerno poređane tamnije tačke.

Od očišćenog klobuka isecite trake, uvaljajte u brašno sa začinima i pržite. Ovako pripremljene sunčanice su odlično predjelo ili dodatak glavnom jelu.

Jesenji vrganj

Ova gljiva ima karakterističan miris i intezivan ukus. Klobuk je veličine od 6 do 30 centimetara, smeđe boje i liči na sveže pečen hleb, pa ga neki zovu i „pogačica”. Drška je za nijansu ili dve svetlije boje i može da ima između 3 i 23 centimetara. Uspeva u četinarskim, listopadnim i mešovitim šumama i pored staza.

Iseckajte 2 glavice luka, popržite na ulju 5-6 minuta, dodajte na kockice isečene vrganje, so, malo bibera i biljnog začina, zgnječen čen belog luka, pa pržite petnaestak minuta. Posle toga dodajte pakovanje pavlake i dinstajte još 5 minuta. Ovim prelijte skuvanu testeninu.

Lisičarka

Ima klobuk prečnika 2 do 12 centimetara boje koja varira od svetlo to tamno žute. Drška je duga 3 do 8 centimetara i tanja je u osnovi. Gljiva blago miriše na kajsiju.

Zagrejte ulje u tiganju i propržite sitno seckanu glavicu crnog luka, dodajte 400 g iseckanih lisičarki i dinstajte dok ne omekšaju. U posebnoj posudi umutite 5 jaja, posolite i pobiberite, pa sipajte u tiganj sa lisičarkama. Kad se jaja zapeku s donje strane sklonite sa ringle, pospite sa 150 g narednanog sira i stavite u 200 stepeni zagrejanu rernu da se sir otopi.

Bukovača

Raste posle obilnih kiša na panjevima, srušenim stablima i komadima drveća koji ostaju posle seče. Klobuk je prečnika od 7 do 24 centimetara i na ivicama malo zavinut. Može da bude različitih boja – od nijansi smeđe, sive pa do plavkaste.

Na malo putera propržite sitno iseckanu glavicu crnog luka pa dodajte 250 g sitno iseckanih bukovača. Kad voda od gljiva ispari dodajte kašičicu brašna, nalijte vodom, razmutite kocku supe, pobiberite i kuvajte na tihoj vatri oko pola sata. Pre kraja kuvanja dodajte decilitar mleka ih 2 kašike kisele pavlake i pospite seckanim peršunom.

SAVETI

Ne više od 100 g u porciji

– Gljive mogu da budu teške za varenje i zbog toga se ne preporučuje da se u porciji pojede više od 100 g.

– Jelo od gljiva bi trebalo što pre da se pojede jer, ako duže stoji, može da prouzrokuje probleme.

– Jelo od gljiva ne bi trebalo da se podgrejava narednog dana čak lekovite pecurkei ako ste ga čuvali u frižideru.